נושאים חמים

שרון מעכב בניית הגדר באזור חברון

בעקבות פסיקת בג"ץ המחייבת להתחשב בפלסטינים, תוכנן תוואי קרוב יותר לקו הירוק, אך רה"מ דורש שיוכנסו בו תיקונים. בשבוע הבא תחל העבודה על 6 ק"מ בקטע הדרומי

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

מחלוקת בין ראש הממשלה, אריאל שרון, למערכת הביטחון ומשרד המשפטים, מעכבת את אישור תוואי גדר ההפרדה בדרום הר חברון, באזור שדרכו חדרו המחבלים לפיגוע ההתאבדות הכפול שלשום בבאר שבע. לשרון הוצג השבוע התוואי המתוקן של הגדר שגיבשה מערכת הביטחון באזור, ושנועד לקרבה לקו הירוק. אולם, שרון לא קיבל את ההצעה, ודרש להכניס בה תיקונים.

התוואי המקורי, שאושר בממשלה בשנה שעברה, הציב את הגדר מצפון להתנחלויות סוסיא, מעון וכרמל, והותיר בצד "הישראלי" שטחי קרקע נרחבים מעבר לקו הירוק - שמהווים יחד כ-4% משטח הגדה המערבית. אחרי פסיקת בג"ץ שחייבה את הממשלה להתחשב בפלסטינים, תוכנן קו חדש שיכניס לתחום הגדר רק את ההתנחלויות אשכולות, ליבנה ומצודת יהודה, שסמוכות לקו הירוק. שרון דורש שגם ההתנחלות סוסיא תוכנס לגדר, וכן אחד הכבישים באזור וכמה גבעות ששולטות על השטח.

התוואי הדרומי תוכנן לשלב האחרון של הקמת הגדר. בשבוע הבא תחל העבודה על שישה ק"מ של המכשול, בקטע שצמוד לקו הירוק בין מושב שקף לכפר הפלסטיני בית עווא. בקטע הצפוני יותר, בין שקף לגוש עציון, התוואי קרוב לקו הירוק, אך עובר מזרחית לו, והעבודה מוקפאת בגלל התנגדויות רבות שהגישו פלסטינים.

שרון ידון בשבוע הבא באישור תוואי הגדר בין אלקנה לירושלים

שרון ידון בשבוע הבא גם באישור התוואי המרכזי של הגדר, בין אלקנה לצפון ירושלים, שתוכנן מחדש אחרי פסיקת בג"ץ. התכנון הושלם כמעט לגמרי, ורק שני קטעים נתונים עדיין לבדיקה משפטית. באזור ראש העין יש מחלוקת: העירייה מבקשת להרחיק את הגדר מבתי התושבים, אך בשטח המחלוקת יש קרקעות של פלסטינים.

לפי התכנון החדש, הגדר תקורב לקו הירוק ויבוטלו ה"אצבעות" והמובלעות שנועדו להכניס לתחומי הגדר התנחלויות רבות ולסגור כפרים פלסטיניים.

החריגות מהקו הירוק ייעשו בעיקר מטעמים טופוגרפיים, למעט שלושה קטעים: מובלעת לטרון תוכנס לגדר, שתעבור מצפון למבוא חורון; הכפר הפלסטיני בית איכסא, הסמוך לכביש מספר 1 בין מבשרת ציון לשכות רמות, יוכנס בהוראת שרון לצד הישראלי של הגדר; וכמוהו ההתנחלויות גבעון, גבעון החדשה וגבעת זאב.

לאחר אישור התוואי בין אלקנה לירושלים, יציג אותו יועצו של שרון, דב וייסגלס, ליועצת לביטחון לאומי בבית הלבן, קונדוליזה רייס, בפגישתם בעוד שבוע בוושינגטון.