פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   החרדים חידשו המהומות נגד המצעד

   מכולות אשפה הובערו בכיכר השבת, והכביש נסגר לתנועה. השר ישי עתר נגד מצעד הגאווה "למנוע את מצעד התועבה ברחובה של עיר"

   חרדים דירדרו היום בצהרים פחי אשפה בוערים באזור כיכר השבת ורחוב יחזקאל במאה שערים; הכביש נסגר לתנועה. כוחות המשטרה פועלים להשיב את הסדר למקום.

   המהומות ברחוב החרדי בירושלים התחדשו אתמול בשעות הצהריים. קבוצת מפגינים דתיים התייצבו סמוך להר הרצל בעיר, חסמו לתנועה את רחוב הפסגה ודירדרו עגלת אשפה שהוצתה. בערב יצא כרוז שקרא לתושבי השכונות החרדיות, מאה שערים וגאולה, להפגין נגד המצעד. בשכונת רחביה הבעירו כ-30 חרדים פחי אשפה וחסמו את הרחובות רמב"ן ואבן עזרא. סמוך לכיכר הדווידקה הגיעו מאות חרדים עם פחי אשפה וניסו לחסום את רחוב הנביאים. כוח משטרה הרחיק אותם. ברחוב יגאל ידין דירדרו מפגינים צמיגים לעבר הכביש וגרמו להתנגשות בין שתי מכוניות. נזק נגרם לרכוש בלבד. בשעות הלילה התחדש יידוי האבנים ברחוב הפסגה בידי עשרות מפגינים. כמה שוטרים נפגעו בעימות.

   כ-50 חרדים ניסו לחסום כביש סמוך לצומת ביאליק בחדרה במחאה על קיום המצעד. במקום הובערו צמיגים. המפגינים התפזרו מהמקום בהנחיית רבם. בבית שמש יצאה אתמול תהלוכה של כ-300 חרדים; כוח משטרה פיזר אותם ועצר אדם אחד.

   ישי: למה לא ניסו לצעוד ליד הוותיקן?

   השר אלי ישי הגיש היום עתירה לבג"ץ נגד קיומו של מצעד הגאווה. ישי הודיע כי הגיש את העתירה "באופן אישי, כאזרח, במטרה למנוע את מצעד התועבה ברחובה של עיר. למה אותם אנשים לא ניסו לקיים את המצעד במכה או בוותיקן?" לדבריו, "מדובר בחגורת נפץ שיכולה להרעיד את כל המזרח התיכון. כולי תקווה שברגע האחרון בית המשפט לא יתעלם מהסכנה הציבורית ויוציא צו מניעה. בכוחו של בית המשפט להסיר את הדגל השחור המתנוסס מעל לכולנו, ולא - יצוין יום זה לדיראון לדורות".

   העתירה תובא לדיון לצד שלוש עתירות האחרות שהוגשו נגד המצעד, מחר בחמש אחר הצהריים. נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, זימנה לדיון מחר גם את מפקד מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו, כדי שבית המשפט יוכל לשמוע מכלי ראשון גם את עמדת המשטרה.

   בתוך כך, הצטרפה היום תנועת הקיבוץ הדתי למחאה נגד קיום מצעד הגאווה בירושלים. בתנועה אמרו היום כי הם מוחים נגד קיום המצעד דווקא בירושלים, וקוראים למארגני האירוע וליועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לפעול להעתקת המצעד אל מחוץ לבירה.

   מסלול חלופי

   מצעד הגאווה יתקיים ביום שישי הקרוב במסלול חלופי לתוואי המקורי. כך הוסכם אתמול בין משטרת ירושלים לבין אנשי "הבית הפתוח", העמותה המארגנת את המצעד.

   תוואי מסלול המצעד החדש נקבע לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, הודיע למפקד מחוז ירושלים, אילן פרנקו, כי לא ייעתר לבקשתו להגן בבג"ץ על החלטת המשטרה לבטל את האירוע.

   המצעד ייצא בשעה 11:00 מרחבת משרד ראש הממשלה, יחלוף על פני הכנסת ומוזיאון ישראל ויסתיים באיצטדיון האוניברסיטה העברית בגבעת רם. המסלול שנבחר אתמול לא עובר דרך שכונות דתיות או מוסלמיות בעיר, ואינו קרוב לרחובות מרכז ירושלים. המסלול הקודם, בין גן העצמאות לגן הפעמון, נפסל על ידי המשטרה בנימוק שלא תוכל להבטיח את שלומם של הצועדים בו, אף שגם הוא לא עבר בשכונות דתיות.

   אתמול התברר כי בסוף השבוע שעבר הציעו נציגי הפרקליטות באופן לא פורמלי לאנשי "הבית הפתוח" להגיש עתירה מטעמם לבג"ץ, לפני החלטת מזוז לאפשר את המצעד. זאת, לדברי גורמים מקורבים, כדי להסיר את האחריות לקבלת ההחלטה מכתפיו של מזוז.