נושאים חמים

תוואי הגדר שונה כדי לצמצם הפגיעה בסביבה

בחלקים מסויימים באזור מדבר יהודה יועתק התוואי מעבר לקו הירוק. במקומות אחרים יחליפו סיורים את הגדר

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

לאחרונה התקדמה מערכת הביטחון בתכנון תוואי גדר ההפרדה באזור מדבר יהודה, שבו היה משקל חשוב לשיקולי שמירת הטבע באזור. התוואי יעבור בחלק ניכר מהמדבר, בצמידות רבה לקו הירוק, וייתכן שיגיע בסופו של דבר עד ים המלח. כדי לצמצם את הפגיעה בנחלים הגדולים של מדבר יהודה, הוסט התוואי המתוכנן בכמה מקומות אל מעבר לקו הירוק.

כיום מתנהלות עבודות בניית הגדר עד לאזור בית יתיר בדרום מזרח הר חברון. לפי התכנון, תמשיך הגדר מבית יתיר מזרחה אל תוך מדבר יהודה, כאשר היא עוברת בדרך כלל בסמיכות רבה לקו הירוק. הגדר מתוכננת להגיע עד הר חולד. לגבי המשך הגדר, בחלקו המזרחי יותר של המדבר, עדיין לא התקבלה החלטה סופית. המתכננים כבר קבעו תוואי אפשרי, ואולם חלק מגורמי הביטחון סבורים שבחלק זה ניתן להסתפק באמצעים אלקטרוניים, בעוד שגורמים אחרים סבורים שגם באזור זה יש הכרח בגדר.

הקטע בין הר חולד לים המלח הוא בעייתי ביותר מבחינת ההשפעות על הטבע. אם תיבנה גדר באזור זה, היא אמורה להתרחק מהקניונים של הנחלים הגדולים - דרגות, חבר וערוגות - כדי לצמצם את הפגיעה בנוף. ואולם, כדי להימנע מפגיעה בנחלים יהיה צורך להעתיק את התוואי אל מעבר לקו הירוק.

באזור צפוני יותר של המדבר, סמוך לשמורת הטבע ואדי קלט (נחל פרת), מסתמנת אפשרות להעדפת דרכי סיור על פני גדר שהייתה אמורה לעבור מעל הגדה הדרומית של הנחל, ולהוות חלק מתוואי גדר המקיף את גוש ההתנחלויות של אזור מעלה אדומים. אם תתקבל בסופו של דבר החלטה כזאת, תימנע פגיעה ישירה בשמורת הטבע, פגיעה שהייתה נגרמת בעקבות הקמת הגדר.

במערכת הביטחון גם ממשיכים בימים אלה בהליכי התכנון הסופיים של גדר ההפרדה הכפולה שאמורה לקום מדרום לירושלים. מדובר בגדר אחת שתעבור בצמוד לקו הירוק, מדרום לירושלים, ובגדר נוספת שתקיף את גוש עציון. גם באזור זה יש איומים על שמורות טבע ועל אזורים המוגדרים כבעלי חשיבות נופית רבה.

באזור גוש עציון תהרוס הגדר את חלקו המערבי של יער אבו סודא, המוגדר כשמורת טבע. באזור הכפרים הפלסטיניים ולג'ה ובתיר, הצמודים לקו הירוק, תפגע הגדר במערכות השקייה וחקלאות עתיקות. רשות הטבע והגנים לא הצליחה לשנות באופן משמעותי את התוואי באזור ולג'ה. אנשי הרשות מנסים להציל חלק ממערכת ההשקייה העתיקה של ולג'ה ולתכנן את תוואי הגדר, כך שהוא לא יהרוס לחלוטין את נוף הטראסות החקלאיות באזור.

באזור בתיר עדיין נערכים דיונים לגבי התוואי הסופי של הגדר. לפני שלושה שבועות נערך במקום סיור של מתכנני הגדר, שבו השתתפו גם תושבי הכפר. התושבים הביעו את חששם שהגדר תפגע לא רק באורח חייהם ובאדמות שהם מעבדים אלא גם בנופים בעלי חשיבות היסטורית ובאתרים ארכיאולוגיים.