פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   ארה"ב מתנגדת לשילוב חמאס בהנהגת הרשות

   דובר משרד החוץ האמריקאי אמר כי הארגון צריך להיות מנודה ומשולל כוח. ערפאת, שציין כי יהיה מוכן לשיתוף פעולה עם החמאס, מעדיף לנהל את המגעים עם משעל ותוקף את רנתיסי

   הממשל האמריקאי פוסל את שיתופו של חמאס בהנהגת הרשות הפלסטינית. "ברור שאנו מתייחסים לחמאס כאל ארגון טרור", אמר אתמול דובר משרד החוץ האמריקאי, "העמדה שלנו שוללת כל שיתוף פעולה עם חמאס". יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, אמר ביומיים האחרונים כי יהיה מוכן לשיתוף פעולה עם חמאס בהקמת הנהגה פלסטינית מאוחדת בעזה לאחר יציאת כוחות צה"ל מהרצועה. "חמאס צריך להיות מנודה ומשולל כל כוח או השפעה כארגון", אמר הדובר.

   סעיד א-סיאם, מדוברי חמאס בעזה, אמר כי "שותפות בקבלת ההחלטות אחרי נסיגת הצבא הישראלי מעזה היא זכותנו - אבל איננו רוצים להשתתף במוסדות על פי מכסות, מבלי שתהיה לנו השפעה על קבלת ההחלטות, כפי שקורה היום במוסדות אש"ף עם הפלגים האחרים". גורם בכיר ברשות אמר אתמול כי "אין הסכמה על כלום, יש רק דיבורים, שמקורם במצב הקשה שנוצר אחרי ההתנקשות בשייח' אחמד יאסין".

   למרות ההצהרות על שיתוף פעולה אפשרי בין הרשות וחמאס, בהתבטאויות הצדדים בימים האחרונים באים לידי ביטוי חילוקי הדעות ביניהם. עמדת חמאס היא הסכמה לשותפות ולבחירות בכל אזור שממנו ייצא צה"ל, יחד עם סירוב להשתלב באש"ף שלא על פי מפתח שיאפשר לתנועה השפעה משמעותית על קבלת ההחלטות. שותפות חמאס ברשות הפלסטינית עצמה אינה עומדת על הפרק, מכיוון שהמדיניות והרטוריקה של הארגון מבוססות על התנגדות להסכמי אוסלו, שמכוחם נוצרה הרשות.

   מצד שני, ערפאת וראשי הפתח מעולם לא הסכימו לשותפות אמיתית עם חמאס - אלא רק להכנסת הארגון לאש"ף בתנאים של שאר הפלגים שאינם הפתח, כמו החזית העממית וארגונים אחרים. אלה נמצאים תחת "מטריית" אש"ף, אך אינם שותפים בפועל בהנהגה ובקבלת ההחלטות.

   אתמול גם התברר שערפאת מגלה חשדנות רבה כלפי עבד אל-עזיז רנתיסי, אותו תקף בימים האחרונים: "יש הבדל גדול בין מייסד חמאס אחמד יאסין, שהיה איש מתון שרצה בשלום, ובין עבד אל-עזיז אל-רנתיסי שהחליף אותו", אמר ערפאת והוסיף, "רנתיסי ממלא תפקיד רק ברצועת עזה, וצריך לעמוד בקשר עם הנהגת חמאס". בכך כיוון ערפאת לכך שהרשות מנהלת מגעים עם יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, חאלד משעל, ולא עם רנתיסי.

   ערפאת גם ניהל שיחה ארוכה בטלפון עם משעל, בה עלה נושא הדיאלוג בין הצדדים בניסיון למנוע אפשרות שגורמים מקומיים של חמאס והפתח ברצועה יגיעו להסכמות ביחס לתקופה שלאחר נסיגת צה"ל - מבלי שהדבר יהיה מקובל על ערפאת המכותר ברמאללה, ועל משעל, הנמצא מחוץ לשטחים. אנשי לשכתו של ערפאת רמזו בימים האחרונים, בהקשר זה, על העובדה שרנתיסי ומוחמד דחלאן, השר לשעבר הממונה על ענייני הביטחון בממשלתו של אבו מאזן, הקורא תגר על ההנהגה הוותיקה של הפתח השכם והערב, גדלו ביחד במחנה הפליטים של חאן יונס.