פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   דרעי ישוחרר ביום ב': "אקדיש זמן רב לציבור"

   ועדת השחרורים נענתה לבקשת מנהיג ש"ס לשעבר, לשחררו בתום ריצוי שני שליש ממאסרו; הבטיח: אקדיש זמני למשפחה, ללימוד ולציבור; השר ישי בירך אותו בטלפון אחרי יותר משנה של נתק

   ועדת השחרורים של כלא מעשיהו החליטה הבוקר לקבל את בקשתו של האסיר אריה דרעי, לשעבר מנהיג ש"ס, להשתחרר בתום ריצוי שני שלישים מתקופת מאסרו. דרעי ישוחרר ביום שני הקרוב, ה-15 ביולי, לאחר שריצה שנתיים מתוך שלוש שנות המאסר שנגזרו עליו. דרעי הורשע בקבלת שוחד וקבלת דבר במרמה, ובמשך השנה הנותרת יהיה אסיר משוחרר ברשיון.

   בדיון בוועדת השחרורים נשאל דרעי מה בכוונתו לעשות לאחר שחרורו, כיצד בכוונתו להתפרנס, ואם יפנה לעסקים. ב"קול ישראל" דווח, כי דרעי נמנע מלהתייחס לפרנסתו, אך אמר שבכוונתו להקדיש את השנה הבאה ללימוד, כפי שעשה בכלא.

   ההחלטה על שחרורו של דרעי היתה צפויה, שכן שירות בתי הסוהר והיועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, הודיעו לוועדה כי אינם מתנגדים לשחרורו של דרעי.

   "הוא ימשיך להיות כפוף למר"ן"

   ככל שקרב מועד השחרור של דרעי, נשמעות הערכות שונות, שמלוות גם בהכחשות מצדו של דרעי, בנוגע לעתידו הציבורי. דרעי עצמו התראיין כמה פעמים בעת תקופת מאסרו. באחד מהראיונות האחרונים אמר דרעי כי הוא מתכוון לחזור לאחר שחרורו לפעילות ציבורית, אבל לא לכהן בתפקיד פוליטי.

   כל המחנות בש"ס משוכנעים שדרעי לא יקים מפלגה ולא יחבור לכוח פוליטי חדש כל עוד הרב עובדיה יוסף חי. "מה שהוא לא יעשה, הוא ימשיך להיות כפוף למר"ן", אומר ידיד קרוב של דרעי.

   אלא שגם במחנהו של אלי ישי, המרגיש בטוח מאוד בכוחו בצל כנפיו של הרב יוסף, יודעים שברגע שדרעי כבר יהיה בפנים, הדינמיקה לא צפויה: אולי הרב שלום כהן ממועצת חכמי התורה יחזור לתמוך בו בגלוי, אולי הרב יוסף עצמו יחזור להקשיב לעצות הנלהבות של המניפולטור הגדול. ואולי לא. עם זאת, חזרתו של דרעי לפוליטיקה תתאפשר לקראת בחירות 2003, אז יתחילו בש"ס להתייעץ עמו ולשלוח אותו להופעות פומביות.

   שריד: "לא לשחק לידיו המלוכלכות של דרעי"

   מערכת וואלה! חדשות מוסיפה:

   בתגובה להחלטה אמר דרעי: "אני מתכונן להקדיש את זמני בראש ובראשונה לאשתי ולילדיי. הרבה הרבה שנים לא הייתי בבית, ואני היום רוצה להקדיש הרבה זמן ללימוד תורה. אני אקדיש הרבה מאוד זמן לציבור. נדרתי נדר כשיצאתי מכאן להמשיך לעזור בעיקר לאלה שנחשבים שולי החברה".

   עוד אמר דרעי: "השתדלתי לברך גם כשהחלטות לא היו לרוחי והיו רעות מבחינתי. ברור שהרבה יותר קל לי היום לברך כשההחלטות הן טובות. אני מודה לקדוש ברוך שנתן לי את הכוחות לעמוד בכל מה שעבר".

   למרות ההצהרות המתונות מתארגנת קבלת פנים לאסיר המשוחרר. מ"מטה יום השחרור" נמסר כי החלה ההערכות לקבלת הפנים ל"אסיר המהפכה היהודית".

   יו"ר תנועת ש"ס, אלי ישי, בירך על החלטה, בשם מנהיגה הרוחני של התנועה, הרב עובדיה יוסף, וכינה אותה "החלטה ראויה ומתבקשת". ישי הודיע, כי בכוונת ש"ס לקיים קבלת פנים לדרעי לרגל שחרורו, בהשתתפות תומכי התנועה מרחבי הארץ, כדי לברך ברכת "ברוך מתיר אסורים". השר ישי, שוחח היום בערב בטלפון עם אריה דרעי ובירך אותו על שחרורו הצפוי מהכלא. דווח כי זו היתה השיחה הראשונה בין השניים מזה שנה. ייתכן כי השניים יקיימו בקרוב פגישה וישוחחו על שיתוף פעולה ביניהם.


   בקול ישראל דווח כי יו"ר האופוזיציה, יוסי שריד (מרצ), אמר בתגובה כי "השחרור הוא מבחן רציני למערכת הפוליטית כולה, אין ספק שדרעי ירצה עם שחרורו, לטהר בציבור את שרציו ולקבל רה-הביליטציה. על הפוליטקאים מכל המפלגות להיזהר שלא לשחק לידיו המלוכלכות. גם מחוץ לבית הסוהר על דרעי לעבור תקופה ניכרת של צינון עמוק, ולפוליטקאים אסור לחמם לו אותה".