פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   עדויות: ליברמן היה בעבר חבר בתנועת כ"ך

   יוסי דיין, שכיהן כמנכ"ל כ"ך, אמר כי הנפיק תעודת חברות בתנועה לליברמן. ישראל ביתנו: "אנו לא מתייחסים לפרובוקציות מוזמנות"

   יו"ר תנועת "ישראל ביתנו", השר לשעבר ח"כ אביגדור ליברמן, היה בעבר חבר בתנועת הימין הקיצוני "כ"ך" שהוצאה מחוץ לחוק, כך חושף היום (שלישי) "הארץ". יוסי דיין, שכיהן במשך עשר שנים כמנכ"ל תנועת "כ"ך", מעיד כי מתוקף תפקידו הוא האיש שהנפיק תעודת חברות בתנועה לאביגדור ליברמן, אז עדיין עולה חדש ממולדובה. "לא זכור לי עד כמה הוא היה פעיל בתנועה, אבל אם הוא יכחיש, אני מוכן להעיד בכל פורום שליברמן היה אכן חבר בה זמן קצר".

   גם אביגדור אסקין, האיש שעמד מאחורי הפולסא דנורא נגד ראש הממשלה יצחק רבין, ומי שריצה מאסר ממושך על שידול להנחת ראש חזיר על קבר שייח ולהצתת משרדי "דור שלום", פגש את ליברמן בפעם הראשונה במשרדים של כהנא ברחוב אוסישקין בירושלים. "אני זוכר את זה היטב, כי הגעתי לשם יום אחרי שעליתי לישראל ב-1979", משחזר אסקין.

   "כהנא הכיר לי אותו כבחור נחמד. גם אז חשבתי שהוא לא איש 'כ"ך' אידיאולוגי, אלא אם המדד היחיד לכך הוא השאלה אם אתה אוהב ערבים. כפי שאני זוכר, הוא חילק חומר של התנועה בתא הסטודנטים הקטן שלה באוניברסיטה העברית". אסקין מעיד כי פגש את ליברמן במשרדים כמה פעמים, אך למיטב ידיעתו פעילותו של מי שהיה ליו"ר ישראל ביתנו בתנועת "כ"ך" הסתכמה בכמה חודשים בלבד.

   כידוע, נשמעת בימים האחרונים ביקורת על משנתו ועל סגנונו של ליברמן המשווה אותו ליו"ר "כ"ך", הרב מאיר כהנא. דווקא בוגרי "כ"ך" דוחים את ההשוואה. "הוא חיקוי עלוב של כהנא", הם אומרים. דיין עצמו, שהיה מקורב לכהנא יותר מעשר שנים, סולד מן ההשוואה. "לא כל מי שמדבר נגד ערבים הוא כהנא", אומר דיין; "הוא יכול לקחת אלמנטים, אבל להיות כהנא זו תורה שלמה. עם זאת, אני שמח שהוא אומר את מה שאומר, כי בלי פיתרון רדיקלי לבעית הערבים בישראל לא יכול להיות כאן טוב".

   מישראל ביתנו נמסר בתגובה: "אנו לא מתייחסים לפרובוקציות מוזמנות ומתוזמנות. ההצלחה של ישראל ביתנו יצרה אצל מתנגדינו כמות עצומה של שקרים והשמצות בדויות, שהמערכת הפוליטית והתקשורתית טרם ידעו. ההישג הבולט של ישראל ביתנו לפני הבחירות הוא הקואליציה הבלתי קדושה של תנועת כ"ך וש"ס".

   העבודה: "ליברמן פשיסט וגזען"

   כתב וואלה! חדשות, פנחס וולף מוסיף:

   מפלגת העבודה קראה ליו"ר ועדת הבחירות המרכזית, השופט אליעזר ריבלין, לבדוק האם ליברמן היה חבר בתנועת כ"ך. "הפרסום מאשר את מה שאנחנו יודעים", אמרו בעבודה. "רעיונותיהם של ליברמן וכהנא, שתנועתו הוצאה מחוץ לחוק, חד הם. ליברמן פשיסט וגזען, המסכן את ביטחונה הפנימי והחיצוני של ישראל ועצם קיומה של הדמוקרטיה בישראל".

   ממפלגת מרצ נמסר כי "ברק ולבני צריכים להצהיר באופן חד משמעי שלא ישבו עם ליברמן באף ממשלה. מפלגת העבודה וקדימה לא יכולות להסתפק בדיבורים לא רציניים על פסילה או אי פסילה של ליברמן ומפלגתו".