נושאים חמים

מזוז אישר בניית הגדר סביב מעלה אדומים

בעקבות החלטת היועמ"ש, הוצאו צווי תפיסה לקרקעות בבעלות פלסטינית באזור. הרשות: הגדר תקשה על המעבר מדרום הגדה לצפונה

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אישר לממשלה להתחיל לבנות את גדר ההפרדה בחלק ניכר מהתוואי המקיף את ההתנחלות מעלה אדומים שממזרח לירושלים. בעקבות החלטת היועץ הוציאה מינהלת הגדר בשבוע שעבר ארבעה צווי תפיסה לקרקעות שבבעלות פלסטינית ממערב, מדרום וממזרח למעלה אדומים. הצווים מודיעים לבעליהן על כוונת צה"ל לתפוס את הקרקעות כדי להקים עליהן את תוואי הגדר במקום, שאמורה להקיף בשלב הראשון את מעלה אדומים וחלקים ממישור אדומים משלושה כיוונים.

בישיבת הממשלה שהתקיימה ב-20 בפברואר אישרה הממשלה את התוואי המתוקן של הגדר, למעט שני קטעים, שלגביהם נקבע כי הם "מאושרים בכפוף לאישור משפטי". הכוונה לאזור הגדר המקיפה את אריאל ובנותיה, ולגדר שאמורה להקיף את מעלה אדומים, מישור אדומים. התוואי המפורט שחולק השבוע לבעלי האדמות הפלסטינים לא הובא לידיעת השרים.

השטח שאמור "להיכלא" בתוך תוואי הגדר במעלה אדומים עומד על 67 קמ"ר. צווי התפיסה לשטח שעליו יקום המכשול עצמו נוגעים לקרקע בהיקף של 1,585 דונם. הגדר אמורה להיכנס לעומק של 14 ק"מ מזרחית לשטח המוניציפלי של ירושלים - כמחצית המרחק לים המלח.

עיתויו של אישור התוואי, הבעייתי מבחינה מדינית ובינלאומית, מעורר ספקות באשר למהות הבחינה המשפטית שנערכה לגביו. "ראש הממשלה, אריאל שרון, למעשה אומר למדינות העולם 'אל תלחצו עלי, אני עשיתי מספיק עם ההתנתקות, הרסתי בתים', וכך העולם לא יוכל לומר כלום עכשיו", אומר עו"ד מוחמד דחלה, המייצג תושבים פלסטינים בעתירות בעניין גדר ההפרדה בבג"ץ, "ולציבור הישראלי שרון מסמן - הבטחתי שאחרי ההתנתקות אני אעמיק את האחיזה בגדה, והנה אני מקיים".

הממשל האמריקאי עוקב אחר צווי התפיסה

הממשל האמריקאי הודיע בעבר, כי בניית הגדר במעלה אדומים עלולה לפגוע בסיכוי להקים מדינה פלסטינית בת-קיימא, שכן היא תקשה על מעבר בין דרום הגדה לצפונה. מקורות דיפלומטיים בירושלים מסרו, כי צווי התפיסה שחולקו השבוע כבר "נבחנים בקפדנות על ידי הגורמים הבכירים ביותר בממשל האמריקאי" והעניין עשוי לעלות כבר בפגישתו הקרובה של השר אהוד אולמרט עם מזכירת המדינה קונדוליסה רייס. השר חיים רמון, אחד התומכים המובהקים בבניית הגדר, אמר כי אינו מאמין שהאמריקאים "יעשו מהומות" סביב התוואי, אף שהם מסתייגים ממנו. רמון אמר, כי "הדבר הקריטי" הוא לבנות במקביל לגדר כביש שיחבר בין בית לחם לרמאללה, וכך למנוע את ביתור הגדה לשניים.

הינד חורי, השרה לענייני ירושלים ברשות הפלסטינית, אמרה, כי באדמות שיישארו בצד הישראלי של הגדר יש אזורי מרעה, עצי זית וגם כ-250 בארות ומקווי מים המשמשים את האוכלוסייה הפלסטינית באזור. לדברי דחלה, תוואי הגדר סביב מעלה אדומים בעייתי מבחינת הפלסטינים עוד יותר מאשר הגדר סביב אריאל, מאחר שהיא מבתרת כמעט לגמרי את הגדה לשני "קנטונים".

