פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   סגרו להם את הברז

   תקן החנקות במי השתייה שונה מ-90 מ"ג ל-70 מ"ג לליטר, וגרם לכך ששתיית מים נאסרה בחלקים מאבן יהודה והוד השרון

   בעקבות שינוי תקן משרד הבריאות לריכוז חנקות במי השתייה, אסר היום משרד הבריאות על אלפי בני אדם להשתמש במי הברזים לשתייה או לבישול. מדובר בתושבי המושבים כפר ידידיה ובני דרור שבאזור השרון, בית עובד שסמוך ל[[פלמחים]] וכן בשתי שכונות - האחת בהוד השרון, והשנייה באבן יהודה.

   המהנדס הראשי לבריאות הסביבה במשרד הבריאות, שלום גולדברגר, הודיע כי ביישובים אלה המים אינם ראויים לשתייה או לבישול, עקב ריכוז גבוה של חנקות (ניטראטים) - כימיקלים שמקורם במי השפכים או בחומרי הדישון.

   מדובר בפעולה ביורוקרטית המתחייבת מהחוק, אך לאו דווקא בסיכון מיידי לבריאות הכרוך בשתיית המים. פרט לבית עובד, שיעורי החנקות שנמצאו במים תואמים את התקן הישן, שהיה בתוקף עד שנת 2000 (90 מ"ג לליטר), ולא גרם, ככל הידוע, לשום מקרה של מחלות הקשורות בחשיפה לשיעורים גבוהים של חנקות. בבית עובד נמצא ריכוז חנקות של כ-100 מ"ג לליטר. בשאר היישובים נמצאו ריכוז של כ-80 מ"ג לליטר, שאינו עומד בתקן החדש, העומד על 70 מ"ג לליטר.

   לדברי גולדברגר, " לא רצוי שהתושבים ישתו את המים או יכניסו אותם לגוף דרך הבישול". עם זאת, אפשר יהיה להשתמש במים לרחצה או לכביסה. גולדברגר העריך אתמול כי תושבי המושבים בית עובד, כפר ידידיה ובני דרור יחוברו תוך כחצי שנה לחברת מקורות, ואז יוכלו שוב לצרוך מים מהברזים לשתייה ולבישול.

   התקן החדש מקל לעומת אלו באירופה וארה"ב

   ב[[אבן יהודה]], נאסר על תושבי השכונה שמקבלת מים מהספק אגודת "תל צור" להשתמש במי הברזים לשתייה ולבישול, ובהוד השרון, המים הלא-תקינים מסופקים על ידי אגודת "רמות הדר". לדברי גולדברגר, "תושבי שכונות אלה יחוברו לצינורות המים העירוניים תוך שבועות אחדים, ואז יוכלו להשתמש שוב במי הברזים, ללא הגבלה".

   גולברגר ציין כי משרד הבריאות הכריז על האיסור שבצריכת המים לשתייה ולבישול ביישובים ובשכונות אלה "לאחר זמן התארגנות של 5.5 שנים שניתן לספקי המים, לשפר את איכות מי השתייה". לדבריו, בעקבות שינוי התקן בשנת 2000 ניתנה לספקי המים תקופה ארוכה להתארגנות, ורובם עמדו בה. "רוב ספקי המים שבהם היו קידוחים שחרגו מהתקן החדש ניצלו את התקופה הממושכת כדי להיערך, ואינם מספקים עוד מים החורגים מהתקן", אמר.

   גם התקן החדש שנקבע מקל לעומת תקנים הקבועים בארה"ב ובאירופה, לפיהם מותר לשתות מים עם ריכוז חנקות של 45 מ"ג לליטר. גולדברגר ציין כי "משרד הבריאות ישפר שוב את תקן איכות מי השתייה, עוד חמש שנים".