נושאים חמים

מאפריל ייאכף איסור פיטום האווזים

24 מפטמות המשיכו לפעול עד היום בארץ, למרות שבג"ץ אסר על כך באוגוסט 2003. המדינה גם תשלם פיצויים חריגים לארגוני בע"ח

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

בג"ץ הורה הבוקר למדינה לאכוף, עד סוף חודש אפריל, את האיסור על פיטום האווזים, שנקבע בפסיקת בג"ץ לפני שנתיים וחצי, וחייב את המדינה ואת בעלי המפטמות לשלם לארגוני בעלי החיים הוצאות חריגות בסך 60 אלף שקל.

באוגוסט 2003 פסק בגץ שהתקנות המאפשרות פיטום אווזים בטלות, משום שיש בכך התעללות בבעלי חיים האסורה על פי חוק צער בעלי חיים. באפריל 2005 נכנסה הפסיקה לתוקפה והפיטום הפסיק להיות חוקי. למרות זאת, פיטום האווזים נמשך ב-24 מפטמות ברחבי הארץ, כ-50 אלף אווזים ממשיכים להיות מפוטמים באמצעים חודרניים כל חודש ומסעדות יוקרה ממשיכות להגיש פואה-גרה תוצרת ישראל.

התברר שכמה ימים אחרי שפסיקת בג"ץ נכנסה לתוקפה, ב-1 באפריל 2005, חתמו כמה ממפטמי האווזים על "אמנה" המעגנת כביכול "פרקטיקה חדשה שנועדה למנוע סבל מהאווז". אלא שרק כמה ימים קודם לכן, בניסיון אחרון למנוע את כניסת פסק הדין לתוקף, כתבו המגדלים לבג"ץ כי המחקר למציאת פרקטיקה כזאת צפוי להימשך זמן רב.

בתגובה, עתר ארגון הגג של ארגוני החיות נגד היועץ המשפטי לממשלה, שר החקלאות ומפטמי האווזים בדרישה להפסיק את ההאבסה ולנקוט צעדים פליליים נגד מי שמפר את פסיקת בג"ץ. אלא שהעתירה הגיעה דווקא לשולחנו של השופט אשר גרוניס, שהיה בדעת-מיעוט בפסק הדין מ-2003. "הגעתי למסקנה כי אין לקבל את הטענה שפיטום אווזים מהווה עינוי, התאכזרות או התעללות", כתב אז. גרוניס לא התרשם מהבהילות, והחליט לדחות את הדיון בעתירה עד דצמבר.

בסופו של דבר, הסכימה המדינה לאכוף את איסור הפיטום, והודיעה לבג"ץ כי תעשה זאת מאפריל 2006. לפיכך, החליט בג"ץ לדחות טכנית את העתירה, אולם קיבל בפועל את כל טיעוני העותרים, והורה למדינה לבצע את מה שהתחייבה לעשות ממילא. בנוסף, בשל מורת רוחו מהתנהלות המדינה, פסק בג"ץ כי עליה לשלם הוצאות חריגות לארגוני בעלי החיים.