פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הפרקליטות: ייתכן שיוזזו קטעים בנויים בגדר

   נציג המדינה הודיע בדיון בבג"ץ בעתירות נגד הגדר כי הממשלה מבצעת "חשיבה מחדש" בעניין התוואי. לדבריו, "אנו מפיקים לקחים"

   בא כוח המדינה, עו"ד מלכיאל בלאס, הודיע בצהריים בדיון בבג"ץ בעתירות בנושא גדר ההפרדה, כי "אפשר שגם חלקים בגדר שכבר הוקמו יוזזו במקומות מסוימים, אם יתברר שהדבר מתאפשר ובהתאם לרמת הפגיעה באורח החיים של הפלסטינים במקום".

   בתום הדיון, שנמשך כשעתיים, אמרו השופטים, בראשות הנשיא אהרן ברק, כי בקרוב יתנו החלטתם האם להוציא צו על תנאי בעתירות, המחייב את המדינה לנמק מדוע לא יוזז תוואי הגדר לקו הירוק, והאם להעביר את הדיון להרכב מורחב.

   בפתח הדיון אמר בלאס כי הממשלה מבצעת כעת "חשיבה מחדש" ועיון בתוואי הגדר שעליו החליטה באוקטובר 2003 בנוגע לחלקי הגדר שעדיין לא נבנו. לדבריו, "ככל הנראה תוואי הגדר יוזז וכן נשקל שינוי המשטר הנהוג במרחב התפר (השטח שבין גדר ההפרדה לבין הקו הירוק), במטרה להקל ככל הניתן על חיי הפלסטינים המתגוררים בו". הוא הוסיף כי "אנחנו מפיקים לקחים מניסיון שנצבר בקטעים שבהם הגדר כבר בנויה, הכל דינמי".

   לפני הדיון אמר בלאס ל"הארץ" כי "הפרקליטות בוחנת את ההזת הגדר מערבה, לכיוון הקו הירוק, וביטול חלק מהמובלעות הפלסטיניות... הגדר לא תוקם בתוואי שעליו החליטה הממשלה באוקטובר 2003", אמר.

   העתירות הנוכחיות הן הראשונות התוקפות את ההחלטה העקרונית להקים את הגדר בעומק הגדה, מזרחית לקו הירוק, ואינן עוסקות בעניינים מקומיים כמו שעות פתיחת המעברים בסמוך לכפר זה או אחר או ניתוק חקלאי מהחלקה שלו.

   בג"ץ אישר לשני ארגונים אזרחיים, התומכים בהקמת הגדר, להצטרף כצד לעתירות. האחד הוא "שורת הדין", ארגון משפטנים הפועל בישראל ובחו"ל, והשני הוא ארגון "גדר לחיים", שהוקם לאחר הפיגוע בדולפינריום בתל אביב.