פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בג"ץ הורה לעכב בניית הגדר באזור מבשרת

   הצו המונע את בניית גדר ההפרדה ממערב לירושלים הוארך בשישה ימים. השופטים הורו לעותרים ולמדינה להמשיך ולנהל מו"מ על התוואי

   צו הביניים, המונע מצה"ל לבנות את גדר ההפרדה בחלק מ"עוטף ירושלים" באזור מבשרת ציון והכפר בית סוריק, הוארך הבוקר בשישה ימים נוספים. שופטי בג"ץ אהרן ברק, תיאודור אור ואליהו מצא, הורו לצדדים להמשיך ולנהל במהלך ימים אלה מו"מ ולהגיע להסכמה על תוואי הגדר שתוקם במקום.

   הצו הוצא בתחילת השבוע שעבר, בעקבות עתירתם לבג"ץ של תושבי שמונה כפרים פלסטיניים באזור בית סוריק ו-30 מתושבי מבשרת ציון, בדרישה למנוע את הקמת הגדר במקום בתוואי שנבחר, הצמוד לבתים הפלסטיניים ומפריד ביניהם לבין אדמותיהם החקלאיות.

   זו העתירה הראשונה בנושא גדר ההפרדה שבה שותפים, כמתנגדים להקמת הגדר, גם תושבי יישובים ישראליים. לדברי בא כוח העותרים, עו"ד מוחמד דחלה, גם תושבי התנחלויות באזור כמו הר אדר וגבעת זאב הביעו את רצונם להצטרף לעתירה.

   ברק: להפעיל מידתיות

   בא כוח המדינה, עו"ד יובל רויטמן, הודיע לבג"ץ כי בשבועיים האחרונים קיימו נציגי הצבא ישיבות עם העותרים בניסיון להגיע לתוואי חלופי לגדר באזור, וכי עלות העיכוב בהקמת הגדר היא כשני מיליון שקל.

   המדינה טענה כי "תכליתו של המכשול לעכב חדירה לישראל לפרק זמן שיאפשר לכוחות הביטחון להגיע למקום. החשש הוא כי המכשול לא ימנע את כל החדירות, ולכן נדרש מרחב ביטחון גיאוגרפי שיאפשר לכוחות הלוחמים לבצע מרדף אחר המחבלים, לפני שאלה יחדרו לתחומי מדינת ישראל או היישובים הישראליים וייטמעו במקומות מסתור". עוד טענה המדינה כי התוואי במקום נקבע מראש גם בשל הנחיית המפקד הצבאי באזור, אלוף פיקוד המרכז משה קפלינסקי, לכלול "גבעות שולטות" בצד הישראלי של הגדר.

   השופט ברק דחה את טיעוני המדינה, וקבע כי מלבד שיקולים צבאיים כמו שליטה על "גבעות שולטות" יש צורך גם בהפעלת שיקול של מידתיות. "אינני מבין גדול באסטרטגיה צבאית", אמר ברק, "אבל אני מבין במידתיות".