נושאים חמים

רק 35% מגדר ההפרדה נבנו עד כה

עד כה הושלמה בניית 275 מתוך 759 ק"מ מתוכננים. ראש המינהלת: עד סוף 2006 תושלם בניית הגדר כולה, בעלות של 9.5 מיליארד שקל

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

עד כה נבנתה רק כ-35% מגדר ההפרדה - כך אמר היום סגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי, בישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת. קפלינסקי אמר כי בקטעים שבנייתם הושלמה 275 - ק"מ מתוך 759 ק"מ מתוכננים - היא יעילה מאוד נגד חדירת מחבלים. לדבריו באזורים שבהם הושלמה הגדר לא הייתה שום חדירה של מחבלים. עם זאת, גם באזורים שבהם הושלמה הגדר טרם הושלמה בניית המעברים. עד כה הושלמה בנייתם של 11 מעברים בלבד מתוך 39 מתוכננים.

ראש מינהלת הגדר במשרד הביטחון, נצח משיח, העריך כי עד סוף 2006 תושלם בניית כל הגדר, מטירת צבי בצפון ועד עין גדי בדרום. להערכתו, עד סוף מרץ תושלם בניית 425 ק"מ מהגדר. הקטע הדרומי של הגדר, באזור הר חברון, יושלם עד סוף ינואר 2006. משיח טען, כי העיכובים בבניית הגדר נובעים מבעיות משפטיות עקב עתירות לבג"ץ שהגישו פלסטינים המתגוררים סמוך לגדר.

משיח מסר, כי עלות בניית הגדר היא 9.5 מיליארד שקל, שמתוכם 7.5 מיליארד כבר תוקצבו (כ-10 מיליון שקל לבניית ק"מ גדר). הסכום הנוסף, כ-2 מיליארד שקל, מיועד לשיפור "מרקם החיים" של התושבים הפלסטינים, ולהקלה על המעבר שלהם במעברים.

ח"כ שטייניץ: ההשקעה לא מניבה תפוקה

יו"ר הוועדה, ח"כ יובל שטייניץ (ליכוד), אמר כי "זהו סיפור עצוב". לדבריו, "בבניית הגדר הושקעו מיליארדי שקלים שאינם מניבים כל תפוקה בגלל הפערים לאורכה. העיכוב בהשלמת הגדר שנכפה על ידי בית המשפט, גובה מחיר ביטחוני יקר מאזרחי המדינה".

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) אמר, כי "הקמת הגדר היא מצעד האיוולת הכי גדול בתולדות המדינה. מי שאמר שהגדר הזו לא מדינית ובאה רק לפתור כמה בעיות ביטחוניות, שיקר לעם. שרון חותך את המדינה לשניים וקובע כאן גבול חדש. את הבעיות הביטחוניות הגדר הזו לא תפתור. הדרך היחידה היא מלחמה עיקשת בארגוני הטרור".