פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   צמחים ינקו את מיץ הזבל בחיריה

   המים המזוהמים שיורדים מההר לא יגיעו במהרה לקרקע. בדרך יפגשו מגוון צמחי מים שיטהרו אותם, ללא חומרים כימיים

   הנהר המזוהם של הר הזבל בחירייה עומד לזכות בקרוב להפתעה: לא עוד גלישה איטית ומסריחה לקרקע הסמוכה, אלא פגישה לא צפויה עם בריכות מים ובהם מגוון צמחים. תפקידם של אותם צמחים לטהר את המים המזוהמים, בדרך שנקראת "מערכת ביולוגית לטיהור שפכים".

   לדברי יעל כהן, מבעלי חברת "עפרה צמחי מים", המקימה בימים אלה את המערכת סמוך להר הזבל, "הסימביוזה בין החיידקים לצמחים יוצרת טיהור יעיל מאד, מדובר בטיהור אינטנסיבי ושלם יותר מהמערכות הקונבנציונליות".

   בחברה אומרים כי "שיקום על ידי צמחים" הוא מדע המתפתח בעולם כבר שנים רבות, בעקבות התפתחות המודעות האקולוגית. באירופה החלו לנסות את השיטה כבר לפני יותר מ-50 שנה, ובאמצע שנות ה-80' כבר הפכה השיטה למוכרת ומיושמת במדינות רבות בעולם. לפי חברת "עפרה", "בארצות הברית 7% מהביוב העירוני מטופל בשיטה זו". שיטות השיקום המורכבות (ראו תרשים) הגיעו לישראל רק לאחרונה.

   החכמה היא ליצור הרכבי צמחים "מנצחים"

   בשנים האחרונות הוקמו בישראל כבר מספר "אגנים ירוקים" שהותאמו לתנאים הישראליים, כלומר התחשבו במחסור בשטחים נרחבים, באקלים ובמאפייני המים ובהתאקלמות הצמחים ותפקודם. כך לצמחים שהוכחו כיעילים בעולם וגם בישראל התווספו צמחי אגמים מקומיים. לדברי כהן, "החכמה היא ליצור הרכבי צמחים "מנצחים" - לכל צמח יש סביבת חיידקים שונה המפרקים מזהם אחר. צריך לבנות את המערכת לפי השפכים באותו מקום".

   כהן מוסיפה כי "כעת צריך לפרוץ בארץ מחסום פסיכולוגי. עדיין קשה להבין שמשהו יכול לעבוד בלי כימיה ואלקטרוניקה. מקבלי ההחלטות למדו לעבוד בדפוסים הקיימים. אבל יש התקדמות איטית, הנה בגני תקווה מוקמת שכונה חדשה ובמרכזה יהיה פארק שיושקה במי הכיורים והמקלחות, לאחר שטוהרו. יכולנו להשתמש במים מכלל השפכים הביתים, אבל עדיין יש חשש. יש כאן התקדמות ונעשתה כבר חצי מהדרך, אני מאמינה שבעתיד נעשה את הדרך כולה".