פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   63 ח"כים, בהם נתניהו ואיתם: לא לגרש את פליטי סודאן, קליטתם - חובה מוסרית

   הח"כים חתמו על עצומה המתנגדת לגירוש הפליטים, וזאת בניגוד להחלטת רה"מ, שסיכם עם מובארק להשיב למצרים פליטים שהסתננו לשטח ישראל; העצומה - יוזמה של סטודנטים המסייעים לפליטים - קוראת לקלוט את הפליטים בישראל או לחילופין שישראל תשמש תחנת מעבר עד להעברתם למדינות

   "הפליטים שהגיעו הנה מסודאן זקוקים להגנה ולמקלט, וקליטתם היא חובה מוסרית עליונה נוכח ההיסטוריה של העם היהודי וערכי הדמוקרטיה וההומניות"; כך נכתב בעצומה עליה חתמו עד כה 63 חברי כנסת - בהם בנימין נתניהו, עמיר פרץ, דב חנין, אסתרינה טרטמן ואפי איתם - המתנגדת לגירוש הפליטים הסודאנים בחזרה למצרים או לארצם. זאת בניגוד להחלטתו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, מתחילת יולי, בעקבות המלצות ועדה בין-משרדית בראשות שר הפנים לשעבר רוני בר-און.

   בתוך כך, בערוץ 10 הובאו אתמול (חמישי) עדויות קשות של חיילי צה"ל, שהיו עדים לרצח פליטים סודאנים על ידי משמר הגבול המצרי. שלשום בלילה, כך דווח, זיהו תצפיתני צה"ל באזור כרם שלום שלושה סודאנים מנסים לחצות את הגדר. החיילים באו למקום והפעילו פצצת תאורה, ומיד לאחר מכן הגיעו לשם גם כוחות הביטחון המצריים, ככל הנראה משמר הגבול. המצרים ירו במבקשי המקלט מצדו המצרי של הגבול: אחד נהרג, השני נפצע ואילו השלישי קפץ על גדר התיל. חיילי צה"ל סיפרו כי ניסו למשוך אותו לצד הישראלי, אולם משום שהמצרים המשיכו בירי והם חששו מתקרית - עזבו את הפליט. המצרים משכו אותו בחזרה והרגו אותו ואת הסודאני הפצוע באלות ואבנים.

   "אין לגרש פליטים למצרים"

   ממוקד סיוע לעובדים זרים נמסר אתמול, כי "האירועים האחרונים מוכיחים שוב כי מצרים לא מתכוונת לספק ביטחון מינימלי למבקשי מקלט סודאנים וכי אין לגרש לשם פליטים". אולמרט הודיע בתחילת יולי כי סיכם עם נשיא מצרים חוסני מובארק, שכל מסתנן מאפריקה שייתפס בשטח ישראל יוחזר למצרים דרך מעברי הגבול. במשרד הפנים הבהירו אז כי המבצע יתחיל מיד. לגבי מסתננים שכבר נמצאים בשטח ישראל, הוחלט כי משרדי הפנים והביטחון יגבשו עם נציבות האו"ם לפליטים את רשימת שמותיהם וארצות מוצאם, כדי להחזירם למצרים.

   נכון לעכשיו שוהים בישראל 1,200 פליטים סודאנים, המפוזרים בין קיבוצים, בתי מלון, מושבים, כלא ומשפחות פרטיות. טרם הכרזתו של ראש הממשלה נהגו חיילי צה"ל לשחרר את מבקשי המקלט שנתפסו בגבול ישראל-מצרים במרכזי ערים, ולא לעצרם. כעת עצורים בכלא קציעות כ-350 מבקשי מקלט שנתפסו בחודש האחרון, כמחצית מהם סודאנים. ככל הידוע, ישראל לא החזירה למצרים מסתננים שנתפסו בשטחה. העצומה, שיוזמיה הם סטודנטים מירושלים ומבאר שבע המסייעים לפליטים זה זמן מה ועתידה להיות מוגשת לראש הממשלה - קוראת לקלוט את הפליטים בישראל או לחילופין שישראל תשמש תחנת מעבר עד להעברתם למדינות בטוחות בעבורם. מבין חברי הכנסת חתמו עליה עד כה 13 מהעבודה, מהליכוד - 10, מישראל ביתנו - 7, מקדימה - 6, מרע"מ תע"ל - 4, מגיל - 4, מש"ס - 4, מהמפד"ל - 4, מבל"ד - 2, מחד"ש - 2 ומיהדות התורה - 2. רק שני שרים הצטרפו לח"כים: רפי איתן וראלב מג'אדלה.

   "הפליטים שמגיעים הנה עברו זוועות שלא ניתן לדמיין וראוי לפעול למענם, כמחויב מאמנות האו"ם בנושא זה שישראל חתומה עליהן", נכתב בעצומה.

   פליטים סודאנים רבים מספרים כי במצרים נרדפו והוכו עקב מוצאם. א' מדרפור שנכנס לישראל בתחילת יולי אמר אתמול ל"הארץ" כי חזרה למצרים היא בעבורו חזרה לחיי נרדפות. "הייתי בקהיר ארבע שנים", סיפר. "עבדתי שם כמורה בבית ספר לפליטים". בשנת 2005 החריף מצב הפליטים בקהיר, לאחר הפגנה שערכו מול נציבות האו"ם לפליטים - המתעלמת ממצוקתם - במהלכה נהרגו 26 בני אדם, ואחר כך כמאה נוספים בבתי חולים. מאז אותו אירוע החלו יותר פליטים להסתנן לישראל".