נושאים חמים

תכנון תוואי הגדר בדרום כלל לא הושלם

בניית הקטע מדרום לירושלים ועד יער יתיר, מצפון לערד, תושלם רק לקראת 2006. עוזי דיין: הפיגוע אינו הפתעה, אלא חוסר אחריות

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

למרות ההערכות במערכת הביטחון, שהקמת גדר ההפרדה בצפון ישראל ובמרכז תביא מחבלים-מתאבדים לצאת מהר חברון לדרום ישראל, לא הושלם תכנון תוואי גדר ההפרדה בדרום, בין ירושלים לים המלח. לפי תוכניות משרד הביטחון, קטע הגדר מדרום לירושלים ועד יער יתיר, שמצפון לערד, יושלם רק בסוף 2005, או ברבעון הראשון של 2006. בינתיים אין תכנון להמשך הגדר מיער יתיר לים המלח, באורך עשרות ק"מ.

יו"ר המועצה הציבורית למען גדר ביטחון לישראל, אלוף בדימוס עוזי דיין, אמר כי "מה שקרה אתמול אינו הפתעה. זה חוסר אחריות. האחריות לכך נופלת על ראש הממשלה".

מנהלת מרחב התפר במשרד הביטחון מתכננת, יחד עם פיקוד מרכז, שני קטעים של גדר ההפרדה: מצוריף שמדרום לחברון ועד שומריה, באורך 40 ק"מ; ומשומריה ועד יער יתיר, באורך של 60 ק"מ. הקמת הקטע הראשון תתחיל במחצית השנייה של ספטמבר, ותסתיים עד מחצית 2005. במשרד הביטחון אמרו, בנוגע לקטע השני, כי "הכוונה היא להתחיל לעבוד עד סוף השנה". הערכות במשרד הביטחון הן, כי העבודות בקטע השני יסתיימו בסוף 2005, או ברבעון הראשון של 2006.

על פי התכנון המקורי, גדר ההפרדה נועדה להסתיים ליד ים המלח. בעקבות העתירות לבג"ץ וערעורים של פלסטינים, שונה תוואי הגדר, בהמלצת בג"ץ. מערכת הביטחון ביטלה בשלב זה את התוכניות להקים את הקטע האחרון של הגדר עד ים המלח.

כבר ב-21 בדצמבר 2003 פנו ראשי עיריות ומועצות מקומיות בדרום הארץ לשר הביטחון, שאול מופז, וביקשו לפעול להקמת גדר הפרדה. "לצערנו, לא נבנית כל גדר ביטחון באזור דרום מדינת ישראל, בין ירושלים לים המלח, ולא ידוע מתי בדיוק תתחיל ותסתיים בניית גדר שכזו...כפי שידוע, גדר הביטחון שנבנתה בצפון מוכיחה את עצמה והמחבלים עושים את דרכם לישראל דרך המקומות בהם טרם נבנתה גדר. אנו חוששים שברגע שתסתיים בניית גדר הביטחון באזור השומרון, ובעוטף ירושלים, בעוד שקו התפר הדרומי יהיה פרוץ, תהיה הגברה מאסיבית של הטרור הפלסטיני באזורנו".

ב-18 במרץ התקיים בקיבוץ להב כינוס "גדר ביטחון לישראל", ובעקבותיו שוגר מכתב נוסף ברוח דומה לראש הממשלה. המכתב קרא לסיים את הקמת הגדר בדרום בשנת 2004.