איתי יצחק בן ה-17 נדקר למוות בקטטה בצפון: "אנחנו שכנים, אחים"

בכפר מוקבילה וגן נר, המתחזקים שכנות טובה וארוכה שנים, מתקשים להבין מה גרם לקטטה בין הנערים יהודים וערבים. נציגי היישובים אמרו כי "הקיום המשותף בינינו הוא חלק מהמקום", וראש המועצה האזורית התריע: "אם זה קורה אצלנו - זה יכול לקרות בכל מקום"

24/10/2020
בווידאו: נציגי גן נר וכפר מוקיבלה על רצח הנער בן ה-17 (צילום: אלי אשכנזי, עריכה: עמית שמחה)

איתי יצחק בן ה-17 מגן נר נדקר למוות הלילה (שבת) בקטטה בין בני נוער יהודים לערבים סמוך לכפר מוקבילה שבמועצה האזורית גלבוע. הוא נפצע באורח אנוש מפגיעת חפץ חד, ומותו נקבע בבית החולים. ביישובים השכנים מתקשים להבין מה עשוי היה להוביל לתקרית, והבטיחו כי לא ייתנו לאירוע לפגוע ביחסים הקרובים ביניהם.

איתי יצחק הוא תלמיד כתה יב' בבית הספר ניר העמק. יש לו אחות תאומה ואח בוגר שסיים שנת שירות ועומד להתגייס לצבא. "הוא היה חלק משכבה מאוד מגובשת של ילדים טובים שלא קשורים בכלל לסוג כזה של אלימות", סיפר נציג גן נר, שגיא כהן. "זה הפתיע אותנו". אולם, לדבריו, אי אפשר לנתק את האירוע ממה שעובר על בני הנוער בתקופת הקורונה ומחוסר המעש והלחץ. "יש השפעה ישירה של המצב, אבל לא היינו צריכים להגיע לזה בכל מקרה", אמר.

ראש המועצה האזורית גלבוע, עובד נור, הזדעזע מהאירוע, אך הדגיש כי מדובר בתקרית בין בני נוער, ו"לא בין תושבי גן נר לתושבי מוקבילה". לדבריו, "קיבלנו בשורה עצובה ומזעזעת. אנחנו משפחה אחת בגלבוע ואני רוצה לשלוח תנחומים למשפחת הנער. זו קטטה בין בני נוער שהתפתחה למקרה מוות".

"בשורה עצובה ומזעזעת". איתי יצחק בן ה-17 שנדקר למוות הלילה(צילום: באדיבות המשפחה)

עוד אמר ראש המועצה, כי לא ייתן לאירוע לפגוע בדו-קיום באזור. "זה יכול לקרות בכל מקום ואם זה קורה דווקא בגלבוע - זה צריך להדליק נורה אדומה לכל החברה הישראלית", אמר. "הקיום המשותף בין יהודים לערבים הוא חלק מהדגלים של המועצה הזאת".

הישאם זיאדאת, נציג מוקבילה במועצת האזורית גלבוע, הביע צער על המקרה. "אני שולח לתושבי גן נר את תנחומיי, בשמי ובשם כל התושבים", מסר. הוא פנה למשפחת הנער ואמר: "ליבנו איתכם, אנחנו מוכנים לשמוע אותכם, לשתף פעולה. כל מה שצריך - אנחנו לרשותכם".

לדבריו, מדובר באירוע חריג שאינו מאפיין את היחסים בין היישובים. "היה אירוע מאוד מצער, אנחנו כל הזמן היינו ואנחנו נהיה שכנים כל הזמן, אחים", מסר, והביע תקווה שהמקרה "לא ישפיע על היחסים ביננו ונמשיך לחיות באחווה לאורך כל הדרך. הוא התחייב כי "נשמור על קשרים של אחווה ושלום בתוך היישובים שלנו".

"יש השפעה של המצב, אבל לא היינו צריכים להגיע לזה". זירת התקרית(צילום: אלי אשכנזי)

גורמים בגלבוע מציינים כי "אלימות בין בני נוער היא תופעה נוראית המתרחשת לצערנו בכל הארץ, באופן שאינו פוסח על אף חברה. העובדה שאלימות כזו מוצאת מקום בגלבוע, מופת לסובלנות וכיבוד הזולת, היא ההוכחה שזה מגיע למקומות ולמשפחות הכי טובות".

מהמועצה נמסר כי "עם היוודע דבר המקרה החמור, התגייסה המועצה במלוא מרצה לתמוך בתושבי הישובים תוך הוקעת המעשה, והירתמות לטיפול הנדרש. בין השאר כאמור רתמה את הנהגות הישובים שביקשו להביע את השותפות האיתנה שמתקיימת בגלבוע, מימי ראשית ההתיישבות, תוך אמירה ברורה נגד הסתה ואלימות, והתיצבות מלאה לצד המשפחה והיישוב".

הנער נרצח על פי החשד בקטטה בה השתתפו בני נוער יהודים וערבים בני 17-16. הוא נפצע באורח אנוש מפגיעת חפץ חד ופונה לבית החולים העמק בעפולה על ידי חבריו, שם נקבע מותו. חבריו טענו כי הוא נפצע כשנפל על חפץ חד במהלך משחק. בעקבות הדיווח, המשטרה פתחה בחקירת האירוע ועצרה עד כה שבעה חשודים במעורבות במעשה. החקירה הוטלה על מחלק רצח ביחידה המרכזית.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully