נושאים חמים

משרד החוץ: מזוז מפריז בחומרת הפסיקה בהאג

היועץ המשפטי של המשרד אומר כי יש להתמודד עם הפסיקה במישור המדיני וכי היא אינה תקפה משפטית. מזוז טען כי הפסיקה עלולה לגרור סנקציות

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

מחלוקת התעוררה בין משרדי החוץ והמשפטים, בעקבות דו"ח הצוות המקצועי שהקים היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לבדיקת ההשלכות של פסיקת בית הדין הבינלאומי בהאג נגד גדר ההפרדה.

היועץ המשפטי של משרד החוץ, אלן בייקר, תקף בחריפות את הדו"ח של משרד המשפטים, במכתב ששיגר לשר החוץ, סילבן שלום, וליועץ מזוז. לדעת בייקר, המלצות הצוות חרגו מהתחום המשפטי ונכנסו לתחומי מדיניות החוץ ומדיניות הביטחון. לדעתו, אין מקום להפריז בחומרת הפסיקה בהאג.

בית הדין הבינלאומי קרא ב-9 ביולי להפסיק את בניית גדר ההפרדה מעבר לקו הירוק, לפרק את הקטעים שנבנו ולפצות את הפלסטינים, ופסק שהכיבוש הישראלי בשטחים וההתנחלויות הם הפרה של החוק הבינלאומי. לדעת בייקר, מסקנות בית הדין בעייתיות מבחינה מדינית, אך אינן קובעות הלכה משפטית, ויש להתמודד איתן במישור המדיני.

צוות המשפטנים שמינה מזוז, בראשות המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, שביט מטיאס, ניתח את השלכות הפסיקה בהאג מבחינה בינלאומית ומהבחינה הפנימית בישראל. הצוות העריך כי פסיקת בית הדין בהאג תיצור לישראל בעיה במו"מ על הסכמי הקבע עם הפלסטינים, כי השופטים קבעו עמדות מפורשות העומדות בסתירה לעמדת ישראל. בית הדין הבינלאומי קבע שהמו"מ צריך להתבסס על המשפט הבינלאומי, "והזירה המשפטית הבינלאומית נוחה לפלסטינים", לדברי הצוות.

במשרד המשפטים מתעקשים שיש להתחשב בהאג

לדעת צוות המשפטנים, הפסיקה בהאג עלולה לעודד הגשת תביעות פליליות ואזרחיות נגד ישראלים בחו"ל. הם הזהירו שהפסיקה יוצרת מציאות משפטית חדשה בזירה הבינלאומית, "שעלולה לשמש כאמתלה וכזרז לפעולות שונות נגד ישראל בפורומים בינלאומיים ולאומיים שונים, עד כדי סנקציות".

הצוות הזהיר מהשפעת הפסיקה בהאג על בתי המשפט בישראל. לדבריו, חוות הדעת אינה מחייבת את בתי המשפט הישראליים, אך הם נוטים להתחשב במשפט הבינלאומי ובפסיקות בית הדין הבינלאומי.

צוות מטיאס המליץ לממשלה להודיע שהיא מכבדת את החלטת בית הדין בהאג, אף שהתקבלה על סמך נתונים חלקיים ולא מעודכנים שהשפיעו על המסקנות. הצוות המליץ גם לתת משקל רב יותר לאו"ם ולהחלטותיו.

בתגובה לטענות משרד החוץ, אמרו אתמול מקורות במשרד המשפטים כי מכתב בייקר נשלח עוד לפני הגשת הדו"ח הסופי. "החלטת בג"ץ מיום חמישי, שדרשה מהמדינה להתייחס לפסיקת האג, והחלטת המדינות הבלתי מזדהות להחרים את המתנחלים, מראים שמסקנות הצוות היו נכונות".