פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   חוק הירושה של פרידמן נצבע בוורוד

   הישג להומואים: שר המשפטים חזר בו מההחלטה להגדיר רק "איש ואישה" כידועים בציבור במסגרת חוק הירושה החדש

   שר המשפטים דניאל פרידמן חזר בו מהחלטתו להגדיר "ידועים בציבור" בחוק הירושה המחודש כ"איש ואשה", במקום לקבל את ההגדרה "בני זוג החיים יחד במשק בית" עליה המליצה ועדת טירקל שעסקה בנושא. הגדרה כזו, היתה עלולה לפגוע בזכויות הירושה של בני זוג חד-מיניים.

   אולם אתמול הודיע פרידמן לאגודה לזכויות האזרח, באמצעות ראש לשכתו, הד"ר גיא רוטקופף, כי "לא יקדם את הצעת חוק הירושה, אם הדבר עלול לפגוע בזכויות רכושיות של זוגות חד-מיניים". בימים הקרובים ייפגש פרידמן עם נציגי האגודה לזכויות האזרח וגופים ציבוריים נוספים שהביעו בימים האחרונים את מחאתם על יוזמת החקיקה.

   "בני זוג החיים יחד במשק בית"

   בכך חזר בו פרידמן מכוונתו להניח על שולחן הכנסת הצעת חוק לחקיקת פרק הירושה במסגרת הקודיפיקציה האזרחית החדשה, בה יוגדרו מחדש ידועים בציבור. הגדרתו של פרידמן היתה בניגוד להמלצתה של הוועדה בראשות השופט בדימוס יעקב טירקל, שהמליצה להגדיר ידועים בציבור כ"בני זוג החיים יחד במשק בית" לאחר שבחנה את הנושא לעומקו.

   בלשכתו של פרידמן התכוונו לקדם את הצעת החוק תוך עיגון בדברי ההסבר לחוק שאין כל כוונה לשנות את הפרשנות הנוכחית שהעניק בית המשפט לסעיף הידועים בציבור, הכוללת הומואים ולסביות.

   לאחר שנוכחו לראות שחקיקה מחודשת של הגדרת ידועים בציבור כ"איש ואשה", בדומה לנוסח חוק הירושה הנוכחי, שנחקק ב-1965, עלולה שלא לאפשר פרשנות ליברלית מצד בתי המשפט, הוחלט שלא לקדם את הצעת חוק הירושה החדש. הצעת החוק תופרד מהצעת הקודיפיקציה, הקרויה "חוק דיני ממונות", שפרידמן ימשיך לפעול לקידומה לאחר השגת הסיכום עם ש"ס שחקיקה זו תחול גם על בתי הדין הרבניים.