טל ברודי תולה את המפה

השבוע, לפני 29 שנים, פרש גדול ספורטאי תל אביב. לרגל המאורע, קבלו דיווח על תחילת הקריירה שלו. וגם: תושבי העיר צריכים להחליט - או מים או חשמל. פרק נוסף של "השבוע לפני" ו"יומני כרמל"

דניאל זילברברג, מערכת וואלה!
אולפני הרצליה

1939 – אחרונים לפני המלחמה

1.9.1939 - ספינת המעפילים "טייגר היל" הותקפה על ידי כוחות בריטים וכתוצאה מכך עלתה על שרטון מול חוף פרישמן בתל אביב. הספינה הפליגה מרומניה כשעל סיפונה 1,147 יהודים שנמלטו מאירופה. בתחילה, ניסתה האנייה לעגון מול חופי עתלית, אך משלא עלה הדבר בידה, החלה להפליג לכיוון דרום. הכוחות הבריטים הבחינו בספינה ופתחו עליה באש שממנה נהרגו חלק מהנוסעים. אז, בעודה מנסה להימלט, עלתה האנייה על שרטון ויתר הנוסעים נאלצו לקפוץ אל המים ולשחות אל החוף. רובם הגיעו בשלום ונקלטו על ידי תושבי העיר שהגיעו אל החוף כדי להגיש עזרה.

"טייגר היל" היתה ספינת המעפילים האחרונה שהספיקה להגיע לארץ לפני פרוץ מלחמת העולם השנייה. שמה מונצח, יחד עם שמותיהן של יתר אניות המעפילים שהגיעו לחופי תל אביב, באנדרטה שממוקמת בכיכר לונדון, לא הרחק מהמקום שבו עלתה האנייה על שרטון.

עוד בוואלה!

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאב: בי-קיור לייזר במבצע

לכתבה המלאה

1951 – לא חוסכים בחשמל? אז תחסכו במים

5.9.1951 – תושבי תל אביב התעוררו לגלות שאין להם מים זורמים וכי ייאלצו עד להודעה חדשה לעמוד בתור עם דליים כדי לזכות בקצבת המים המגיעה להם. רק לאחר יומיים של תורים משתרכים, נודע כי הסיבה למחסור במים אינה אלא... צריכת החשמל הגבוהה של תושבי העיר.

מסתבר שעל מנת לספק את כמות החשמל שצרכו תושבי תל אביב נדרשה חברת החשמל להפעיל את הטורבינות בתחנת הכוח רידינג במלוא העוצמה ולשם כך נאלצה להשתמש במים שיועדו לצריכה פרטית כדי לצנן את הטורבינות – דבר שגרר מצדו מחסור במים בבתי התושבים. לכן, כדי לפתור את המשבר באספקת המים, נאלצה עיריית תל אביב להטיל מגבלות על צריכת החשמל בעיר. הוטל איסור על הפעלת חשמל בחלונות ראווה לאחר 9:00 בערב, נאסר השימוש בנורות בעלות הספק הגבוה מ-60 וואט בשירותים ובמרפסות, נאסר השימוש בתנורי אפייה אחרי 7:00 בבוקר, השימוש בדודי כביסה הוגבל לשעות 15:30-17:30, והשימוש במגהצים – לשעות 18:30-21:30.

1968 – פיגוע ראשון בתחנה המרכזית של תל אביב

4.9.1968 – מחבל ערבי השליך רימונים אל עבר קבוצת אנשים שהתקהלה בתחנה המרכזית של תל אביב. אדם אחד נהרג ו-60 נפצעו, רובם תושבי העיר. הפיגוע כונה "ליל הרימונים" ועורר זעזוע גדול ברחבי הארץ משום שהיה הפיגוע הראשון שבוצע בתחנה המרכזית של העיר.

בעקבות הפיגוע פרץ גל של פעולות נקמה מצד יהודים כלפי ערביי יפו, שכלל בזיזת חנויות והפגנות אלימות.

1980 – משאירים את טל ברודי במפה

4.9.1980 – אלפי מעריצים הגיעו לאצטדיון יד אליהו כדי לתת כבוד לכוכב מכבי תל אביב ונבחרת ישראל בכדורסל, טל ברודי, שפרש ממשחק. ברודי, שעלה לישראל מארצות הברית, הפך לסמל של מדינה שלמה כאשר זכה עם מכבי, שלוש שנים קודם לכן, בגביע אירופה ואמר למצלמות הטלוויזיה את אחד המשפטים המצוטטים ביותר בתרבות הישראלית: "אנחנו במפה ואנחנו נשארים במפה". כחלק מערב ההוקרה שנערך לכבודו ביד אליהו, התקיים משחק ידידות בין נבחרת ישראל לנבחרת אירופה וישראל ניצחה בהפרש של נקודה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully