פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   תצהיר לבג"ץ: העלמת ראיות מוועדת בדיקה במכון הפתולוגי

   עובד לשעבר: מסמכים ואיברי אדם נלקחו מהמכון לרפואה משפטית כדי להעלים ראיות מהמשטרה ומוועדת הבדיקה של משרד הבריאות

   עובד לשעבר במכון לרפואה משפטית באבו כביר, מאשים בתצהיר שיוגש היום לבג"ץ את הנהלת המכון, בהעלמת ראיות מהמשטרה ומוועדת הבדיקה לתפקוד המכון שהקים משרד הבריאות. הראיות שעל פי התצהיר נלקחו מהמכון, כוללות איברים, רקמות אדם ומסמכים. התצהיר מוגש במסגרת עתירה של התנועה לאיכות השלטון, שבה היא מבקשת להשעות את פרופ' יהודה היס, מנהל המכון באבו כביר, מתפקידו. בתשובת פרקליטות המדינה לעתירה נטען, כי בחקירת המשטרה לא נמצאו ראיות מפלילות נגד היס. פרופ' היס מכחיש בתגובה את הטענות המועלות בתצהיר.

   העובד, דני בן אור - טכנאי ראשי לשעבר במכון באבו כביר - פרש לפני כחצי שנה לפנסייה מוקדמת. בתצהיר טוען בן אור, כי במהלך עבודתה של הוועדה בראשות השופט בדימוס אריה סגלסון, נכח "בפעולות שונות שנעשו במכון, שמטרתן הסתרת איברים ורקמות שנשמרו שם בעבר, והעלמתם באופן חפוז ונמהר".

   הוועדה קמה בעקבות תחקיר של העיתון "ידיעות אחרונות" שבו נכתב, בין היתר, כי איברים ורקמות הוצאו מגופות ונשמרו במכון ללא ידיעת המשפחות. בן אור היה האחראי על מחסן הרקמות ועל פי התצהיר, "איש לא דיווח לי על הוצאת הרקמות מהמחסן ולמיטב ידיעתי לא נעשתה תרשומת של האיברים שנלקחו ממנו". לטענתו, הדבר נעשה בשעות שבהן לא נכח במחסן.

   עוד נטען בתצהיר, כי "עשרות איברים הוצאו מהמחסן, ללא רישום ודיווח, ונלקחו, למיטב ידיעתי, לקבורה מהירה בבאר שבע". בין האיברים שנלקחו - כף יד של טייס צה"ל, עוברי אדם שלמים, ו"אוסף" עורות עם כתובות קעקע "שנשמרו במכון לצורכי קולקצייה ועצמות שונות מחלקי גוף שונים, אשר נעלמו בידי 'יד נעלמה'".

   בן אור טוען בתצהיר שלמיטב ידיעתו החל תהליך הוצאת האיברים והעלמתם עם חשיפת שימורם של איברים במכון בידי ועדת סגלסון. "אילו מדובר היה בפעולה כשרה, היו מדווחים לי באופן מפורט על האיברים שנלקחו, בהיותי האחראי על המחסן. מאופן הפעולה, עיתויה וחשאיותה, ומהחופזה שבה העניין אירע, אני מסיק שמדובר בניסיון להסתיר ולהעלים ראיות מוועדת סגלסון, ובשלב מאוחר יותר - ממשטרת ישראל".

   בתצהיר אומר בן אור, כי עובדים אחרים סיפרו לו, כי הנהלת המכון באבו כביר הורתה להעלים איברים בדחיפות מהמחסנים והמקררים. פעילות זו נמשכה גם לאחר סיום עבודת ועדת סגלסון ובמהלך חקירת המשטרה.

   בן אור עצמו זומן לחקירה במשטרה. הוא מסר עדות, אולם לטענתו, מפאת מחלת השחפת שפקדה אותו, "התייצבתי לחקירה מטושטש, באופן שלא איפשר לי לציין את כל הידוע לי".

   בן אור מאשים בתצהיר, כי "טשטוש ראיות והעלמת עובדות אינן תופעות חדשות במכון. כך למשל, כשגופות נותחו בלי שהיה אישור נתיחה, המעשה הוסווה על ידי עטיפתן במספר שקיות ניילון שחורות. הנהלת המכון הודיעה לחברה קדישא שהמנוח סבל, כביכול, ממחלה זיהומית מדבקת, ואסור לפתוח את השקיות. כך שקרובי הנפטר לא יוכלו לזהות שנעשתה בגופה נתיחה ללא הסכמתם".

   בן אור מעיד עוד כי בעבודת ועדת סגלסון קיבל לא אחת הוראות מגורמים שונים במכון להכניס עצמות שנשמרו לצנצנות שבהן נשמרו איברים אחרים, שנלקחו באופן שגרתי בנתיחות. "אם לא די בכך, התקיימה במכון גריסת מסמכים מאסיווית לאחר חשיפת הפרשה".

   בתצהיר מעלה בן אור גם טענות קשות על היחס שניתן במכון לעצמות אדם, וקובע, כי מדובר ביחס מבזה. כך למשל, הושלכו, לטענתו, עצמות לביוב כמעשה שבשגרה.

   התנועה לאיכות השלטון טוענת בתגובה לתצהיר, כי הוא שומט את הקרקע תחת תשובת המדינה לבג"ץ, שלפיה עומדת חקירת המשטרה לפני סיומה, וכי לא נמצאו ראיות נגד היס. התנועה מאשימה את הנהלת המכון באבו כביר ואת הפרופ' היס בשיבוש הליכי משפט.

   בתגובה לטענות המועלות בתצהירו של בן אור, אומר הפרופ' היס, כי "באופן מוחלט וחד משמעי לא היו דברים מעולם. לעולם לא נגרסו מסמכים והועלמו ראיות. כל דבר שנעשה במכון תועד ונרשם. התקיימה חקירת משטרה שהעידה שלא היו חסרים כל מסמך וכל רקמה". היס הוסיף, כי לבן אור "היה את כל הזמן להתלונן על הדברים בתקופת עבודתו במכון ובמהלך חקירת המשטרה ועבודת ועדת סגלסון. אם הדברים כל כך חמורים, הייתי ממליץ לו להתלונן על כך במשטרה".

   דובר משרד הבריאות, עידו הדרי, מסר בתגובה, כי "משרד הבריאות משתף וישתף פעולה עם כל חקירה בנושא".