פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   בתי ספר יקבעו בעצמם יעדים חינוכיים

   פרויקט חדש של משרד החינוך יעניק תקציבים לבי"ס, באמצעותם יעברו לניהול עצמי. תמיר: "המפתח להצלחה - בידי צוות ביה"ס"

   משרד החינוך הכריז אתמול על פרויקט חדש - "בתי ספר שוחרי שינוי", שבמסגרתו יקבעו בתי הספר בעצמם את היעדים החינוכיים. בזכות מענקים כספיים שיקבלו בתי הספר, הם יוכלו לפצל כיתות לקבוצות קטנות, לקיים שיחות תכופות בין מורים לתלמידים, לרכוש אמצעי הוראה ועוד. עלות הפרויקט, שנערך במשותף עם קרן סאקט"א רש"י והג'וינט, היא כ-20 מיליון שקלים השנה, וסכום דומה בשנת הלימודים הבאה.

   הפרויקט יקיף 82 מוסדות חינוך, שהישגיהם הלימודיים והסביבה הלימודית בהם היא ברמה נמוכה יחסית. העיקרון שבמרכז הפרויקט הוא ניהול עצמי של בית הספר - חינוכית ומינהלית - תוך ליווי ובקרה של משרד החינוך. בתי הספר יידרשו להגדיר לעצמם יעדים בנוגע לרמת האלימות, להישגים הלימודיים, לצרכים האישיים של התלמידים ולפיתוח המורים - מרמת בית הספר ועד לרמת הכיתה. היעדים יתייחסו גם לשנה הנוכחית וגם לשנים הבאות.

   התוכנית קובעת שבבתי הספר יפעלו מורים חונכים - סטודנטים להוראה ומתנדבים מנוסים - שיסייעו אישית לתלמידים.לבתי הספר תינתן גמישות בתכנון מערכת שעות ובמבנה הכיתה, והם יוכלו ליצור קבוצות קטנות, לפי תחומי עניין. בנוסף, צוותי הייעוץ החינוכי והפסיכולוגי יתוגברו, ויוקצו תקציבים לחיזוק מערך ההוראה.

   לדברי שרת החינוך, יולי תמיר, "המפתח להצלחה חינוכית אמיתית וארוכת טווח מצוי בידי הצוות של כל בית ספר. התוכנית תבטיח שיהיו בידיהם הכלים הדרושים להוביל תהליך חינוכי איכותי". היא הוסיפה שהמשרד יאפשר גמישות ניהולית, למרות ש"בשנים האחרונות יצא לכך שם רע"."אנחנו נכנסים לסוג של הרפתקאה חינוכית, שנבנית תוך כדי עשייה", אמרה.