פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הסגל הזוטר והסטודנטים מתכננים לשבות

   סכסוך עבודה הוכרז במספר אוניברסיטאות. לפי התכנון, השביתה תחל כאשר תסתיים שביתת המרצים הבכירים

   בעוד שביתת חברי הסגל הבכיר באוניברסיטאות נכנסת היום לשבוע החמישי ללא פתרון באופק, מסתמנות שביתות נוספות בהמשך שנת הלימודים. כבר השבוע עשוי הסגל הזוטר באוניברסיטת תל אביב לשבש את הלימודים במסגרת מאבקו לשיפור תנאי העסקת המורים מן החוץ. כמו כן, שוקלים ארגוני הסגל הזוטר בכמחצית מהאוניברסיטאות להתחיל לשבות כאשר תיגמר שביתת המרצים הבכירים. תיתכן גם שביתת נוספת של הסטודנטים, שבשנה שעברה שבתו יותר מחודש במחאה על הכוונה להעלות את שכר הלימוד.

   הממשלה התחייבה לדון בינואר ברפורמת ועדת שוחט, הכוללת המלצה להעלאת שכר הלימוד. בקרוב צפויים להתחיל דיונים בנושא בין הממשלה לסטודנטים, אך ארגוני הסגל הזוטר הכריזו, או יכריזו בקרוב, על סכסוכי עבודה באוניברסיטאות תל אביב, חיפה ובן גוריון. גם באוניברסיטה העברית בירושלים שוקלים להכריז על סכסוך. לדברי יו"ר הפורום המתאם של ארגוני הסגל הזוטר, אלי להר, המאבק שלהם נועד קודם כל לאגד בארגוני העובדים את המרצים מן החוץ, שכיום רובם אינם מאוגדים, ולשפר את תנאי העסקתם. מרצים מן החוץ מועסקים ללא תנאים למחקר ומפוטרים מדי שמונה חודשים ללא זכויות סוציאליות.

   מאבק הסגלים הזוטרים מתואם עם מאבק המרצים במכללות, וכולל קריאה להתמודדות עם המשבר הנרחב באקדמיה - קיצוץ בתקנים, הידרדרות איכות ההוראה והמספר הגדול של סטודנטים בכיתות.

   בארגונים אומרים שדרישותיהם לא זכו למענה הולם. להר אומר כי, הדרישה של הוועדה לתכנון ולתקצוב, לקצץ במספר תקני חברי הסגל הבכיר באוניברסיטאות, "מעודדת את האוניברסיטאות להעסיק מרצים בתקן של מרצה מן החוץ במקום כסגל בכיר, ובכך מעודדת העסקה פוגענית".

   בתל אביב, החליט ארגון הסגל הזוטר כי אם לא תתרחש התקדמות במו"מ עם האוניברסיטה, הנמשך זה כשלוש שנים, ייתכן שיינקטו השבוע שיבושים בלימודים. בתוך כך, הודיעו חברי ארגוני הסגל הבכיר שהם יפסיקו ללמד מהיום גם ב"תוכניות המנהלים" (תוכניות לימוד לבכירים בשכר לימוד מלא), למעט בתוכניות הביטחוניות.