נושאים חמים

מבחנים גילו: בני 15 מתקשים בהבנת הנקרא

למרות "תוכנית החירום" שהפעיל משרד החינוך, במבחנים מסכמים בבתי הספר נכשלו 45% במתמטיקה, 42% בהבעה, ו-33% במדעים

בסוף שנת הלימודים תשס"ה נערך מבחן שנועד לסכם שבועות ארוכים של למידה לפי "התוכנית לאוריינות" שהפעיל אז משרד החינוך. המבחן גילה כי חלק גדול מבני ה-15 במערכת החינוך עדיין לא מצליחים במשימות הבנת הנקרא פשוטות. הנתונים, שהגיעו לידי "הארץ", לא נחשפו עד כה.

בשנת הלימודים תשס"ה הפעיל משרד החינוך "תוכנית חירום", כהגדרתו, לטיפוח האוריינות בהבעה, במתמטיקה ובמדעים. התוכנית היתה תוצאה ישירה של הכישלון במבחני פיז"ה, שנערכו ב-2002 - בהם הגיעה ישראל למקום 31 מבין 41 מדינות. אולם על אף ההשקעה הגדולה בתוכנית, שיעורי ההצלחה במבחן המסכם (כל אחד מהמבחנים בתחומים השונים כלל כ-8,225 תלמידים בכ-180 בתי ספר) נמוכים: 45.7% מהתלמידים נכשלו במתמטיקה, 42.6% בהבעה, ו-32.9% במדעים.

לפי מבחני פיז"ה, מוגדרת האוריינות כ"יכולת להבין מושגים, עקרונות ותהליכים, וליישמם במצבים שונים במשך כל החיים", תוך הדגשת "היכולת ליישם את הידע בחיי היומיום".

ארגוני המורים נגד המבחנים

השאלות במבחן להבעה על שמות החודשים, לדוגמה, דורשות יכולת של היסק ופרשנות: לאחר שקראו בטקסט כי "בתקופת גלות בבל נהגו היהודים על פי הלוח הבבלי, ושמות החודשים שבלוח זה נתקיימו בידם גם לאחר מכן כששבו לארצם", נשאלו התלמידים "האם נכונה הקביעה כי שמות החודשים העבריים המשמשים כיום נהוגים מאז יציאת מצרים?". 32.9% מהתלמידים ענו תשובה שגויה (שלא הביאה בחשבון כי יציאת מצרים קדמה לגולת בבל).

כבר מראשיתה נתקלה "התוכנית לטיפוח האוריינות" בהתנגדות קשה של ארגוני המורים, שטענו כי נדרשת לה תוספת שעות משמעותית. התנגדות זו חזרה ועלתה גם בשנה שעברה, לקראת מבחני פיז"ה - שנערכו בסופו של דבר, לאחר שבית הדין הארצי לעבודה הורה למורים שלא לשבש את המבחן. יו"ר ארגון המורים רן ארז הסביר אז כי "שרת החינוך לשעבר, לימור לבנת, החליטה לחייב אותנו להכין את התלמידים למבחנים, אבל בשביל כך צריך תוספת זמן ומשאבים - שלא ניתנו".

מבחני האוריינות נשלחו בתשס"ה לבתי הספר, אך אלה לא חויבו למסור חזרה את הנתונים. במשרד החינוך הסבירו אתמול, כי "בגלל התנגדות ארגוני המורים, לא התקבלו דיווחים מבתי ספר רבים שהעבירו את השאלונים בקרב התלמידים". בתשס"ו פותחו חומרי לימוד נוספים ונערכו השתלמויות למורים. אך גם במשרד החינוך מודים, כי "התוכנית הופעלה באופן חלקי בגלל התנגדויות ארגוני המורים, שלא איפשרו קיום השתלמויות ושיבשו את עבודת המורים בבתי הספר". מסיבה זו לא נערכו המבחנים.

תירוש: ביקשנו שיתנסו בטקסטים מדעיים

יתרה מזאת, לדברי גורמים במשרד, בשנת הלימודים הנוכחית צומצם עוד יותר היקף השימוש בתוכנית, אף שבאופן רשמי נמסר שהיא ממשיכה לפעול. "אין בכלל ספק שצריך לחזק ככל האפשר את לימודי האוריינות", אומרת פרופ' מברך, "חייבים להתחיל בכך כמה שיותר מוקדם, עדי להבטיח פיתוח יכולות האוריינות".

לדברי מנכ"לית משרד החינוך לשעבר, ח"כ רונית תירוש (קדימה), "הכישלון במבחני פיז"ה נבע מכשל בהבנת הנקרא בטקסטים מדעיים. לכן ביקשנו לתת לתלמידים להתנסות כמה שיותר בטקסטים כאלה. לצערי, ראשי ארגוני המורים אסרו על המורים בבתי הספר לבוא להשתלמויות. ניסינו להסביר שאם התלמידים ייכשלו במבחנים הבינלאומיים, תדמית המורים תיפגע".