פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הובאו לקבורה עשרת הרוגי הפיגוע בעמנואל

   השמות: יואל ביננפלד, ישראל שטרנברג, יאיר עמר, אסתר אברהם, אברהם נחמן ניצני, מנחם משה גוטמן, יעקב צרפתי, דוד צרפתי, חנן צרפתי וירמיהו סאלם; משפחת צרפתי שכלה אב ו-2 בנים

   עשרה בני אדם נהרגו ו-30 נפצעו אמש בפיגוע המשולב בכניסה לעמנואל. היום הותרו לפרסום שמות כל ההרוגים: רב סמל בכיר במג"ב, יואל ביננפלד בן 35 ממושב טל שחר. הוא הובא למנוחות בשעה 14:00 בבית העלמין בכפר אוריה; ישראל שטרנברג, בן 44 מעמנואל, נקבר בשעה 13:45 בבית העלמין ירקון; יאיר עמר, בן 13 וחצי מעמנואל, הובא למנוחות בשעה 12:00 בבית העלמין ירקון; אסתר אברהם, בת 42, מעמנואל, הובאה למנוחות בשעה 13:30 בבית העלמין ברחובות; אברהם נחמן ניצני, בן 18, מבית"ר עילית, הובא למנוחות ב-11:30 בהר המנוחות בירושלים; מנחם משה גוטמן, בן 40, מעמנואל, הובא למנוחות בשעה 11:00 בהר המנוחות בירושלים; יעקב צרפתי, בן 64 מעמנואל, ובניו דוד, בן 38, וחנן, בן 32, שניהם מגינות שומרון הובאו למנוחות בשעה 15:00 בכפר סבא; ירמיהו סאלם, בן 48, מעמנואל, הובא למנוחות בשעה 15:00 בבית העלמין סגולה בפתח תקווה.

   באוטובוס "דן" קו 189, שנסע מבני ברק להתנחלות עמנואל נסעו אורחים לחתונה שהתקיימה בהתנחלות. אתי רוזנבלט, תושבת ההתנחלות חומש, סיפרה כי הגיעה למקום עם בעלה יעקב, איש כוחות ההצלה שטיפל בפצועים לאחר הפיגוע. "700 מטר לפני שער הכניסה לעמנואל ראינו שתי מכוניות הפוכות. על הכביש היו כתמי שמן ודלק גדולים. כעבור 200 מטר ראינו שברי זכוכיות ואבנים רבות וכעבור עוד 300 מטר ראינו את האוטובוס. בדרך ירו גם עלי ועל בעלי", סיפרה.

   רוזנבלט הוסיפה: "הגלגלים של האוטובוס התפוצצו, וצדו הימני היה מלא בחורים. החלונות עפו החוצה. גם הצד השמאלי של האוטובוס היה פגוע קשה ומרבית החלונות האחוריים עפו. באוטובוס עצמו היו חמישה שישה הרוגים ובשתי מכוניות פרטיות מאחורי האוטובוס עוד שני הרוגים, הרוג בכל מכונית". גדי רונן מההתנחלות יקיר, חובש בכוחות ההצלה של יש"ע, סיפר: "הגעתי ראשון לאוטובוס, כשהכדורים עדיין שורקים סביבי. שתי מכוניות היו זרוקות לצד הדרך וג'יפ הפוך, עם גופה לידו. האוטובוס עצמו היה מחוץ לחלוטין. המון נפגעים. מעט דיברו". "אני עצמי הוצאתי שני הרוגים מתוך האוטובוס", המשיך. "אחד עוד ניסיתי להנשים, אבל אחר כך ראיתי אותו מכוסה. הפצועים קל זעקו מכאבים. הרצפה היתה מורמת ושבורה ורבות מהפגיעות נבעו מחלקי מתכת שעפו בתוך האוטובוס".

