וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברק בונה תוכנית מדינית לחידוש המו"מ

26.11.2000 / 7:12

התוכנית כוללת מספר צעדים כדי למנוע עימות ארוך טווח; בן עמי: אין אלו צעדי ענישה, זהו ניסיון לצאת מהמשבר; ישראל תסכים להכנסת כוח משקיפים לשטחים; הערכה ישראלית: ערפאת "הבשיל" לחזור למו"מ; ערפאת הציע לפוטין: כנס פיסגה בתיווך רוסיה

מאמץ ישראלי לחילוץ עגלת השלום מהקיפאון. ראש הממשלה, אהוד ברק, מגבש בימים אלה תוכנית מדינית חדשה שתביא לחידוש המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים על הסדר הקבע ומניעת מאבק ארוך טווח.

היועץ לביטחון לאומי, עוזי דיין, ומנהל לשכתו של ברק, גלעד שר, נתבקשו על ידי ברק לרכז את עבודת המטה, שתכלול מספר צעדים מדיניים שיובילו להפרדה בין ישראל לפלסטינים. ישראל הדגישה כי לא תקיים משא ומתן תחת אש. במקביל מסתמן ניסיון לפייס את הפלסטינים: ישראל מוכנה, אולם יש לציין שעדיין לא באופן רשמי, על הכנסתו של כוח כוח משקיפי או"ם לשטחים.

לדברי שר החוץ שלמה בן עמי הצעדים הללו אינם באים להעניש את הפלסטינים אלא "זהו ניסיון לצאת מהמשבר לקראת הבקעה או הכרעה מדינית". לדבריו מסרים שהגיעו לישראל לאחרונה מצביעים כי יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, "מבשיל" לקראת חזרה לשולחן הדיונים. ההרכעה היא כי המשבר הנוכחי ייצור תנאים להשגת הסכם. לעומת זאת ההערכה נוספת שונה מקודמתה מצביעה על ניסיונות להסלים את המאבק בחודש הקרוב עקב חג הרמאדן.

היום ייפגש יועצו המדיני-ביטחוני של ראש הממשלה, דני יתום, עם נשיא מצרים, חוסני מובארק. הלילה נפגש ברק עם בן עמי, שחק וראש השב"כ לשעבר, עמי איילון בביתו. הפגישה באה לאחר
מפגש חשאי שנערך הלילה בעזה. השר אמנון ליפקין שחק וראש השב"כ לשעבר, עמי איילון, פגשו את יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת.

בראיון לגלי צה"ל סירב שחק להודות או להכחיש האם התקיימה פגישה כזו. לדבריו המטרה היא הפסקת האלימות ועל כן מתקיימים מאמצים שונים להביא לרגיעה. מאוחר יותר נפגשו שחק ואיילון עם ברק בביתו בכוכב יאיר.

הקבינט המדיני ביטחוני החליט בסוף השבוע כי אין עוד טעם בפעולות תגובה נרחבות נגד הרשות. "אין להן תכלית והן מיצו עצמן", אמר היום מקור מדיני בכיר ל"הארץ". הקבינט הסמיך את ברק לאשר פעולות תגובה נקודתיות נגד מבצעי הפיגועים.

ערפאת הציע לפוטין לזמן פסגה מורחבת, בהשתתפות רוסיה

רוסיה הצטרפה למאמצי השלום במזרח התיכון. אתמול נפגשו ערפאת ונשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, בקרמלין. יו"ר הרשות שוחח עם פויטן על הנעשה בשטחים. הנשיא הרוסי ניצל חולשה של רגע ושכנע את ערפאת לשוחח בטלפון עם ברק. בשיחה סוכם בין השניים על חידוש התיאום הביטחוני בשטח ולהפעיל מחדש את מנגנון התיאום והקישור. ברק דרש מערפאת להפסיק באופן מידי ותקיף את ההסתה, הטרור והאלימות.

שגריר פלסטין במוסקבה, הדוקטור ח'ירי אלערידי, אומר כי ערפאת הציע במהלך פגישתו עם פוטין לפעול למען כינוס פסגה נוספת שבה תשתתף גם רוסיה, בנוסף לכל הצדדים שהשתתפו בפסגת שארם א-שייח'. פוטין הבטיח לבחון את הנושא ולפעול בהקדם האפשרי ובתיאום עם מדינות אירופה לשים קץ לאלימות באזור. בנוסף מגלה אלערידי כי שיחת הטלפון שהתקיימה ביום שישי ממוסקבה, בין ערפאת לראש הממשלה ברק, התקיימה על פי בקשתו של אהוד ברק.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully