נושאים חמים

החזית העממית: ההתנקשות בזאבי - תגובה על חיסול אבו עלי מוסטפא

מזכ"ל הארגון נהרג מירי טיל ישראלי על מפקדת הארגון ברמאללה לפני חודש וחצי; כרוז בשטחים: החזית עומדת מאחורי הפגיעה בשר; חבר בקבינט הפלסטיני: "אנו שוללים את מדיניות החיסולים"

סוכנות הידיעות הצרפתית מדווחת כי ארגון החזית עממית לשחרור פלסטין קיבל אחריות להתנקשות בחייו של השר רחבעם זאבי. בהודעה אנונימית לסוכנות נמסר כי "גדודי הקדושים של אבו עלי מוסטפא" ביצעו את המעשה. ישראל התנקשה בחייו של ראש החזית העממית חאג' עלי זברי, המוכר יותר בכינוי "אבו עלי מוסטפא" ב-27 באוגוסט השנה.

מוסטפא נהרג מפגיעת שני טילים ששיגר מסוק של חיל האוויר אל משרדו ברמאללה מוסטפא שהה במשרדו שבקומה השלישית במבנה במרכז רמאללה, ושוחח בטלפון כששני מסוקי אפאצ'י שריחפו באזור, סימנו בכתם לייזר את חלונות חדרו ושיגרו לעברם שני טילים מונחים. חיסולו של מוסטפה אושר בראשות ראש הממשלה, אריאל שרון, לאור מידע שהביא השב"כ, ואשר העיד על מעורבותו של מוסטפא בפעילות הטרור של החזית העממית.

בכירים בישראל אמרו לאחר ההתנקשות כי הריגתו של מוסטפא
"התבקשה לאור מעורבתו העמוקה בפעילות טרור", וכן בתוכניות לבצע גל פיגועים בתחומי ישראל. הגורמים הוסיפו כי הפעולה גם היתה "איתות" לרשות הפלסטינית, שהתחייבה באוקטובר 99' - כאשר הותר למוסטפא לחזור לשטחים - למנוע ממנו לעסוק בטרור. גם בחודשים האחרונים התריעה ישראל בפני הרשות כי מוסטפא מעורב בייזום והכוונת פיגועים, אולם מקור צבאי בכיר סיפר כי "הפלסטינים לא רק שהתעלמו מהדברים, אלא אף הזהירו את מוסטפא שהוא נמצא על הכוונת שלנו". הבכירים הוסיפו כי הפעולה נועדה להבהיר לבכירי הרשות, "שאין עוד חסינות למי שעוסק בטרור, ולא משנה כמה בכיר הוא". לדבריהם, "מי שמעורב בפעילות טרור יהפוך ליעד, וייפגע במוקדם או במאוחר".

דוברים פלסטינים אמרו לאחר ההתנקשות כי מדיניותו של ממשלת שרון חצתה את כל הקווים האדומים ופתחה את השערים למלחמה כוללת. אנשי החזית העממית אמרו כי חיבת לבוא תגובה הולמת ואף איימו שישראל פתחה בכך את דלתות הגיהנום.

מיד לאחר הריגתו של מוסטפא העביר שר הביטחון, בנימין בן אליעזר, הנחיה חד-משמעית לכוחות הביטחון להיכנס "לכוננות פיגועים עליונה". במסגרת פעולות האבטחה התקיימו בשב"כ דיונים באשר לאפשרות לתגבר את אבטחת ראשי המדינה, לנוכח האפשרות שהפלסטינים ינסו לפגוע בבכירים ישראלים בתגובה לחיסולו של מוסטפא.

דוברים פלסטינים מכל הארגונים התבטאו בחריפות לאחר ההתנקשות. הם כינו אותה מעשה מוג לב, ואמרו שממשלתו של אריאל שרון חצתה את כל הקווים האדומים, ופתחה את השערים למלחמה כוללת. בכירים ברשות הפלסטינית, כמו גם אנשי החזית העממית, אמרו שחייבת להיות תגובה הולמת, מכיוון שההתנקשות בחיי מוסטפא הוכיחה שכל פלסטיני הפך מטרה לנשק הישראלי. דוברים מטעם החזית איימו שבהתנקשות פתחה ממשלת ישראל את דלתות הגיהנום.

במקומו של מוספא נבחר אחמד סאאדאת, כמזכיר כללי של הארגון. סאאדאת הוא תושב אל בירה ובן למשפחת פליטים מהכפר דיר טריף. סאאדאת נחשב כמייצגו של קו רדיקלי בחזית. סאאדאת, בן 48, מורה למתמטיקה במקצועו, היה כלוא כמה פעמים בבתי כלא ישראליים, לתקופה מצטברת של עשר שנים. הוא נשפט כמה פעמים, והיה גם עציר מינהלי לתקופה של כשנה וחצי. בתקופת האינתיפאדה הראשונה היה סאאדאת מבוקש על ידי השב"כ.

מערכת וואלה! חדשות מוסיפה:

תגובה ראשונה של גורם ברשות הפלסטינית לההתנקשות בחייו של השר זאבי. חבר הקבינט הפלסטיני, נביל עמר, אמר בעקבות האירוע, אותו הגדיר כ"חיסול": "אנו שוללים את מדיניות החיסולים וקוראים לממשלת ישראל שלא לשמוע לקיצוניים ולא ללכת לקראת הסלמה. הדרך היחידה לפתור את המשבר ולהפסיק את שפיכות הדמים היא חזרה לשולחן הדיונים ולתהליך שלום אמיתי". כך דווח ב"קול ישראל".