פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בוש במכתב לשרון: סיים המצור על המוקטעה

   בכירי הממשל מהדקים הלחץ על ישראל; טוענים: הפעולה מסבכת המצב באזור ומקשה על גיבוש חזית נגד עיראק; אתמול שיגר שרון את ראש לשכתו לארה"ב; מועצת הביטחון שבה וקראה לישראל לסגת

   ארה"ב מוסיפה לדרוש מישראל להסיג את כוחותיה מהמוקטעה ברמאללה ולהסיר את המצור מעל יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, ואנשיו. ה"וושינגטון פוסט" דיווח היום, כי הנשיא בוש שיגר איגרת אישית לראש הממשלה, אריאל שרון, בה הוא מבקש ממנו לסיים את המצור.

   באיגרת, שהעביר לשרון שגריר ארה"ב בישראל דן קרצר, הובהר כי ארה"ב סבורה שפעולות ישראל ברמאללה מסבכות את המצב במזרח התיכון, ומשפיעות במישרין על מאמציה של ארה"ב להשיג הסכמה עולמית לתקיפת עיראק. עוד נאמר, כי העובדה שישראל מפרה זה שבוע את החלטת מועצת הביטחון הקוראת לה לסגת מרמאללה, מקשה מאד על הטיעון האמריקאי לפיו יש לפעול בכוח נגד סדאם חוסיין, מכיוון שהוא מפר זה שנים החלטות של האו"ם.

   בנוסף למסר האישי מהנשיא בוש לשרון, טילפנו אל ראש הממשלה גם שר החוץ, קולין פאוול, והיועצת לבטחון לאומי קונדוליזה רייס. מסרים ברוח דומה הועברו גם באמצעות הדרג המקצועי בוושינגטון. אתמול שיגר שרון לוושינגטון את ראש לשכתו, דב וייסגלס, לשיחות עם רייס ופאוול בעניין.

   מועצת הביטחון של האו"ם שבה ודרשה הלילה מישראל לכבד את החלטתה מלפני שבוע, ולסיים את המצור על המוקטעה. זאת, לאחר שארה"ב מנעה את ניסיון המועצה להכריז על ישראל כמי שמתעלמת מהחלטותיה. כמו בהצבעה הקודמת, אישרו 14 חברות המועצה את הקריאה בלא מתנגדים, ואילו ארה"ב נמנעה.

   "שרון מנהל מדיניות חוץ עצמאית"

   שרון ייצא מחר לביקור של יומיים ברוסיה ויוועד עם הנשיא פוטין, עם שר החוץ ועם ראשי הקהילה היהודית. השיחות יתמקדו באיומים האסטרטגיים על ישראל ובסוגיית העברת טכנולוגיית נשק מרוסיה לאיראן. גורמים מדיניים בירושלים אומרים כי בפגישות ידונו הצדדים גם במצור על המוקטעה ובצורך ברפורמות של ממש ברשות. שרון יבקש ממוסקבה להפעיל את השפעתה על סוריה כדי שתרסן את החיזבאללה.

   מלשכת ראש הממשלה נמסר כי ישראל מעוניינת לפתור את בעיית המוקטעה, אך עומדת על כך שהמבוקשים ייענשו ויופרדו מיו"ר הרשות בדרך כלשהי. בכירים ברשות אמרו כי ערפאת מתנגד לגירוש המבוקשים או לכליאתם בכלא יריחו, אך הוא עשוי להסכים להעברתם לרצועת עזה.

   שר החוץ, שמעון פרס, התייחס היום לפעולת צה"ל במוקטעה ואמר כי היא אמנם מסייעת למניעת פיגועים, אך מפריעה לאמריקאים לנהל את המערכה נגד עיראק. פרס אמר לקול ישראל: "יש לתת עדיפות לפעולות ארה"ב בעיראק ולא למשוך את תשומת הלב למוקטעה". הוא הוסיף כי המצור על ערפאת גרם לשיפור הפופולריות של היו"ר. מזכ"ל מפלגת העבודה, אופיר פינס, תקף את החלטת ראש הממשלה לשגר את וייסגלס לוושינגטון והאשים אותו בניהול מדיניות חוץ עצמאית ובלתי מתואמת עם פרס. לדברי פינס, "מדובר בהפרה בוטה של ההסדרים הקואליציוניים".