פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הפיתרון לגניבות: קק"ל תחלק עצי הסקה

   לקראת החורף עולה שיעור כריתת עצים לא חוקית באזור הגליל. בקק"ל נלחמים בתופעה באמצעות חלוקת עצים למאות משפחות

   כל דיווח על עליית מחירי הדלק בבורסת ניו יורק מעורר חששות אצל יוסי קרני. "סבלנו בשנים האחרונות ממכת כריתות עצים", מספר קרני, יערן בגוש ביריה שבגליל. "הגנבים פגעו אפילו בעצים היקרים לנו ביותר - אלונים עתיקים, קטלבים ואפילו ארזים, המסור עלה על הכל", הוא מוסיף בקול מאוכזב, אך כעוס.

   זה הפך לשגרה. בעונה זו של השנה רגילים עובדי קק"ל בגליל, לרדוף אחרי כורתי עצים ביערות הצפון. הימים שלפני תחילת החורף הם ימים בהם חלק מתושבי הרי הגליל אוגרים עצים להסקה לחורף. רבים מהם עושים זאת בדרך של כריתה לא חוקית וגניבת העצים מיערות ושמורות. בעקבות כך, החלו עובדי קק"ל לחלק זו השנה השלישית עצי הסקה בחינם ביערות הצפון.

   בחורשת עצי אורן ביער עין זיתים שליד צפת, למשל, קלטו בתחילת השבוע אנשים שהוזמנו ליער וכיוונו אותם לערימת עצים שנכרתה באותו היום. "כ-600 משפחות נרשמו לחלוקה, אני מעריך שנצליח לחלק כ-1000 טון עצים לכ-350 משפחות", מציין בגאווה אבירם צוק, מנהל קק"ל באזור הגליל.

   העצים שמחולקים נכרתים במסגרת דילול היערות ובעבר נמכרו לקבלנים. אברהם וייס, מדריך תפוקת עץ בקק"ל, הוא שחורץ את גורל העצים. וייס עובר בין העצים עם דלי כתום, ומסמן את העצים שייכרתו. אחריו מגיעים המסורים. "במקום שצימוח העץ יימשך 100 שנים" מסביר וייס, "בזכות הדילול הצימוח מתקצר ל-40-30 שנים. אני מסמן לכריתה את החלשים, החולים, ונותן לחזקים להתפתח".

   במסגרת הפרויקט, כל משפחה שנרשמת בבקשה לקבל עצים, מקבלת כ-4-3 טונות עץ להסקה ומשלמת סכום סמלי של 70 שקלים לטון. המחיר בשוק עומד על כ-450 שקלים לטון. עימאד אבו-סלאח מעין אל אסד אומר כי "העצים שקיבלתי יעזרו לי לעבור את החורף. עלות חימום הבית 'שוחטת' אותנו, מחירי הדלק והחשמל בשמים וממשיכים לעלות כל הזמן. אני צריך לקנות בערך עוד חמישה טונות, מעבר למה שקיבלתי היום".