פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   יתקבלו תרומות דם מילידי הארץ ממוצא אתיופי

   עד כה נהגו בבנק הדם להשליך את תרומותיהם של בני העדה. בן יזרי: יש מקום לשינוי במדיניות הכוללת שננקטת כלפי האתיופים

   משרד הבריאות הבהיר היום, כי בנק הדם מוכן לקבל כל תרומת דם מילידי הארץ, ובכלל זה בני העדה האתיופית. עד כה לא נעשה שימוש בתרומות הדם מכלל בני העדה, ובבנק הדם נהגו להשליך את תרומותיהם. זאת, עקב השיעור הגבוה של נשאי וחולי איידס באתיופיה.

   ההודעה על כך נמסרה בפגישה בין שר הבריאות, יעקב בן יזרי (הגמלאים), עם מטה המאבק למען שוויון חברתי ליהודי אתיופיה בישראל. יו"ר בנק הדם של מד"א, פרופ' אילת שנער, מסרה כי הנוהל בנושא "רוענן" בתדריכים האחרונים למתרימי הדם. כן נערכו שינויים בטופס תרומת הדם, שיופיעו עליו מעתה הבהרות ברורות לגבי הזכאים לתרום. עוד נמסר, כי השר יקיים דיון בהשתתפות הנהלת המשרד ואנשי מקצוע מהקהילה האתיופית, כדי למצוא מענה לנושאים נוספים הקשורים לבריאות ואורח חיים בקהילה.

   "אני מודע למצוקות שנובעות מסיבות רבות ולא רק מנושא תרומות הדם", אמר השר בפגישה. "אין לי ספק שיש מקום לשינוי במדיניות הכוללת שננקטת כלפי קהילת יהודי אתיופיה בישראל. אני, כשר בממשלה, מצר על על התדמית השלילית והשגויה שנוצרה בציבור בעקבות פרסומים שיצאו מפרופורציה ומציגים מציאות שונה מהאמת".

   גדי יברקן, יו"ר מטה המאבק, מסר בתגובה כי זהו "הישג למדינת ישראל, גם לנו הצעירים, הרוצים להשתלב בחברה הישראלית, לתרום את דמנו להצלת נפש בישראל". הוא הוסיף, כי "שר הבריאות הביע את צערו על העוול שנעשה לעולים במשך השנים".

   בנובמבר האחרון ערכו צעירים אתיופים הפגנה מול משרד ראש הממשלה, במחאה על המדיניות כלפי תרומות דם של בני העדה. בהפגנה נפצעו 11 מפגינים וארבעה שוטרים. המפגינים מחו גם על בעיות חברתיות של עדתם.