פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   העיתונאית ספיר ניסני ששפכה שמן על אמה הורשעה במוות ברשלנות

   בית המשפט הרשיע את ספיר ניסני בגרימת מוות ברשלנות של אמה מרים בשנת 2016, כששפכה עליה שמן רותח בעת שהתגנבה לחדר השינה שלה עם סיר שמן רותח. בכך נדחתה בקשתה של העיתונאית לביטול כתב האישום נגדה. "ביצעה מעשה אקטיבי שטבועה בו מסוכנות אינהרנטית, ומודעות"

   העיתונאית ספיר ניסני ששפכה שמן על אמה הורשעה במוות ברשלנות
   צילום: ניב אהרונסון ואור רביד, עריכה: אביב אירגז

   בית משפט השלום בפתח תקווה הרשיע היום (שלישי) את העיתונאית ספיר ניסני בגרימת מוות ברשלנות של אמה, מרים ניסני, כאשר בשנת 2016 שפכה שמן רותח על אמה במסגרת ניסיונה ליטול תבלין מחדר השינה של אמה. בית המשפט דחה את טענתה לביטול כתב האישום נגדה, לאחר שבשלבים קודמים הודתה הבת בכל עובדות כתב האישום המתוקן.

   הנאשמת ניסני התגוררה עם אמה המנוחה בכפר סבא ובין השתיים נרקמו יחסים רעועים והתגלעו ויכוחים רבים בין היתר על הקפדה על ניקיון וסדר הבית, לאור קפדנותה הרבה של האם בנושא. היבט זה בא לידי ביטוי גם בתחום הבישול. לאם הייתה ביקורת רבה כלפי בתה על השארת השיש במטבח מלוכלך לאחר שבישלה, לרבות בתבלינים שונים בהם עשתה שימוש לתבשיליה.

   עוד בוואלה! NEWS:
   מספרי טלפון אישייים והפיטורים של גנץ: כפפות הבחירות כבר ירדו מזמן
   רמת גן בראש - בת ים בתחתית: הערים שהכי טוב לחיות בהן בישראל
   החשוד ברצח הצעירה לפני 25 שנה לחוקרים: הייתי בזירה, לא רצחתי

   ספיר ניסני בהקראת הסדר הטיעון, בית משפט השלום בפתח תקווה, 30 בנובמבר 2017 (אבי כהן)
   יחסים רעועים עם האם. ניסני (צילום: אבי כהן)

   על רקע זה הרחיקה האם מהנאשמת את כל התבלינים, בכך שנעלה אותם בחדר הארונות בחדר השינה שלה סמוך למיטתה והותירה בחזקתה את המפתח לדלת חדר הארונות. במהלך חודש אפריל 2016, לפנות בוקר, נגשה העיתונאית למטבח לצורך רקיחת תכשיר נטורופתי המורכב משמן ומלח. היא הניחה על הכיריים סיר לתוכו שפכה תערובת שמנים והרתיחה אותם על הגז.

   בשל צורך במלח התגנבה הבת לחדר השינה של אמה שם היו מצויים התבלינים וניסתה לקחת את התבלין מבלי שאמה תתעורר ותשים לב.

   הבת נכנסה לחדר השינה כשבידה הסיר ובתוכו תערובת השמנים הלוהטת, כל זאת בחושך כדי שאמה לא תתפוס אותה מתגנבת למקום. בתוך החדר הבת נתקלה בשואב אבק רובוטי שהיה מונח אותה עת על הרצפה, מעדה לכיוון המיטה ואיבדה אחיזה בסיר. חלק ניכר מתכולת השמן הרותח נשפך על גופה של האם שישנה באותה העת במיטתה. כתוצאה מכך, לאם המנוחה, נגרמו כוויות קשות ועמוקות.

   ניסני הבת, הדליקה מיד את האור בחדר נבהלה למראה אמה והבהילה אותה למקלחת מרצון להתיג על גופה מים צוננים ובהמשך הזמינה צוות מד"א שפינה את האם לבית החולים. האם נותרה מאושפזת וכעבור חודשיים מתה.

   ספיר ניסני ליד מקום קבורת אימה מרים ניסני. בית העלמין פרדס חיים. 20 ביוני 2016 (מערכת וואלה! NEWS)
   הייתה מודעת לסכנה - ובכל זאת ביצעה את המעשה. ניסני ליד קברה של אמה, יוני 2016

   בית המשפט דחה היום את טענתה של הנאשמת לבקשה לבטל את כתב האישום נגדה גם לאחר שבחן את הנזקים הקשים שנגרמו לנאשמת כתוצאה מהאירוע, והרשיע אותה בעבירת גרימת מוות ברשלנות. עוד קבע כי מדובר במעשה מרובה בסכנות המבסס רף רשלנות גבוה תוך התייחסות "לשעה, לחשיכה, לשנת האם, למסדרון הצפוף, לדרכי הגישה הלא נוחות אל ארון התבלינים, לאחיזה בתערובת הלוהטת, לכוונה ליטול מפתח המונח תחת כרית האם, ולהתלבטות הנאשמת אם לעשות כן עקב הסכנה שבדבר".

   הבת הודתה כי התלבטה אם לבצע את המעשה מתוך מודעות לסכנה ואז החליטה לצעוד אל החדר החשוך כשבידיה סיר ובו שמן רותח "כאשר בכוונתה לבצע פעולות אותן בלתי סביר לחלוטין לבצע משאוחזים בסיר האמור", כתב בית המשפט. בנסיבות אלו, קבע השופט כי ביצעה מעשה אקטיבי, אשר "טבועה בו מסוכנות אינהרנטית, ומודעות של הנאשמת לכך".

   בנוסף קבע השופט כי "מכלול השיקולים אותם על בית המשפט לשקול, ובהם קדושת החיים ושיקולי הרתעה, לצד אבן הבוחן ובהתאם להנחיית פרקליט המדינה, שהינה מידת הרשלנות, הגבוהה בענייננו, מביאים למסקנה כי מן הראוי ליתן ביטוי לחומרת המעשה, באמצעות הליך פלילי... בוודאי שלא ניתן לקבוע כי המאשימה פעלה במקרה כזה באופן בו על בית המשפט להתערב בשיקול דעתה ולקבוע כי ניהול ההליך מנוגד לתחושות הצדק וההגינות".