פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   עתירה נגד שידור "הדרך לג'נין" בערוץ 1

   מוחמד בכרי, במאי "ג'נין, ג'נין", מבקש מבג"ץ למנוע שידור הגרסה הישראלית לסרטו ברשות השידור; טוען: הקרנת הסרט, תוך איסור שידור הגרסה הפלסטינית, מהווה פגיעה בחופש הביטוי

   עורכי דינו של מוחמד בכרי, יוצר הסרט "ג'נין, ג'נין", יגישו היום לבג"ץ בקשה לצו ביניים שימנע מרשות השידור לשדר מחר את הסרט "הדרך לג'נין" - התשובה הישראלית לטענות שמועלות בסרטו של בכרי.

   הסרט, שנעשה על ידי במאי יהודי-צרפתי המזדהה בשם פייר רחוב והמפיק הישראלי מייקל גרינשפן, מתוכנן לשידור מחר עם שובה של התכנית "מבט שני" בערוץ 1. תנחה את התכנית אורית לביא-נשיאל והעורך הוא איתי לנדסברג, מנהל המחלקה הדוקומנטרית.

   עורכי הדין אביגדור פלדמן ומירי הרט טוענים כי הקרנת סרטו של הבמאי הצרפתי, מבלי שניתן לציבור הישראלי להיחשף לטענות שמעלה בכרי (שסרטו נפסל בדצמבר על ידי המועצה לביקורת סרטים), היא פגיעה בחופש הביטוי, ועל כן אין להתיר את שידור "הגרסה הישראלית", עד שבג"ץ יכריע בעניין הקרנת "הגרסה הפלסטינית".

   "ההחלטה לשדר את הסרט שמציג את התשובות הישראליות לטענות שמעלה בכרי יוצרת מצב מביש ובלתי נסבל בישראל", אומרת עו"ד הרט. "זוהי חשיפה חד צדדית ומכוונת לאירועי ג'נין. בזמן שמשדרים בטלוויזיה ממלכתית את הסרט הישראלי, לא מרשים לציבור להיחשף כלל לסרטו של בכרי".

   "הסרט הוא פרו-ישראלי"

   הסרט "ג'נין, ג'נין" מתאר את פעולות צה"ל במחנה הפליטים ג'נין באפריל 2002 בעת מבצע "חומת מגן", מנקודת מבטם של תושבי המחנה. הוא נפסל פעמיים על ידי המועצה לביקורת סרטים, ובעקבות כך עתרו בינואר עורכי דינו של בכרי לבג"ץ. בג"ץ כבר דן בעתירה ואמור לתת בקרוב את פסק הדין. הסרט "הדרך לג'נין" מתייחס לטענות שעולות ב"ג'נין, ג'נין", למשל ביחס להפגזת בית החולים, דריסת תושבים בידי רכב צה"ל וירי באדם זקן ומנסה להפריכן.

   אחרי הקרנתו המתוכננת של "הדרך לג'נין" ב"מבט שני" אמור להתקיים דיון באולפן בהשתתפות הבמאי, לוחמים מהצד הישראלי, מקבלי החלטות מהדרג המדיני בישראל ונציגים של הצד הפלסטיני. עורך התכנית, איתי לנדסברג, אומר כי פנה לשני אישים פלסטינים בבקשה שישתתפו בדיון, ואם לא ייענו להזמנה, יזמין דוברים ערבים אזרחי ישראל.

   לנדסברג אומר כי החליט לשדר את הסרט לאחר שבדק את הסרטים שנעשו על הקרב בג'נין, כדי לציין שנה למבצע "חומת מגן". בין השאר ביקש לנדסברג לקבל את תצלומי המזל"ט של צה"ל המתעדים את הקרב, אך נענה בשלילה. הוא אומר שהחליט לשדר את הסרט "הדרך לג'נין" מתוך ידיעה שאינו עוסק בניתוח הקרב עצמו, אלא בבדיקת הטענות הקשות שהשמיעו הפלסטינים נגד מעשי הישראלים, טענות שמצאו ביטוי גם בסרטו של מוחמד בכרי.

   "היו טענות פלסטיניות", אומר לנדסברג, "והבמאי של 'הדרך לג'נין' הלך ובדק אותן, ומבחינה זו עשה עבודה עיתונאית לכל דבר. הסרט הוא פרו-ישראלי רק מבחינת הטון הסנטימנטלי שלו. אפשר לראות שהבמאי הוא פרו-ישראלי בבחירה שלו להקדיש פחות זמן למשפחות הפלסטיניות ולהדגיש את כאבן של המשפחות השכולות בצד הישראלי. זאת לא סיבה שלא לשדר את הסרט".

   ב-5 במאי, ערב יום הזיכרון לחללי ישראל, תשודר תכנית מיוחדת של "מבט שני" שתעסוק בסיפוריהן של משפחות של חללי אירועי השנתיים האחרונות. יוצג בה סיפורן של שלוש אלמנות מהקרב בג'נין, שהיו בהריון כשבעליהן נהרגו, סיפורה של משפחתו של מח"ט חברון, אל"מ דרור ויינברג, שנהרג בהיתקלות בסמטה בחברון (שבה נהרגו 12 חיילים) ושל משפחת גביש שאיבדה ארבעה בני משפחה שנרצחו בחדירת מחבל לביתם באלון מורה.