נושאים חמים

שרון החליט לשנות תוואי הגדר באזור אריאל

מובלעת אריאל לא תחובר למובלעת קרני שומרון, אלא תקושר עם הגדר המרכזית לכיוון דרום. אלפי פלסטינים לא ינותקו משכם

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

שינויים בתוואי גדר ההפרדה נדונו היום בדיון בלשכת ראש הממשלה, אריאל שרון. שר הביטחון, שאול מופז, העלה בדיון הצעה לשינוי תוואי הגדר המתוכנן באזור אריאל. שרון קיבל את ההצעה, והנחה להמשיך בעבודה לקראת הצגתה לאישור הממשלה. שרון אמר בדיון, כי הקמת גדר ההפרדה "לוקחת יותר מדי זמן" והנחה את מערכת הביטחון להאיץ את בנייתה. "אין לכם בעיות תקציב, וצריך לשפר את הקצב", אמר שרון בדיון.

באזור אריאל סוטה הגדר באורח מהותי מהקו הירוק, כדי להשאיר מצדה ה"ישראלי" של הגדר את ההתנחלויות אריאל, עמנואל, קרני שומרון וקדומים. בתוואי שאושר נקבע, כי כל ה"אצבעות" יחוברו לגוש אחד. ההצעה החדשה מציעה לפצל את המובלעת לשני גושים, וכך למנוע את הכנסתם של אלפי תושבים פלסטינים למרחב הגדר, ולאפשר להם חופש תנועה לכיוון שכם. בניית הגדר באזור אריאל מתעכבת, לנוכח הרגישות המדינית הכרוכה בה.

לפי הצעת מופז, ה"אצבע" המקיפה את ההתנחלות אריאל תחובר לתוואי הגדר העיקרי לכיוון דרומה, דרך בית אריה ועופרים; ואילו הגדר סביב שלוש ההתנחלויות שמצפון לאריאל - קרני שומרון, קדומים ועמנואל - תוקם בנפרד ותחובר מערבה, לגדר העיקרית הסמוכה לקו הירוק. השטח בין שתי ה"אצבעות" יהיה פתוח.

נציגי מערכת הביטחון הציגו בדיון את קצב ההתקדמות של הפרויקט: 28% מהתוואי הושלמו; 24% נמצאים בעבודה; העבודה ב-8% נוספים תחל "בקרוב"; 5% מעוכבים בגלל עתירות לבג"ץ; 24% בשלבי תכנון שונים; ועוד 11% נמצאים בדיונים בין משרד הביטחון והיועץ המשפטי לממשלה.

מופז הנחה אתמול את מערכת הביטחון להאיץ את הבנייה, תוך מתן עדיפות לירושלים, ולזרז את הטיפול המשפטי בעתירות לבג"ץ ולוועדות ערר (שמעכבות קטע מהגדר בירושלים). הדיון בוועדות הערר נמשך כבר שנה וחצי. ארגון "בצלם" הודיע שהסיבה לעיכוב היא התעקשות הממשלה לבנות את הגדר מעבר לקו הירוק, "בתוואי פוליטי מובהק".

הפלסטינים כבר לא יחכו בגשם ובשמש

צה"ל הציג היום לראשונה את מעבר שער אפרים, סמוך לטול כרם - אחד משישה מעברים מתקדמים המשולבים במערך גדר ההפרדה הבטחונית, שיחליפו את המחסומים הישנים בין הרשות הפלסטינית לשטח מדינת ישראל. שאר המעברים ייחנכו בתקופה הקרובה. המחסומים החדשים מאפשרים בידוק מרחוק באמצעים מתקדמים, ללא מגע קרוב בין חיילי צה"ל לפלסטינים העוברים בו.

הפלסטינים הממתינים במעבר ישהו במקום מוצל, והם יוכלו להשתמש בשירותים ולקבל מים. מפקד חטיבת טול כרם, אלוף משנה תמיר היימן, אמר: אם עד כה נאלצו הפלסטינים לעמוד בשמש או בגשם ולהמתין לבידוק ארוך, היום המצב אחר. מדובר בטרמינלים מודרניים לכל דבר".