פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   חשאי בחמישי: חייו ומותו של המרגל שאהב אותנו

   הגנרל פטליצקי מעולם לא שוחח עם ידידיו בישראל על עברו כסוכן, וגם לא נשאל על כך, אך המסתורין מעולם לא העיב על האהבות שרקם כאן. לפני עשרה ימים נמצא ירוי למוות בביתו

   במוצאי שבת, לפני עשרה ימים, עשרות מיליוני פולנים צפו בהתרגשות ובדאגה במשחק הכדורגל המכריע של נבחרתם הלאומית נגד צ'כיה, על הזכות להעפיל לשלב רבע הגמר ביורו. במוסך של בניין דירות בשכונת מוכוטוב בוורשה נורתה באותו ערב ירייה בודדת. זמן קצר לאחר מכן נמצאה גופתו של בריגדיר-גנרל סלובמיר פטליצקי. הקליע פילח את ראשו.

   הגנרל, בן 66 במותו, היה דמות ידועה בפולין, אהודה ושנויה במחלוקת כאחת. סיפור חייו דמה לעלילה שנשאלה מסרט מתח. פטליצקי, כתת-אלוף, היה מרגל, קצין קומנדו מצטיין ומייסד הכוחות המיוחדים של צבא פולין, וגם אוהד מושבע של ישראל בכלל ושל צה"ל בפרט. את ההשראה להקמת יחידת הקומנדו הפולנית, שכינויה "גרום" (GROM) שאב מסיירת מטכ"ל, ולא הסתיר זאת. בתו, בת תשע, מנישואיו השניים, "נעשתה בחופשה בישראל", סיפר בגאווה.

   הגנרל סלבומיר פטליצקי, מייסד הכוחות המיוחדים של צבא פולין (AP)
   פטליצקי במדים, לפני פרישתו (תצלום: PAP/Radek Pietruszka)

   הסתלקותו הפתאומית והמסתורית עוררה בימים האחרונים חרושת של שמועות, וגם הפריחה לאוויר תיאוריות-קשר שנקשרו בנסיבות מותו. על גופתו לא נמצאו שום סימני אלימות פרט לפצע החדירה של הקליע ולפצע שנגרם בצאתו מהגוף. מצלמות האבטחה בבניין לא תיעדו כל דמות זרה במוסך או בסביבות הבית. המשטרה קבעה שככל הנראה פטליצקי התאבד. סברות שונות הועלו כנימוקים להתאבדות, בהן מצוקה כספית או דיכאון.

   מבקר חריף של השלטון, ואולי חריף מדי

   רבים בפולין טוענים שיריביו של פטליצקי בצבא ובממשלה הנוכחית, שבראשה עומד דונלד טוסק, הורו לרצוח את הגנרל בדימוס. בין אלה שאימצו את תיאורית הקשר הזו היה ירוסלב קצ'ינסקי, העומד בראש מפלגת האופוזיציה. בשנים האחרונות, לאחר שכבר פרש מהשירות הצבאי והתפרנס בין היתר מייעוץ ביטחוני, היה פטליצקי מבקר בוטה של הצבא ושל משרד ההגנה. פטליצקי טען כי רווחו בהם מעשי שחיתות גדולים, וזעם על שממשלת פולין לא ביקשה סיוע מהמערב כדי לחקור את תאונת המטוס שהייתה לפני שנתיים ברוסיה, בה נספו הנשיא לך קצ'ינסקי ובכירים נוספים בשלטון.

   המטוס עשה דרכו לעיר סמולנסק, והפמליה שבו יועדה להשתתף בטקסי זיכרון לרצח שבויי מלחמה הפולניים ביער קאטין. כעשרים אלף קצינים, מרביתם נמנו על העילית הפולנית, נרצחו בדם קר באביב של 1940. ה-נ.ק.וו.ד., המשטרה החשאית של לברנטי ברייה, רצחה אותם בהנחייתו האישית של העריץ הסובייטי יוזף סטלין.

   חקירה רוסית קבעה כי המטוס הנשיאותי, שטס במזג אוויר גרוע, התרסק בשעת הנחיתה בשל טעות שעשה הטייס. ממשלת פולין הסתפקה בהסבר זה, אך רבים בפולין מאמינים עד היום כי ההנהגה במוסקבה - הנשיא דמיטרי מדבדב וראש הממשלה דאז ולדימיר פוטין, ששב כיום לתפקיד הנשיא, הורו לפוצץ את המטוס.

   שרידי המטוס שהתרסק ובו נשיא פולין, לך קצ'ינסקי, רוסיה, 11 באפריל 2011 (AP , Mikhail Metzel)
   שרידי המטוס הנשיאותי שהתרסק (צילום: AP)

   סלבומיר פטליצקי (Petelicki) נולד בוורשה ב-1946. אביו היה קצין בצבא ואלוף פולין בקליעה למטרה, והשתתף באולימפיאדת הלסינקי. הוא עצמו סיים את לימודי המשפטים באוניברסיטת ורשה, והצטרף ליחידת המודיעין של משרד הפנים בראשית שנות השבעים. תחת השלטון הקומוניסטי, נשלח ב-1973 לקונסוליה הפולנית בניו יורק. תפקידו הדיפלומטי הרשמי היה יועץ צבאי למשלחת, אך למעשה היה קצין מודיעין ועסק באיסוף מידע, בגיוס ובהפעלת סוכנים. שירות הביון הפולני, כמו מקביליו בשאר מדינות הגוש המזרחי, היו כפוף אז ברמה כזו או אחרת להכוונה ולהוראות של קציני ק-ג-ב והמודיעין הצבאי הסובייטי.

