פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   "יש דין": ישראל משתמשת באוצרות הטבע של השטח הכבוש למטרותיה

   העמותה טוענת כי ישראל מפרה את החוק הבין לאומי בכך שהיא משתמשת במחצבות הנמצאות מעבר לקו הירוק לצורך סיפוק חומרי גלם לבנייה לשוק הישראלי

   ישראל מקבלת חלק משמעותי מחומרי הגלם להם היא זקוקה לענף הבנייה והתשתיות ממחצבות הנמצאות מעבר לקו הירוק. אולם על פי העמותה המשפטית "יש דין" מדובר בפעולה הנוגדת את החוק הבין לאומי מאחר ואסור לכח כובש להשתמש באוצרות הטבע של השטח הכבוש למטרותיו הכלכליות.

   לפני שבועיים פנה היועץ המשפטי של העמותה, עורך הדין מיכאל ספרד, אל ראש המנהל האזרחי, תת אלוף יואב מרדכי, ודרש להפסיק מיידית פעולות כרייה וחציבה של חברות ישראליות בגדה המערבית. העמותה מתכוונת לנקוט בהליכים משפטיים במידה ולא תיענה דרישתה.

   מעבר לקו הירוק פועלות כיום כשמונה מחצבות בבעלות חברות ישראליות כמו הנסון, שפיר, ומחצבות כפר גלעדי. הן מספקות מדי שנה כעשרה מליון טונות של חומר חציבה, רובו הגדול חצץ. מדובר בחמישית עד רבע מכלל הצריכה בישראל. שיעור זה עשוי לגדול אם יהיה קושי בהרחבת פוטנציאל חציבת חומרי הגלם בתוך הקו הירוק.

   לאחרונה החלו פעולות להשלמת תוכנית מתאר ארצית חדשה לכרייה וחציבה. צוותי התיכנון בתוכנית זו רואים בעתודות חומרי הגלם מעבר לקו הירוק מרכיב חשוב בצרכי השוק הישראלי. גורם העוסק בגיבוש התוכנית ציין שאם תהיה בעיה משפטית בקבלת חומר הגלם מעבר לקו הירוק, יהיה צורך לשנות את כל היערכות הכרייה והחציבה לעשורים הבאים.

   במכתב ששלח למנהל האזרחי כתב ספרד: "אוצרות טבע הם משאב מוגבל וכרייתם כמוה כחיסול הדרגתי של משאב זה. דיני הכיבוש אוסרים על המעצמה הכובשת לפגוע בנכסי הציבור או להעביר את הבעלות עליהם לאחרים. מכיוון שפעולת הכרייה מנוגדת למשפט הבין לאומי, ובוודאי כאשר מוטבי תוצרי הכרייה הם אזרחי ישראל וחברות ישראליות, ולא האזרחים המוגנים אשר משאבי הטבע שייכים להם - מדובר הלכה למעשה בביזה של שטח כבוש".

   בין הגורמים בענף הכרייה והחציבה, התקבלה עמדתה של "יש דין" בהפתעה. המנהל האזרחי לא הגיב לפניית "הארץ" לטענה שפעילות זו מנוגדת לחוק הבין לאומי והסתפק בציון העובדה שהמחצבות כן מעבירות חלק מתוצריהם גם לשוק הפלשתיני.

   מחברת מחצבות כפר גלעדי נמסר שלא ידוע להם על כל בעייה משפטית עם אספקת חומרי הגלם. בחברה ציינו שהם מספקים חומרי כרייה גם לשוק הפלשתיני וכי יש מחצבות המספקות חומרים אלו גם לרצועת עזה.

   לפני מספר חודשים הוכן עבור משרד הפנים דו"ח מפורט על ענף הכרייה והחציבה במסגרת הכנת תוכנית המתאר החדשה. הדו"ח ציין שהמחצבות מעבר לקו הירוק פועלות ברישוי ופיקוח של המנהל האזרחי. תפוקת החצץ שלהן היא 12 מליון טונות בשנה, 9 מליון משווקים לישראל והשאר לשוק המקומי.