נושאים חמים

הנשיא ברק: פסיקת האג טובה גם לישראל

בדיון על גדר ההפרדה אמר ברק, שהמדינה עשויה להסתמך על חוות הדעת בשנים הקרובות. חשין: ביה"ד באהג שט בעננים ואינו משכנע

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

נשיא בית המשפט העליון, השופט אהרון ברק, אמר כי בחוות הדעת של בית הדין הבין לאומי בהאג בעניין הגדר, שפורסמה ביולי 2004, יש גם קביעות רבות שהן חיוביות לישראל.

בדיון בעתירות נגד גדר ההפרדה היום בבג"ץ אמר הנשיא ברק, כי "אנחנו כל הזמן מבקרים את חוות הדעת, אבל צריך לראות גם את החיוב שבה, חוות הדעת היא מכלול שלם. אני בהחלט צופה את האפשרות שבשנים הקרובות המדינה תסתמך על חוות הדעת בהרבה טיעונים שלה. זאת חוות דעת מאוד מורכבת ויש בה הרבה טיעונים בעד ישראל".

בג"ץ דן היום בהרכב מורחב של תשעה שופטים בארבע עתירות עקרוניות בנושא גדר ההפרדה; מדובר בעתירות של הכפרים שוקבא ובודרוס שבשומרון, ושל היישוב א-ראם שבצפון ירושלים.

השופט מישאל חשין תקף בדיון את חוות דעתו של בית הדין הבינלאומי. "נדמה לי שעל הניתוח המשפטי התיאורטי של חוות הדעת בהאג לא היו חילוקי דעות. השאלה על איזה תשתית עובדתית מסתמכת חוות הדעת. יש להם (שופטי האג) מחשבות משפטיות גבוהות מאוד, הם שטים בעננים, אפשר להגיש את זה אולי כמאמר לספר, אבל אני שואל את עצמי כשופט - איך כותבים כך?".

חשין ציטט כמה סעיפים מחוות דעתו של בית הדין בהאג ועמד על כך שמדובר בקביעות שאינן מנומקות. "האם אתם העותרים אינכם חשים אי נוחות להגן על עמדה כזו? אם בית המשפט העליון היה אומר זאת - זה מחייב. אנו צריכים להשתכנע באמת הפנימית שלנו. הם אומרים ככה. אז אמרו. לא מנסים להגיע לאינטלקט ולשכנע. למה אני צריך להשתכנע מטיעונים כאלה?", אמר חשין.

הפרקליטות: התשתית העובדתית שהיתה לביה"ד בהאג היתה דלה

לקראת הדיון הגישה בסוף השבוע האגודה לזכויות האזרח, שמייצגת חלק מהתושבים הפלסטינים, את תגובתה לעמדת פרקליטות המדינה בעניין חוות הדעת של בית הדין הבינלאומי. לטענת האגודה לזכויות האזרח, תוואי גדר ההפרדה, שנבנה ברובו הגדול בשטח הגדה, מהווה הפרה בוטה של כללי המשפט הבינלאומי כפי שקבע בית הדין הבינלאומי בהאג, ולפיכך יש להזיז את התוואי אל גבולה של ישראל.

לפני כחודשיים וחצי כתבה פרקליטות המדינה לבג"ץ, כי "התשתית העובדתית" שעמדה לנגד עיניו של בית הדין הבינלאומי היתה "דלה, חסרה, כללית, לא מדויקת ולא מאוזנת", וכי היעדרה של תשתית עובדתית ודלות הניתוח פוגעת בתוקפן הלגיטימי של קביעותיו הנחרצות של בית הדין. לדברי הפרקליטות, להחלטת בית הדין בהאג "אין כל תוקף משפטי מחייב", ולכן אין בחוות הדעת של בית הדין הבינלאומי כדי להשליך על הדיון בעתירות נגד הגדר המתנהלות בבג"ץ.

אלא שלטענת האגודה לזכויות האזרח, "בית הדין בהאג הוא הערכאה השיפוטית הבינלאומית הבכירה ביותר, ומשמשת גוף מוסמך לפרש ולקבוע מהו המשפט הבינלאומי, ומכאן שהקביעות שבחוות דעתו הן בעלות תוקף מחייב".

האגודה מדגישה, כי גם לאחר השינויים שהוכנסו בתוואי הגדר, רובו המוחלט נמצא מחוץ לגבולה הריבוני של המדינה ועל-פי חוות הדעת של בית הדין מדובר בפעולה לא חוקית. האגודה אומרת שהפרקליטות הודתה שהגדר "פולשת" לתוך הגדה במטרה להקיף התנחלויות ישראליות ולהשאירן בצד ה"ישראלי" של הגדר. לדברי האגודה, המדינה מושתקת מלטעון כי הפגמים בהחלטת בית הדין הבינלאומי נובעים מכך שלא עמדו בפניו כל העובדות, וטענה זו "שקולה לניסיון שהמדינה תיבנה מבחירתה שלה וממחדלה להמציא את העובדות לבית הדין, ונגועה בחוסר תום לב".

השופט ג'ובראן פסל את עצמו מלדון בגדר

שופט בית המשפט העליון סלים ג'ובראן פסל עצמו מלהשתתף בהרכב תשעת השופטים הדן הבוקר בבג"ץ בעתירות בעניין גדר ההפרדה.

שעות אחדות לפני הדיון השופט סלים ג'ובראן לברק, והודיע לו שהוא פוסל את עצמו מלשבת בהרכב, וזאת מאחר שגילה להפתעתו ששתיים מהעתירות שנידונות היום עוסקות בגדר ההפרדה ביישוב א-רם שבצפון ירושלים, שבו גר אחיו. ג'ובראן כתב כי הוא מעריך שלכל החלטה שתתקבל תהיה השפעה על משפחתו. במקומו הצטרף להרכב השופט יהונתן עדיאל.