   לימים, סייע בהעלאת יהודי ברית המועצות

   לאחר כמה שנים, שב פטליצקי לפולין, ועמד להישלח לתפקיד דומה בלונדון. אך שירות הביטחון הבריטי, ה-MI5, חשד כי הדיפלומט הפולני אינו אלא קצין ביון, וסרב לאפשר לו אשרה לתפקיד. ב-1983 שב פטליצקי לפעול תחת כיסוי דיפלומטי, והפעם יצא לשליחות מודיעינית בשגרירות הפולנית בשטוקהולם. בשובו למולדתו מונה לאחראי על אבטחת השגרירויות הפולניות בחו"ל. ב-1989 התמוטט המשטר הקומוניסטי בפולין, והוחלף בממשלת מעבר שהורכבה מראשי תנועת המחאה. אז גם החלו להתרקם ראשית הקשרים של ורשה עם ישראל.

   מאז אמצע שנות השמונים, יהודי ברית המועצות החלו לעלות לישראל במבצעים שארגנה יחידת "נתיב", ועברו בשתי תחנות מעבר, בבודפשט ובבוקרשט. עתה, בלחץ הסוכנות היהודית, ובניגוד לעמדת "נתיב", נוספה תחמת מעבר נוספת – ורשה. כמה אלפי יהודים, בעיקר מבלרוס ומאוקראינה, באו לבירת פולין ושוכנו בבתי מלון. אחר כך הוטסו בטיסות של חברת התעופה הלאומית של פולין "לוט" לישראל. מי שהיה מעורב לצד הסוכנות בארגון הטיסות היה אהרון פרנקל, אז תעשיין חלבה שפשט את הרגל, ולימים סוכן של התעשייה האווירית ברוסיה, שהיה נשוא דו"ח חריף של מבקר המדינה בגין קשריו עם מנכ"ל התעשייה האווירית, משה קרת. חקירת המשטרה שנפתחה בגין הדו"ח נסגרה בלא אישום.

   האחריות בישראל לביטחון הטיסות והעולים היתה של השב"כ. פטליצקי הופקד מטעם משרד הפנים הפולני על הקשר מול השב"כ והסוכנות ואל ארגון האבטחה מהצד הפולני. הוא למד מקרוב, כפי שהעיד לימים, את שיטות האבטחה של ישראל, והתפעל מהן. "נפקחו לי העיניים", אמר לאחד הישראלים שפגש.

   אימון של יחידת הקומנדו "גרום" של צבא פולין (AP)
   אימון של יחידת גרום. שאבו השראה מסיירת מטכ"ל, ומתגאים בכך (צילום: AP)

   הקשר שהחל עם השב"כ הפך לידידות מופלאה לישראל ולהערצה אליה. פטליצקי ביקר בישראל כמה פעמים כאורח של צה"ל, ובין השאר הוזמן לבסיסה של סיירת מטכ"ל ולאימוניה. הרושם העז שאימוניה הותיר עליה הביא אותו להקים יחידה דומה בצבא פולין. על אף עברו כמשרת השלטון הקומוניסטי, אימצה הממשלה החדשה את הצעתו, ומינתה אותו למייסד היחידה "גרום". פירוש המילה בפולין הוא "ברק", אך גם ראשי תיבות של "יחידת תגובה מבצעית ניידת".

   בפולין מקווים לשמור על הקשר עם ישראל גם כעת

   יחידת "גרום" הייתה יחידה סודית, שנחשפה רק כשנשלחה מטעם האו"ם לאבטח את הסדר במלחמת האזרחים בהאיטי. בשנים שלאחר מכן, עבר פטליצקי הכשרה ואימונים ביחידות המיוחדות של צבא ארצות הברית, וזכה לחברות של כובד ביחידת ה"כומתות הירוקות" שם. "גרום" התרחבה במרוצת השנים והייתה לפיקוד המאחד כיום בתוכו כמה גדודי קומנדו ויחידות מיוחדות נוספות, שהשתתפו בהצלחה במלחמות באפגניסטן ובעירק. כגנרל, פטליצקי התגלה כמפקד כריזמטי ואהוב על חייליו, התאמן עמם ורכש לצדם מיומנות גם כצלף, צנחן וצוללן.

   "הוא היה בעיניי חייל מקצועי, וכל חייו סבבו את הצבא", סיפר לוואלה! מיכאל סובלמן, דובר שגרירות ישראל בפולין. "נפגשנו בכמה הזדמנויות, והוא תמיד טרח להזכיר את אהבתו לישראל". קשריו בארץ העמיקו גם בזכות אשתו השנייה, המפיקה בסרט של סובלמן על הסופר אתגר קרת.

   המורשת שגנרל פטליצקי הנחיל ל"גרום" בכל הקשור לישראל קיימת עד היום. הקשרים ושיתוף הפעולה בין הכוחות המיוחדים של צה"ל לצבא פולין לצה"ל נרחבים ביותר. הפולנים צמאים ליהנות מהניסיון המבצעי המצטבר של ישראל, ומבקשים להרחיב את שיתוף הפעולה עמה. "גרום", כך מתברר מבקשת להתאמן ולממן תרגיל משותף עם יחידת החילוץ 669 של חיל האוויר, אך בינתיים, בישראל, מתברר, פחות נלהבים.