   האב סירב לקרוע קריעה

   מערכת וואלה! חדשות מוסיפה:
   על הכביש בכניסה לעמנואל הונחו עשר אלונקות ועליהן שכבו עשר גופות מכוסות בשמיכות. אנשי חסד של אמת עברו בין הגופות והשלימו את זיהויין. רבים מהפצועים וההרוגים היו בני משפחה. רחל אוזן נסעה לעמנואל עם ילדיה בני עשר, חמש-עשרה ושמונה-עשרה. "ישבתי במושב הקדמי ופתאום נשמע הפיצוץ. החולנות התנפצו, ניסיתי להגן על על הילדים", סיפרה. יעקב וחנה סיטון הטלטלו במהלך הלילה בין תקווה לייאוש. ארבעה מילדיהם - שלוש בנות ובן – היו בין הנפגעים. האב אף קיבל הודעה כי בנו בין ההרוגים, ורק בבית החולים גילה כי הוא פצוע.

   הילדים חזרו מקניות בבני ברק. "קיבלנו הודעה שהילדים על האוטובוס", מספר האב, "הוהבר לנו מיד שכולם נפצעו. רצנו למקום מיד ראינו את הבנות והן צעקו לי 'עזוב אותנו תיגש מהר ללאון, הוא פצוע קשה'". בנו, לאון סיטון, היה שרוע על אלונקה כשצוות של מד"א מבצע בו החייאה. "אחרי כמה דקות ראיתי שמכסים אותו בשמיכה, ומישהו בשטח אמר לי לעשות קריעה כי הילד מת. לא הסכמתי ורציתי לוודא שאכן מדובר בבני", משחזר סיטון. רק מאוחר יותר, כבר בבית החולים, קיבל האב את ההודעה המרגיעה: "קרה נס, בנך מאושפז בבית החולים בילינסון. לאון מאושפז במצב קשה. אחיותיו סיון, שרה נפצעו קל. אחותה התאומה של של שרה, יהלומה, מאושפזת במצב בינוני.

   השוטר דרס את המחבל

   הפיגוע אירע אתמול סמוך לשעה 18:00, כקילומטר מצפון לעיר החרדית עמנואל. האוטובוס, בקו 189 מבני ברק לעמנואל, לא היה ממוגן ירי. המחבלים, שארבו על גבעה לצד הכביש, הפעילו נגדו שני מטעני חבלה. האוטובוס המשיך בנסיעה עוד כמה מאות מטרים, ואז ירד אחד המחבלים מהגבעה, השליך רימוני יד וירה על נוסעים שניסו להימלט מהאוטובוס. נראה שמחבלים נוספים השתתפו בירי מטווח רחוק יותר. נוסעיהם של שלושה כלי רכב נוספים שנסעו בכביש אותה שעה נפגעו גם הם. נהג אחת המכוניות הזעיק למקום כוח מג"ב.

   למקום הגיעו גם כוחות צבא ומשטרה, וניהלו קרב יריות עם המחבלים. בחילופי האש נפגעו כמה מהחיילים והשוטרים, ויריות נורו גם על כוחות ההצלה שהגיעו למקום. אנשי הביטחון הצליחו לירות במחבל שירד לכביש והג'יפ של מג"ב דרס אותו למוות. החמאס הודיע אמש כי המחבל, שביצע את הפיגוע הקשה בעמנואל ונהרג מירי כוחות צה"ל, הוא איש הזרוע הצבאית של הארגון, "עז א-דין אל קאסם", עיסאם ריחאן. גורמים מדיניים בירושלים מסרו כי ריחאן הופיע ברשימת 33 המבוקשים שהעבירה ישראל לפלסטינים ולאמריקאים.

   שני מחבלים מתאבדים פוצצו את עצמם אתמול בגוש קטיף, סמוך לשעה 18:00, בכביש שבין ההתנחלות נוה דקלים לחוף דקלים הסמוך. המחבלים ניסו לפגוע ברכב מסחרי בודד, שבו היו ארבעה נוסעים. הארבעה, תושבי גוש קטיף, נפצעו קל, בעיקר מפגיעות הלם. שני המחבלים נהרגו בפיצוצים. עד כה לא קיבל על עצמו שום ארגון את האחריות לפיגוע.