נושאים חמים

הרבנות: לבטל טקס הסמכת "רבנים חילונים"

בטקס שאמור להיערך בירושלים יוסמכו 7 גברים ונשים שקיבלו הכשרה לערוך טקסי חתונה, ברית מילה, וטקס בר ובת מצווה

גורמים חרדיים, ובראשם הרבנות הראשית לישראל, נזעקים בגלל קיומו הצפוי היום של טקס להכתרת שבעה "רבנים חילונים". הרב הראשי האשכנזי יונה מצגר פנה ליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, בבקשה שיורה למנוע את עריכת הטקס ואת פעילותם של "המתחזים", כלשונו. הטקס אמור להיערך במוזיאון ישראל בירושלים ובו יוסמכו כ"רבנים חילונים" שבעה גברים ונשים שבשלוש השנים האחרונות קיבלו הכשרה כמנהיגים קהילתיים-חילונים, ובעיקר כעורכי טקסים מסורתיים: חתונות, בריתות מילה, וטקסי בר ובת מצווה.

זהו המחזור הראשון שמכשיר מכון "תמורה", השלוחה הישראלית של המכון הבינלאומי ליהדות חילונית הומניסיטית, שבסיסו בארה"ב ואינו קשור לזרמים הקונסרווטיווי והרפורמי.

בראש "תמורה" עומדת הרב סיוון מלכין מס, הראשונה בישראל שקיבלה תואר "רבה חילונית". תוכנית הלימודים כללה לימוד עיוני של מקורות, תוך דגש על היהדות כתרבות ולא כדת, הכשרה למנהיגות קהילתית והיכרות עם קהילות יהודיות בחו"ל ובישראל. הבוגרים יציעו את שירותיהם לחילונים, המבקשים לערוך טקסים ש"אינם מעמידים את האל במרכז וחלקם אף מתעלמים ממנו", כדברי הארגון. הארגון מבקש לתת שירות גם ללא-יהודים לפי ההלכה.

"גם אינסטלטור לא יציג עצמו כרופא מצנתר"

במכתבו למזוז כתב היועץ המשפטי של הרבנות הראשית, כי "מן הראוי למנוע תקלה חמורה זו תוך עמידה על המשמר ומניעת מכשול מהציבור שעלול לטעות ולחשוב שפעילות זו תקינה וחוקית. קיים גם חשש להתחזות, שכן התואר רב מובנה בחוק ובמסורת ישראל למי שעבר בחינות הסמכה המקובלות מדור לדור".

הרב מצגר אמר, שהוא רואה בחומרה את הטקס ואת פעילות ה"רבנים החילונים". "כשם שלא יעלה על הדעת שאינסטלטור יציג עצמו כרופא מצנתר, למרות ששניהם עוסקים בסתימת צינורות, וכשם שצייר לא יוכל להציג עצמו כאדריכל למרות ששניהם מציירים בתים, כך לא יוכל אדם שמחליט שהוא חילוני ועורך טקסים דתיים, להיקרא רב", אמר.

הוויכוח סביב התואר "רב" התעורר לאחרונה לפני חצי שנה, כאשר הנשיא משה קצב מיאן לכנות את נשיא התנועה הרפורמית בצפון אמריקה, שביקר בארץ, בתואר רב. הבחירה של קצב, לשמר את הבלעדיות האורתודוקסית לתואר רב, זכתה אז לחיזוק מהרבנים הראשיים.