נושאים חמים

ח"כ מלכיאור: "ישראל עמוק בעולם השלישי"

יו"ר ועדת החינוך אמר כי אין תקציב מספיק לחינוך בארץ. השר הירשזון הגיב: איני מוכן להשליך כסף לים

"האגדה שיש מספיק תקציבים בחינוך, ויש רק לבנות אותו מחדש בצורה אחרת, אינה תואמת את המציאות", אמר יו"ר ועדת החינוך, ח"כ מיכאל מלכיאור (עבודה-מימד), בדיון ועדת החינוך של הכנסת, בתקציב משרד החינוך לשנת 2007. "על פי כל קנה מידה - מספר כיתות, מספר הילדים בכיתה, שכר מורים והכשרתם, ההשקעה בחינוך לתלמיד ותוצאות המבחנים הבינלאומיים - אנו עמוק בעולם השלישי".

שר האוצר אברהם הירשזון אמר בדיון, כי "אם נותנים כסף, צריכים לדעת לאן הוא הולך ומהי המטרה. אני לא פוסל הוספת תקציב לחינוך, אך אני חייב לדעת שכל שקל נותן תוצאות. איני מוכן להשליך כסף לים", אמר. מחר תדון ועדת הכספים גם בבקשה לתוספת תקציב לתנועות הנוער.

בדיון בוועדת החינוך ציין השר הירשזון כי "מערכת החינוך זקוקה לרפורמה", ואולם "הממשלות מתחלפות מהר, וכל שר חדש בא ומשנה את החלטות קודמו. רפורמה בחינוך היא ארוכת טווח, ואי אפשר לשנותה כל שנתיים-שלוש".

עוד הוא אמר כי הציע לשרת החינוך יולי תמיר לבנות במשותף את תקציב המשרד, במטרה לבדוק את הפניית הכספים למטרות השונות. "הקיצוצים בסעיפי משרד החינוך אינם תמיד של האוצר, אלא החלטות של משרד החינוך עצמו - כמו הקיצוץ במכללות", הוא הוסיף, בהתייחס לקיצוץ של 38 מיליון שקל בתקציב המכללות להכשרת מורים.

בתגובה לדבריו של הירשזון אמרה השרה תמיר כי היא "מברכת על מחויבותו של שר האוצר לשמור על רציפות שלטונית ולמלא אחר ההתחייבות של ממשלות קודמות. עם זאת, ראוי ששר האוצר ימלא במלואה את החלטות 'ועדת וינוגרד' (להפחתת שכר הלימוד במוסדות להשכלה גבוהה) בטרם התחלת הדיון על עתיד ההשכלה הגבוהה".

היום תדון ועדת הכספים של הכנסת בבקשה של תנועות הנוער להוסיף 19 מיליון שקל לתקציב התמיכה של משרד החינוך בתנועות הנוער השונות. לדברי נפתלי דרעי, מזכ"ל מועצת תנועות הנוער, האומדן האחרון שפירסם משרד החינוך לפני כמה שבועות על מספר החברים בתנועות הנוער הצביע על עלייה של כ-20 אחוזים, ואולם תקנת התמיכה בתנועות דווקא קטנה בין 2005 ל-2006 ב-6 מיליון שקלים. "כיוון שהצרכים של תנועות הנוער גדלו באופן משמעותי, נדרשת תוספת של 19 מיליון שקלים", הוא אמר.