פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   המרכז לחקלאות ימית באילת בסכנת סגירה

   אחד ממוסדות המחקר הייחודיים בישראל סובל מקשיי תקציב חמורים. רבים מ-50 עובדיו ייאלצו לעזו את הארץ לו ייסגר

   המרכז ל[[חקלאות ימית]] באילת, ממוסדות המחקר הייחודיים בישראל, נמצא בסכנת סגירה בגלל קשיי תקציב. סגירתו עלולה לפגוע קשות במאמצים לנצל מי ים ומים מליחים וכן במיזם ניסיוני לגידול דגים בבריכות ביבשה, כחלופה לכלובי הדגים במפרץ אילת. במרכז עובדים 50 חוקרים, ואם ייסגר, עשויים רבים מהם לעזוב את ישראל. השבוע ניסחו מאות מדענים עצומה לממשלה, ובה ביקשו לדאוג להמשך קיומו של המרכז, בגלל תרומתו למחקר ולפיתוח המדעי בישראל.

   המרכז, שפעל עד היום במסגרת משרד התשתיות, קיבל עד השנה את תקציבו ממשרדי האוצר והתשתיות וכן מקרנות מחקר. על פי גורמים במרכז, בעקבות שינויים ארגוניים שביצעה הממשלה במוסדות המחקר הממשלתיים, הוחלט להפריד את המרכז ממשרד התשתיות. בעקבות זאת, טוענים אנשי המרכז, מסרב המשרד להעביר את חלקו בתקציב, העומד על 4 מיליון שקלים. אם לא יימצא פתרון בתוך חודשיים, המרכז יעמוד בפני סגירה.

   בעצומת המדענים מוגדר המרכז כמכון מחקר מהמתקדמים בעולם בתחום ניצול משאבי מי ים ומים מליחים. "הטכנולוגיות המפותחות במרכז זה", נכתב בעצומה, "נחשבות לפורצות דרך ובכוחן להחליף את השימוש במים שפירים, שהם משאב נדיר. זהו כלי התיישבותי בעל משמעות ארצית, המקבלת משנה תוקף באזורי הנגב והערבה הצחיחים".

   באחרונה החלו מדעני המרכז להפעיל מתקן ניסיוני לגידול דגי ים בבריכות ביבשה. מתקן זה אמור להוות את התחליף לכלובי הדגים הנמצאים באילת, שהממשלה החליטה להוציאם בשל החשש כי הם גורמים נזק לשונית ה[[אלמוגים]]. סגירת המרכז לחקלאות ימית תביא לחיסול הפרויקט הניסיוני, ומגדלי הדגים יצטרכו לוותר על הענף המשגשג.

   ממשרד התשתיות נמסר בתגובה שעל פי חוק ההסדרים, אמור המרכז לעבור למשרד החקלאות. שר התשתיות, בנימין בן אליעזר מעוניין שהמרכז יישאר במשרדו וכבר הבטיח שבכל מקרה הוא יעביר אליו את התקציב המגיע לו, וסכום נוסף מעודפי התקציב של המשרד.