נושאים חמים

דרום אפריקה: ויני מנדלה מואשמת בגניבה והונאה

אשתו לשעבר של נלסון מנדלה הופיעה היום בבית המשפט בפרטוריה; חשודה ב-60 מקרי הונאה ו-20 מקרי גניבה; מנדלה אמרה כי האישומים נגדה אינם מבוססים וישנם אנשים המבקשים להשפילה

ויני מדיקיזלה-מנדלה, אשתו לשעבר של נלסון מנדלה, הופיעה היום בפני בית המשפט באשמת הונאה ושחיתות. מנדלה, היושבת בראש ליגת הנשים של הקונגרס הלאומי האפריקאי, הגיעה לבית המשפט בפרטוריה, שם שמעה את 60 אישומי ההונאה ו-20 אישומי הגניבה נגדה. האישומים קשורים לפרשה בה השתמשו בחתימתה כדי להשיג הלוואות בנקאיות. החוקרים טוענים כי באמצעות חתימתה התקבלו הלוואות על סך 100 אלף דולר.

מנדלה אמרה השבוע לעיתוני דרום אפריקה כי האישומים נגדה אינם מבוססים, וכי יש אנשים שרק מבקשים להביכה ולהשפילה. יחד עם מנדלה מואשם גם הברוקר עדי מולמן. מולמן מואשם כי השיג הלוואות בנקאיות לנשים שכביכול היו מועסקות בליגת הנשים, תוך שימוש בחתימתה של מנדלה.

הקריירה הפוליטית של מנדלה בדרום אפריקה היתה שנויה במחלוקת. היה לה תפקיד מרכזי במאבק נגד האפרטהייד בימים שבעלה הוחזק בכלא. היא בעצמה נאסרה לתקופות קצרות ונשלחה גם לבידוד. ואולם, התנהגותה הקיצונית הן בתחום הפוליטי והן בתחום האישי, הביכה את בעלה ואת הקונגרס הלאומי של אפריקה (ANC). למרות הרשעתה בחטיפתו ורציחתו של סטומפי סיפיי מוקטסי, בן 14, וגירושיה ממנדלה, היא נשארה בזירה הפוליטית. היא המשיכה לזכות באהדת פעילים פוליטיים קיצוניים והחזיקה בתפקיד פוליטי חשוב כראש ליגת הנשים במהלך שנות ה-90.