פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   נושאים חמים

   היועמ"ש מודה: היו תקלות בתיק רמון

   במכתב לפרקליטיו של רמון, כותב סגנו של מזוז כי התקלות ארעו בתום לב, ולא נמצא יסוד לטענות החמורות הנחרצות נגד הפרקליטות

   עוזרו של היועץ המשפטי לממשלה הודה היום כי אכן נעשו טעויות בתהנהלות הפרקליטות בפרשת השר חיים רמון. במכתב ששיגר עו"ד רז נזרי אל פרקליטו של רמון, עו"ד דן שינמן, כותב נזרי, כי "אכן היו תקלות בתום לב, אך אלו תוקנו ביוזמת הפרקליטות מיד עם גילויין". יחד עם זאת, כותב נזרי לשינמן, "לא נמצא יסוד לטענות החמורות הנחרצות שבפנייתך כלפי הפרקליטות, לרבות הטענה בדבר העלמת מידע חיוני מהסניגוריה וקיפוח חמור, כביכול, של זכויות הנאשם".

   בימים האחרונים החריף העימות בין פרקליטיו של רמון לבין פרקליטות המדינה על התנהלות המשטרה והפרקליטות במסגרת החקירה. אתמול העלו פרקליטי רמון שורה של טענות קשות על מה שהם מגדירים "שיבוש הליכי משפט" מצד המדינה נגד רמון.

   במכתבו לשינמן כותב נזרי, כי "אמנם נפלו תקלות שבתום לב בהליך הטיפול בתוצרי האזנות הסתר, אך ראוי לומר באופן הברור ביותר כי באלה אין ולא כלום עם שלל הטענות שהועלו על ידך, ושנופחו באמצעי התקשורת לכלל טענות קנוניה וקונספירציה".

   נזרי דוחה את הטענה שהבקשות לא אושרו כדין על ידי בית המשפט ושנעשו האזנות סתר שלא כחוק. לדבריו, "אין אנו שותפים לדעתכם כי בתמלילים שהועבר יש משום ערעור על עמדת התביעה. אדרבא, יש בתמלילם חיזוקים לטענת המתלוננת וממילא לא היה אינטרס לתביעה להעלים מידע זה".

   הוא מודה שבדיעבד, היה מקום להבהיר מראש באופן מפורש את קיומן של האזנות סתר. בעקבות התכתבות עם הפרקליטה, עו"ד אנטלר-סגל, היא ביקשה לעיין בתמלילי השיחות. עם הבאתם של התמלילים לידיה היא זימנה את הסניגורים והציגה להם אותם ללא דיחוי. נזרי חזור ומדגיש כי המהלך נעשה ביוזמת הפרקליטות. עובדה זו שוללת בעליל את הטענה כי הפרקליטות ביקשה להעלים מההגנה חומר חקירה.

   לפיכך, דוחה נזרי את בקשותיו של שינמן לקיים שימוע בנושא ואף לבטל את כתב האישום, וכותב כי המקום הראוי לבירור הטענות הוא בבית המשפט. נזרי תוקף את שינמן על כך שההגנה מעבירה חומרים לתקשורת: "לבסוף, ולא בשולי הדברים, נבקש להביע הסתייגות ומורת רוח מכך שחומרים שהועברו אליכם לצרכי ניהול המשפט, לרבות חומרים רגישים, מוצאים דרכם אל אמצעי התקשורת מתוך ניסיון לנהל את המשפט באמצעי התקשורת ולא בתוך כתלי בית המשפט, כפי שראוי שייעשה".

   הפרקליטים: המשטרה הסתירה פריט מידע חיוני

   הטענה הראשונה של עורכי הדין של רמון היא כי חלק מהאזנות הסתר שבוצעו בחקירה נעשו בניגוד לחוק ובניגוד לצו בית המשפט שהתיר אותן. על פי הצו, שניתן ב-21 ביולי על ידי נשיא בית המשפט המחוזי בתל אביב, השופט אורי גורן, ניתנה למשטרה רשות להתקין האזנות סתר למנהלת לשכת ראש הממשלה, שולה זקן, למתלוננת ה' ולמפקדת שלה, ל', עד ל-23 ביולי בחצות. אולם על פי המזכר שנכתב ב-23 ביולי על ידי מפקדת צוות החקירה, גולן, כבר ב-20 בחודש, יממה לפני הדיון אצל השופט, הועלתה אפשרות לבדוק עמדת האזנה קיימת אצל זקן.

   טענה נוספת שהעלו פרקליטי רמון בנושא זה, היא שפרוטוקול הדיון בפני השופט גורן מעלה שהאזנות הסתר בוצעו לא רק במסגרת החקירה בחשד לשיבוש הליכים, כפי שטענה הפרקליטות, אלא גם בחקירה המרכזית כנגד רמון. כך כותב השופט גורן בהחלטתו: "(...) חשד של הדחה בחקירה ומעשה מגונה וייתכן המדובר במעשה מגונה בכוח". מכאן שלפרקליטות לא היתה כל סיבה להסתיר את המידע מפני הסנגורים. בהחלטה מוסיף גורן כי הוא החליט להיענות לבקשת המשטרה, "לאחר שהזהרתי את עצמי כי מדובר באישיות בכירה מחד גיסא אולם בחשד לעבירות חמורות מאידך גיסא". הדיון בבקשה להתקנת ההאזנות התקיים בביתו של השופט, בשעת ערב מאוחרת, בהשתתפות מירי גולן.

   טענה שלישית של פרקליטי רמון היא שהמשטרה העלימה מהם פרט מידע חיוני, שפגע ביכולתם להגן על רמון. על פי חומר שהועבר לידיהם לפני ארבעה ימים מהפרקליטות עולה כי בשיחת הכנה לעדות שערכו בפרקליטות ל-ל', המפקדת של ה', סיפרה ל' כי כמה ימים לאחר חקירתה במשטרה היא התקשרה לתנ"צ גולן וסיפרה לה על שיחה שהיתה בינה לבין ה' שעתיים לאחר האירוע. בשיחה סיפרה ה' למפקדת שלה שהיא מסרה את מספר הטלפון שלה לרמון כדי שתוכל אולי לעבוד אתו לאחר שובה מחו"ל. המשטרה לא ציינה את פרט המידע הזה בחומר הראיות שהועבר לידי היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות לפני ההחלטה להגיש כתב אישום כנגד רמון, ולטענת פרקליטי רמון, יש בו משום הוכחה שהנשיקה היתה בהסכמה. .