פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   מדענים גילו 2 יסודות כימיים לא מוכרים

   שני היסודות, בני 115 פרוטונים ו-113 פרוטונים, נוצרו מ"הפגזת" אטומים של סידן ואמריציום זה בזה. הגילוי האחרון של יסוד כימי היה ב-1994, אז נמצא דרמשטטיום בעל 110 פרוטונים

   צוות מדענים משותף אמריקאי ורוסי דיווח, כי הצליח ליצור בתנאי מעבדה, שני יסודות כימיים שמעולם לא נצפו. מדובר ביסוד בעל 115 פרוטונים וביסוד נוסף בעל 113 פרוטונים. היסודות התקיימו לחלקיקי שניה לפני שהתפרקו ליסודות אחרים. במידה ומדענים נוספים יצליחו לשחזר את הניסוי, עשויה הטבלה המחזורית התלויה בכל כיתה בעולם בה לומדים כימיה, להתעדכן בשני יסודות חדשים. הפעם האחרונה בה התגלה יסוד חדש היתה ב-1994 אז התגלה היסוד דרמשטטיום (Ds) בעל 110 פרוטונים.

   המדענים, שדיווחו על תגליתם בגליון האחרון של כתב העת המדעי "Physical Review C", הפגיזו בעזרת מאיץ חלקיקים שני גרעיני אטומים האחד בשני. גרעין האטום הראשון היה איזוטופ נדיר של היסוד הכימי סידן (קלציום), וגרעין האטום השני היה של היסוד הכימי אמריציום שהוא יסוד רדיואקטיבי. ארבע פעמים התרחשה תופעה שלא נחזתה בעבר: גרעין הסידן בעל 20 פרוטונים וגרעין האמריציום בעל 95 פרוטונים התמזגו לכדי יסוד חדש בעל 115 פרוטונים.

   התרגשות המדענים גברה לאחר שהסתבר להם שכמה חלקיקי שניה לאחר ששני היסודות מוזגו לכדי היסוד החדש, עזב את היסוד אטום הליום המכיל שני פרוטונים. כתוצאה מכך נוצר יסוד חדש נוסף בעל 113 פרוטונים, גם הוא מעולם לא נצפה בעבר."שני יסודות כימיים חדשים נוצרו", אמר ד"ר וולט לאבלנד כימאי מאוניברסיטת אורגון סטייט בראיון ל"ניו יורק טיימס" והוסיף: "זה מלהיב בצורה שלא תיאמן".

   לאבלנד ציין כי ידרשו ניסויים עצמאיים נוספים, שיאשררו את ממצאי המדענים לפני שהקהילייה המדעית תקבל אותם. הסיבה לחשדנות נעוצה בכך שלפני כשנתיים, דווח על יצירתו של יסוד חדש בתנאי מעבדה בעל 118 פרוטונים. רק כעבור זמן מה הודה המדען שדיווח על הממצא כי בדה את העדויות וכי אין להן בסיס במציאות.