וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רידינג עברה לגז, הזיהום בת"א נותר גבוה

11.10.2007 / 9:52

למרות השינוי בתחנת הכוח, בעיר מוסיפות להימדד רמות גבוהות של חלקיקי זיהום זעירים החודרים למערכת הנשימה

רמות זיהום האוויר בתל אביב מוסיפות להיות גבוהות ביותר. זאת, על אף המעבר של תחנת רדינג לפעילות בגז טבעי וההפחתה בזיהום מהאוטובוסים עליה דיווחה באחרונה חברת דן. כך עולה מנתוני ניטור האוויר לשנת 2006 אותם פירסמה שלשום הרשות לאיכות הסביבה של עיריית תל אביב-יפו.

על פי הדו"ח, חלה בשנים האחרונות ירידה במספר החריגות של כלל תחמוצות החנקן שהם בין המזהמים העיקריים באזורים עירוניים. עם זאת, רמות החנקן הדו-חמצני, הנחשב לבעייתי במיוחד מבחינה בריאותית בקבוצת תחמוצות החנקן, שגורם לפגיעה במערכת הנשימה, לא ירדו והן מוסיפות לחרוג מהתקן השנתי.

בעיר מוסיפות להימדד רמות גבוהות של חלקיקי זיהום זעירים החודרים למערכת הנשימה. הרשות לאיכות הסביבה מציינת שבשנה שעברה היו 16 ימים שבהם היתה חריגה מהתקן המתייחס ליממה רצופה, אולם קובעת שהגורם העיקרי לעלייה היו סופות אבק. אם מנכים את סופות האבק, מתברר שרמות הזיהום היו נמוכות בסך הכל מהתקן השנתי.

בלילה הזיהום פוחת

חומרת הזיהום מתבררת כאשר בוחנים את הזיהום בחלקיקים קטנים עוד יותר (בקוטר 2.5 מיקרון) שמהווים את גורמי הסיכון העיקריים לבעיות נשימה ופגיעה בלב, ולעלייה במספר מקרי המוות כתוצאה מחשיפה קצרת טווח לזיהום (ראו טבלה). בשנה שעברה חרגו רמות הזיהום של חלקיקים הללו מהתקן הישראלי הממוצע, גם אם לוקחים בחשבון את סופות האבק. הריכוז הגבוה של חלקיקים אלו נובע, בין השאר, מהעשן הנפלט ממנועי דיזל, הכולל חלקיקי חומרים מסרטנים.

בתל אביב-יפו יש בשנים האחרונות גם עלייה בריכוזי אוזון הנובעים מזיהום תחבורתי. מזהם זה, כשהוא נמצא בשכבה הנמוכה של האטמוספרה, מהווה את אחד הגורמים העיקריים לפגיעה במערכת הנשימה ולעלייה במספר מקרי המוות. ברשות לאיכות הסביבה מציינים שלמרות העלייה לא היו חריגות מהתקן הישראלי לאוזון. עם זאת, דיווח המשרד להגנת הסביבה לפני כמה שבועות שבתל אביב היו בשנה שעברה 70 ימים שבהם חרגו רמות האוזון מהתקן המומלץ על ידי ארגון הבריאות העולמי.

הדו"ח של הרשות לאיכות הסביבה מנתח גם את מאפייני זיהום האוויר בעיר במשך היום. זאת, על סמך הצלבה בין נתוני הזיהום ונתונים מטאורולוגיים. הדו"ח מציין שרמות השיא של הזיהום הן בבוקר, בין השעות 6:00-9:00 ובערב בין השעות 19:00-23:00. בלילה הזיהום פוחת עקב הצמצום בכלי הרכב. בצהריים (10:00-16:00) פוחת הזיהום בגלל שתנאי מזג האוויר גורמים למהילתו באוויר.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully