פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   הסתה קיצונית באתר הליכוד ברוסית

   ברשימת הקישורים של אתר הליכוד ברוסית הופיעו קישורים לאתרים של תנועת כך. פעילים רוסים במפלגה לא רואים בכך בעיה

   על האתר החדש של הליכוד בשפה הרוסית, שהושק לאחרונה, אפשר היה לומר ש"דברים שרואים משם, לא רואים מכאן". בעוד באתר בעברית מובאים דברים מתונים מצד בכירי הליכוד, הסגנון באתר ברוסית הוא בוטה וקיצוני. טענותיהם של בכירי הליכוד, שמשרד החוץ מנהל מדיניות שתומכת באויבי ישראל ומשרד החינוך מפיץ אנטישמיות - הובאו ברוסית בלבד. בנוסף, האתר הפנה אל אתרים ימניים קיצוניים, שממליצים, למשל, על ספריו של מאיר כהנא ומקדמים את תיאוריות הקונספירציה בנוגע לרצח יצחק רבין. בעקבות פניית "הארץ" הוריד אמש הליכוד את האתר החדש, בכתובת likud.ru, וכעת מופיעה שם התנצלות, ש"האתר ירד באופן זמני".

   השקתו של האתר ברוסית היתה צעד נוסף בהתארגנות של הליכוד לקראת הבחירות הבאות. הליכוד מנסה לגייס את תמיכתם של דוברי הרוסית, שבבחירות האחרונות נטשו אותו בהמוניהם, בעיקר לטובת "ישראל ביתנו" של אביגדור ליברמן.

   למשימה גויס מיכאל פלקוב, יועץ תקשורת מוכר בחוגי העיתונות ברוסית, שמשמש עורך האתר. פלקוב עבד בעבר עם "ישראל ביתנו", שם בידלו את המפלגה על ידי זיהוי ערביי ישראל כאיום העיקרי על ישראל. בליכוד, נבחר האיום השיעי והאיראני כקו מוביל. פלקוב מתכוון גם להפוך את האתר ליצרן חדשות.

   אולם מעבר לבחירת הקו המדיני, נראה שלפי הליכוד, הדרך ללבו של הבוחר דובר הרוסית עוברת דרך התבטאויות קיצוניות מצד בכירי המפלגה. יו"ר המפלגה, בנימין נתניהו, צוטט שם מתוך ראיון נרחב שנתן לערוץ 7 ברוסית על נושא החינוך. "הוראת הנכבה (הפלסטינית) בבתי הספר זו פשיטת רגל מוסרית של ישראל", אמר יו"ר האופוזיציה, "כשאני אהיה ראש ממשלה, אזרוק את כל החידושים האלה לפח הזבל (...) הוראת הנכבה היא אנטישמיות של ממש וחבלה ביסודות המדינה".

   בכתבה אחרת באתר, מאשים ח"כ גדעון סער את משרד החוץ הישראלי ב"ניהול תעמולה לטובת אויבי ישראל", תוך שהוא מתייחס לתמיכה הכספית של המשרד בהצגה "חברון" של תיאטראות הקאמרי והבימה.

   "דוברי הרוסית פשוט יותר ימנים"

   גם לדעת אנשי ליכוד, התכנים שמופיעים באתר קרובים ברוחם לדעותיו של משה פייגלין, שהתמודד לפני כחודשיים על ראשות הליכוד מול בנימין נתניהו - והפסיד. הדבר אינו מפליא, לאחר שכמה מתומכיו דוברי הרוסית של פייגלין התגייסו להקמת האתר. אחת מהם היא אסיה אנטוב. "אני לא חושבת שהאתר פייגליני", היא אומרת, "דוברי הרוסית בליכוד הם פשוט יותר ימנים משאר הליכודניקים. הקמפיין האחרון הבריח את הבוחר הרוסי לליברמן. עכשיו ליברמן יחזיר לנו את החוב של הבחירות האחרונות".

   האתר הרוסי של הליכוד מפנה אל האתר של אנטוב, ולעוד כמה אתרים, מהקיצוניים ביותר בשפה הרוסית. ביניהם, למשל אתר של פעיל ימין מוכר בחוגים האינטלקטואלים דוברי הרוסית, אלכסנדר ניפומנישי. במה שהוא מכנה "יומנו של הציוני הרוסי", טוען ניפומנישי ששלוש החקירות הפליליות נגד ראש הממשלה אהוד אולמרט דחקו בו לצאת לאנאפוליס, כדי להגיע ל"פתרון הסופי". למונח הזה יש ברוסית אותו הקשר כמו בעברית.

   אתר אחר שאליו מפנה הליכוד קרוי "ירושלים", שתחת הכותרת "ספריה" מציע מבחר מעורר תהיות של ספרים מועדפים ברוסית. לצד ספריו של ולדימיר (זאב) ז'בוטינסקי ממליץ האתר על מבחר נאה מספריו של הרב מאיר כהנא, כתביו של משה פייגלין ותיאוריות הקונספירציה על רצח ראש הממשלה יצחק רבין.

   פגם ציבורי ואתי

   משפטן מומחה בנושא, אמר ל"הארץ" כי במקרה של פרסום דברי הסתה או תכנים פליליים באתרים אליהם מפנה אתר הליכוד, תחול גם על המפלגה אחריות שילוחית. כתובת האתר אינה רשומה על שם המפלגה, אלא על שמו של אדם בשם אלכס קוגן. הד"ר יובל קרניאל, מומחה לדיני תקשורת מן המרכז הבינתחומי בהרצליה, אומר כי אין מדובר בעבירה על החוק אך יתכן ויש בכך פגם ציבורי ואתי.

   בליכוד הודו אתמול למי שהסב את תשומת לבם "לליקויים שבאתר", והבהירו כי "מטרת האתר היתה להיות 'הייד-פארק' פוליטי, אך לתוכו השתרבבו מאמרים וקישורים שלא היה מקום להעלותם, ואלו הוסרו מהאתר". לאחר מכן, הוחלט בליכוד להוריד את האתר לחלוטין.