נושאים חמים

מזוז: ההחלטה בהאג עלולה להוביל לסנקציות

הגיש לרה"מ חוות דעת על השלכות הפסיקה בהאג נגד גדר ההפרדה. ממליץ לשרון להתאים את התוואי לעקרונות שקבע בג"ץ ולעגנו בהחלטת ממשלה

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, העביר אתמול לראש הממשלה, אריאל שרון, ולשרים הנוגעים בדבר את דו"ח הצוות שהקים לבחינת ההשלכות המשפטיות של פסיקת בית הדין הבינאלומי בהאג בנושא גדר ההפרדה.

בחוות דעתו מדגיש מזוז כי "קשה להפריז בהשלכותיה השליליות של החלטת בית הדין בהאג על מדינת ישראל במישורים שונים, לרבות בנושאים שמעבר לגדר ההפרדה. ההחלטה יוצרת מציאות משפטית עבור ישראל בזירה הבינלאומית, שעלולה לשמש אמתלה וזרז לפעולות נגד ישראל בפורומים בינלאומיים עד כדי סנקציות". עוד קבע מזוז בחוות דעתו כי החלטת בית הדין "עלולה גם להקרין בהדרגה גם על החלטות בתי המשפט בישראל בנוגע להפעלת סמכויות צבאיות בשטחים ובנוגע להקמת הגדר".

מזוז ממליץ על הדוברים בשם ישראל להדגיש כי ישראל פועלת בהתאם להחלטת בית הדין הבינלאומי, על אף שהיא סבורה שהיא התקבלה על יסוד נתונים חלקיים. עוד ממליץ מזוז לעשות מאמץ מירבי כדי להתאים בהקדם האפשרי את ההחלטות בעניין תוואי הגדר וההסדרים במרחב התפר לעקרונות שקבע בג"ץ. פעולה זו, אומר היועץ, תביא לצמצמום המתח מול הזירה המשפטית הבינלאומית. היועץ גם מציע שהתוואי החדש והמתוקן של הגדר, שייקבע בהתאם להחלטת בג"ץ, יעוגן בהחלטת ממשלה חדשה שתעביר את המסר, שלפיו ישראל מיישמת את המשפט הבינלאומי בנושא הגדר בהתאם להחלטות בתי המשפט שלה עצמה. שרון אימץ את המלצותיו של מזוז.

בהחלטתו מה-9 ביולי קבע בית הדין הבינלאומי כי בניית הגדר מעבר לקו הירוק, כולל במזרח ירושלים, מהווה הפרה של המשפט הבינלאומי וכי על ישראל לפרק את הגדר ולשלם פיצויים לנפגעים מבנייה. בעקבות פסק הדין ביקש שרון ממזוז להכין סקירה באשר להשלכותיה המשפטיות.

מערכת הביטחון תציג בראשית ספטמבר לדרג המדיני את התוואי המתוקן של גדר ההפרדה מאלקנה ועד ירושלים, שיהיה קרוב יותר לקו הירוק בהשוואה לתכנון המקורי. לאחר אישור התוואי ייצא דב ויסגלס, יועצו של שרון, לביקור בארה"ב ויציג את התוכנית בבית הלבן.

בג"ץ הורה למדינה להתייחס להאג

בג"ץ הורה אתמול למדינה להתייחס בתוך חודש לחוות הדעת של בית הדין בהאג ולהשלכות האפשריות שלה על מדיניות ישראל בבניית גדר ההפרדה בגדה.

בדיון שהתקיים אתמול בבוקר בעתירתם של תושבי הכפר שוקבא שבקרבת נתב"ג וכפרים נוספים נגד תפיסת האדמות לצורך הקמת הגדר בשטח הכפר, אמר נשיא בית המשפט העליון אהרן ברק ש"בשלב מסוים נצטרך להתמודד עם פסד הדין של בית הדין הבינלאומי בהאג, ולכאורה התיק הנוכחי הוא מקרה מתאים.... בשלב מסוים נצטרך לומר משהו לרבות לגבי טענת ההגנה העצמית".

השופטים ברק, אליהו מצא ומישאל חשין קיבלו את עמדתו של בא כוח העותרים, עו"ד מוחמד דחלה, כי פסק הדין של ביה"ד בהאג מחייב התייחסות מצד המדינה. דחלה טען כי פסק הדין בהאג שינה באופן מרחיק לכת את המצב המשפטי בדין הבינלאומי בנושא גדר ההפרדה, וכי על פי פסיקה זו חייבת ישראל להקים את הגדר בשטח הקו הירוק. הוא טען עוד כי על אף שאחרי פסק הדין של בג"ץ שפסל 30 ק"מ מתוואי הגדר באזור בית פוריק הודיעה המדינה כי תשקול מחדש את כל תוואי הגדר, בפועל לא שונה התוואי והמדינה ממשיכה להוציא צווי תפיסה לשטחים בתוך כפרים פלסטיניים באופן בלתי מידתי.

אף שבג"ץ החליט שהעתירה תידון לעומקה לא יוצא צו ביניים המעכב את הקמת הגדר בסמוך לכפרי העותרים, זאת תוך התחייבות המדינה כי אם בפסק הדין יוחלט שיש להזיז את הגדר המדינה תחזיר את המצב לקדמותו או תפצה את התושבים הפלסטינים.