המדינה גורסת כי הגדר המוקמת בשטחי הגדה מוקמת משיקולים ביטחוניים בלבד ואינה מושפעת משיקולים מדיניים, אולם עמדות שונות שנקטה פרקליטות המדינה בדיוני בג"ץ בעניין קטעים שונים של הגדר מרמזות כי הגדר בכל זאת מושפעת גם משיקולים מדיניים. בנוגע לגדר בתוך ירושלים הודתה המדינה כי זו מושפעת גם משיקולים מדיניים.

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה, כי "הבדיקה המשפטית בנוגע לקטע המערבי, הדרומי וחלק מהקטע המזרחי של תוואי הגדר באזור מעלה אדומים אכן הסתיימה. הודעות מתאימות ניתנו לאוכלוסייה המקומית, הרשאית להעלות טענותיה לעניין התוואי המתוכנן באזור". התושבים מבטיחים כי יגישו השגות למינהלת הגדר, ולאחר שאלה ידונו יוגשו גם עתירות לבג"ץ בעניין. במקביל, ממשיך המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מייק בלס, לרכז את ה"בחינה המשפטית" ועבודת המטה גם לגבי יתר התוואי המקיף את מעלה אדומים, וגם לגבי הגדר שאמורה לחבר את אריאל עם הגדר שעל הקו הירוק.

שר הפנים, אופיר פינס, אמר כי הוא מצפה ששר הביטחון יציג את התוואי המפורט למליאת הממשלה לפני תחילת העבודות. "זה לא מצב תקין שהתוואי המדויק לא הובא לפני הממשלה", אמר פינס. "צריך להגן על מעלה אדומים מצד אחד ולאפשר רציפות טריטוריאלית פלסטינית מצד שני". השר חיים רמון, אחד התומכים המובהקים בבניית הגדר, אמר כי אם אין הבדלים משמעותיים בין התוואי שהוצג לממשלה ובין התוואי הסופי, וכי הוא אינו "רואה כל בעיה" בנושא.

"בכלא קציעות יש יותר מקום"

לדברי גורמים משפטיים בכירים, התוואי באזור שאושר לא השתנה באופן מהותי במהלך הבחינה המשפטית, אלא רק משיקולים נקודתיים ולא התעוררו כל מכשלות משפטיות. בשבועות האחרונים אף התבצע סיורים משותפים בשטח שלגביו הוצאו צווי התפיסה של אנשי מינהלת הגדר ונציגי התושבים. חלק מהתוואי שאושר משפטית אמור לקום על אדמות פלסטיניות פרטיות, וחלק על אדמות מדינה. גם לגבי קרקעות שאינן נמצאות בבעלות פלסטינית עשויות לצוץ דרישות מצד התושבים - בנוגע לזכויות מעבר, זכויות עיבוד קרקע וזכויות משפטיות נוספות. הגורמים המשפטיים דוחים את הטענות בנוגע לקשר בין העיתוי המדיני לעיתוי אישור הגדר באזור מעלה אדומים.

סאלח באדר, ממשרד הקישור הפלסטיני באזור ירושלים, אמר כי יש כוונה לערער לבתי משפט ישראלים על תוואי הגדר. "נעשה כל מה שאפשר כדי להילחם בגדר, כי היא תשים אותנו בבית כלא", אמר באדר. "המרחק בין החומה שכבר קיימת ממערב לאל-עזריה ומפרידה בינה ובין ירושלים לבין הגדר החדשה שתקום ממזרח אל-עזריה - לא יעלה על שני ק"מ. בכלא קציעות יש יותר מקום". אתמול נערך "סיור בעלים" באזור ובמהלכו הציגו נציגי המינהל האזרחי את המפות בפני ראשי היישובים הפלסטיניים.

דני זיידמן מעמותת "עיר עמים" אמר, כי תוואי הגדר במעלה אדומים הוא "ניסיון להכתיב את גבולות הקבע תוך ניצול ציני של ההתנתקות ותוך עלייה על ציר של התנגשות עם המובהקים ביותר בתומכי ישראל, כולל האמריקאים".

אל"מ (מיל.) שאול אריאלי, איש המפות של יוזמת ז'נבה, המייעץ גם לראשי מפלגת העבודה, אמר כי מדובר בצעד משמעותי מאוד. "הבנייה של הגדר באזור מעלה אדומים תאיץ תהליך כניסה של עשרות אלפי פלסטינים - באופן חוקי או לא חוקי - לתוך תחומי ירושלים, תהליך שהחל כבר עם תחילת בניית החומה סביב העיר".