נושאים חמים

פיטום האווזים בישראל יופסק

שר החקלאות משך הצעתו להמשיך בפיטום עוד 3 שנים, עקב התנגדות רוב השרים. ועדת מנכ"לים תדאג לפיצוי המגדלים שיישארו מובטלים

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

פיטום האווזים בישראל יופסק, לאחר ששר החקלאות לא הצליח לגייס רוב להצעתו להמשיך בפיטום האווזים והמולרדים לצורך הגדלת הכבד שלהם למטרות גסטרונומיות.

הממשלה דנה הבוקר בסוגיה, ומשהשר כץ נוכח כי אין רוב להצעתו, הוא הודיע על משיכתה. כץ הודיע שהובטח לו בממשלה כי יימצא פתרון לפיצוי המגדלים. הוא הודיע על הקמת ועדה שתגבש בתוך 60 יום פתרונות לפיצוי המגדלים, כך שסגירת הענף לא תגרום לכניסת המגדלים למעגל האבטלה. בוועדה, בראשות מנכ"ל משרד החקלאות, יהיו חברים מנכ"לי משרדי האוצר והתמ"ת. הארגונים לזכויות בעלי חיים מסרו בתגובה שזהו ניצחון חשוב להומניות ולשיוויון ביחס לבעלי חיים.

באוגוסט 2003 קיבל בג"ץ את עתירת עמותת "נח" (הארגונים להגנת בעלי חיים) וקבע כי פיטום אווזים בטכניקות שאושרו על ידי משרד החקלאות גורמות סבל לאווזים. בג"ץ הורה לשר החקלאות להגיש עד מארס 2003 תקנות חדשות, לפיהן פיטום אווזים לא יהיה כרוך בסבל. משרד החקלאות לא הצליח לגבש את התקנות עד למועד שהוקצב לו, ולכן ממארס 2005 ענף הפיטום פועל ללא תקנות כפי שמחייב החוק. מגדלי האווזים טוענים כי על אף שאין בתוקף תקנות מחייבות, שיטות הפיטום שונו לחלוטין מאלו שבגינן התערב בג"ץ.

לפני שלושה שבועות דחתה ועדת השרים לחקיקה את הצעתו של כץ, שהיה היחיד שתמך בה. נגד ההצעה הצביעו יו"ר הוועדה, השרה ציפי לבני (ליכוד), והשר יצחק הרצוג (עבודה). לפי טיוטת הצעת החוק של כץ, יוצאו האווזים והמולרדים מתחולת חוק צער בעלי חיים, כך שיתאפשר המשך פיטומם בדרכים אלימות. היום התברר כי גם במליאת הממשלה אין רוב להצעה.

לפי הצעתו של כץ, בשלוש השנים הקרובות יבצע משרד החקלאות מחקרים וניסויים, כדי לבחון אם יש שיטת הלעטה הגורמת סבל "נמוך באופן משמעותי" מהשיטה הנהוגה. אם לא תימצא פרקטיקה פחות אגרסיבית להלעטת האווזים, תחל "תקופת מעבר" העשויה להימשך עד חמש שנים, שבה ייסגרו כל המפטמות שבהן מפוטמים העופות.