נושאים חמים

אל על אסרה על חרדי להתעטף בניילונים

הנוסע - כוהן במוצאו - החל להתעטף בעקבות פסק הלכה לפיו נאסר עליו לטוס ללא כיסוי מתאים בנתיב העובר מעל בית העלמין בחולון; הוא חזר בו רק לאחר שהמטוס הושב לעמדת ההמראה

חברת אל על מנעה בסוף השבוע שעבר מנוסע חרדי - כוהן במוצאו - להתעטף בניילונים לפני המראה מנתב"ג לבריטניה. משסירב הנוסע להיענות להוראה, הוחזר המטוס לעמדת ההמראה, כדי להורידו מהטיסה. בעקבות כך, הסיר מעליו הנוסע את הניילונים, והמטוס המריא.

הנוסע התעטף בניילונים מחשש שנתיב המטוס לחו"ל יעבור בנתיב מעל בית הקברות בחולון. הרב יוסף שלום אלישיב, סמכות הלכתית עליונה ביהדות האשכנזית (דגל תורה), פסק לאחרונה כי כיוון שהמטוס חוצה את בית העלמין, דינו כאילו עובר בבית העלמין, ולכן אסור לכוהנים לטוס בו ללא כיסוי. מאוחר יותר מצאו הרב אלישיב ושני רבנים נוספים פתרון, לפיו ניתן להשתמש בשקיות אטומות, כדי להתעטף בהן בזמן חציית הנתיב. לטענת אל על, נתיב הטיסה לא חוצה את בית הקברות מעל חולון, אולם הנוסע החרדי לא סמך ככל הנראה על חברת התעופה הישראלית.

המקרה אירע בטיסת אל על מספר 315 ללונדון. המטוס החל בהסעה על הקרקע בנתב"ג, לקראת המראה. לפתע החל הנוסע להתעטף בניילונים. צוות האוויר דרש מהנוסע להסיר את הניילונים מגופו, מטעמי בטיחות טיסה. רק לאחר שהקברניט החל לחזור לעמדת היציאה הסכים להישמע להוראות.

דובר אל על אישר בתגובה את הפרטים והדגיש כי "בטיחות הנוסעים היא ערך עליון של חברת אל על ואין היא מתפשרת בנושא זה".