פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   חוק חינוך חובה -מהיום עד י"ב

   לפי התיקון לחוק, בתיה"ס לא יוכלו לסלק תלמידים ללא מציאת מוסד חינוכי חלופי עבורם. עד כה, לימוד חובה בישראל הונהג עד כיתה י'

   הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית חוק המחיל את חוק חינוך חובה עד גיל 18 במקום עד גיל 16 כיום. עד הרגע האחרון לא היה ברור אם החוק יובא להצבעה והאם יעבור משום ששרת החינוך, יולי תמיר, התנגדה להעברתו, ובאופן רשמי גם הקואליציה התנגדה. לדברי תמיר, הסיבה להתנגדות היא היעדר תקצוב מתאים של ההצעה. בסופו של דבר 28 חברי כנסת שהיו במליאה הצביעו בעד ושאר חביר הכנסת לא היו בבניין או במליאה.

   יישום החוק אמור להתחיל בשנת הלימודים הקרובה. בשנה שאחריה תאסר נשירת תלמידים עד סוף י"א ובשנת תש"ע יוחל החוק על כל 12 שנות הלימוד. החוק החדש מחזק את המאבק בנשירת תלמידים, כיוון שהוא מחייב את הרשות המקומית ואת בית הספר המבקש להנשיר תלמיד למצוא לו מסגרת חלופית. לפי נתוני משרד החינוך, בין שנת הלימודים תשס"ה לתשס"ו עמד שיעור הנשירה על 5.4% מכלל התלמידים בכיתות ט'-י"ב (כ-23,800 בני נוער). עיקר הנשירה היתה לאחר כיתה י'. שיעור הנשירה במגזר היהודי היה 4.7% לעומת 8.3% במגזר הערבי ו-9.8% בקרב הבדווים.

   הניסיונות להעביר את החוק נמשכים כבר כעשור. הסיבה העיקרית למחלוקת סביבו היא עלותו הכספית הגבוהה. משרד החינוך העריך את העלות בכ-770 מיליון שקל לשנה, ואילו האוצר בכחצי מהסכום הזה. היועץ המשפטי של הכנסת קבע שלא מדובר בהצעת חוק תקציבית המחייבת רוב של לפחות 50 חברי כנסת. זאת, בין היתר משום שהיוזמים ויתרו על חובת אכיפה של החוק באמצעות קצין ביקור סדיר.

   "זו מהפכה היסטורית"

   את הצעת החוק הובילו יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, מיכאל מלכיאור (העבודה-מימד) ומנכ"ל משרד החינוך לשעבר ח"כ רונית תירוש (קדימה). מלכיאור אמר שמשמעות החוק היא שעשרות אלפי תלמידים שנושרים ממערכת החינוך יוותרו בה. תירוש אמרה שלראשונה "ישראל לוקחת אחריות על כלל תלמידיה. 12 שנות לימוד הן תנאי בסיסי לרכישת מקצוע".

   "זו מהפכה היסטורית", אמר בתגובה להעברת החוק יו"ר המועצה למען הילד יצחק קדמן. יו"ר המפד"ל, זבולון אורלב, אמר ש"החוק יציל 40 אלף תלמידים שנושרים כל שנה מבתי ספר בסוף כיתה י' ונסחפים לתת תרבות עבריינית". על מספר הנושרים יש מחלוקת. במשרד החינוך ובלמ"ס מעריכים את מספר הנושרים ב-20 אלף.