סוף לבאסה

השבוע לפני 47 שנים נחנך אצטדיון בלומפילד. בנוסף, שכחו להודיע לראש העיר שתל אביב ויפו מתאחדות, נתנו רישיון למכור בשר גמלים, וסגרו להבימה את המינוס. פרק נוסף של "יומני כרמל" ו"השבוע לפני"

דניאל זילברברג, מערכת וואלה!
אולפני הרצליה

1949 - תל אביב ויפו מתאחדות בחוואה

15.10.1949 - הממשלה הצעירה של המדינה הטרייה החליטה לאחד את תל אביב ויפו לעיר אחת בת 300 אלף תושבים. הבעיה – שכחו להודיע על כך לראש העיר, ישראל רוקח. הדיונים בממשלה היו ממשוכים אך משום מה איש לא ראה לנכון לערב בהם את ראש העיר המיועד של העיר המאוחדת, שביום בהיר אחר מצא עצמו אחראי על עוד כמה עשרות אלפי תושבים.

טוב לדעת (מקודם)

כך תשפרו את הביצועים במיטה - עם מבצע בלעדי לחגים

לכתבה המלאה

1956 - רישיון לאכול מפריס פרסה

11.10.1956 - עיריית תל אביב-יפו העניקה בפעם הראשונה רישיון לקצב ערבי ביפו למכור בשר גמלים. בהתחלה, הרבנים הראשיים של העיר - הרב איסר יהודה אונטרמן והרב יעקב משה טולידנו - סירבו להעניק לקצב רישיון, אך לאחר התערבותו של הקאדי הראשי של יפו, שהסביר לרבנים שהקוראן מצווה על אכילת בשר גמלים, השתכנעו השניים ונאותו להעניק את הרישיון המיוחל לאטליז המדובר.

1958 - הבימה זוכה בכל הקופה

12.10.1958 - הממשלה החליטה להעניק לתיאטרון הבימה מעמד של תיאטרון לאומי, או במילים אחרות, לסבסד אותו ב-100 אלף לירות בשנה. הסבסוד בא כאוויר לנשימה לתיאטרון שהפך לאומי, שכן באותה תקופה מצבה של סצנת התיאטרון בתל אביב היה לא פשוט, בלשון המעטה.

תיאטרון הקאמרי אמנם כבר ביסס עצמו כתיאטרון ארצישראלי בעל תכנים יותר ציוניים ועבריים מאשר הבימה, שבזמנו נחשב אליטיסטי, אבל רב שחקניו היו צעירים ובאותה שנה הם אפילו מרדו בהנהלה. תיאטרון הזירה, שהתמקד במחזות ניסיוניים, נסגר עקב בעיות תקציב, ותיאטרון היידישפיל, שהיה פופולרי מאוד, נלחם במסים הגבוהים שהוטלו על הצגות בשפות זרות. לאור כל זאת, הפך הבימה באחת למקום התעסוקה היציב ביותר לשחקני תל אביב.

1962 - נגמרה הבאסה

12.10.62 – אצטדיון בלומפילד נחנך במשחק של הפועל תל אביב מול שמשון תל אביב. האצטדיון הוקם במקום אצטדיון באסה, שהיה המגרש הביתי של הפועל מאז כיבוש יפו ב-1948. האצטדיון החדש הוקם בעזרת תרומה של קרן האחים בלומפילד ולפיכך נקרא על שמם. הוא היה האצטדיון הראשון בישראל שבו הותקנו זרקורים ותפעולו דרש מיליון ורבע לירות בשנה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully