נושאים חמים

הגדר תוצמד לקו הירוק במידת האפשר

כך הוחלט במערכת הביטחון. עם זאת, קטעי גדר שכבר הוקמו לא יפורקו, מפני שאין מערערים עליהם. ערפאת אסר על אנשיו להיפגש עם גורמי צה"ל

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

בדיונים פנימיים שהיו במערכת הביטחון לאחר מתן פסק-דינו של בג"ץ בעניין גדר ההפרדה, הוחלט שהתוואי המתוקן יעבור עד כמה שניתן בסמוך לקו הירוק. ההחלטה, שהתקבלה אצל גורמים צבאיים, דווחה לאנשי משרד המשפטים בתחילת השבוע, בדיון שהתקיים בלשכת היועץ המשפטי, מני מזוז, ביום ראשון, בהשתתפות גורמי ביטחון.

ההחלטה העקרונית מתייחסת לכלל תוואי גדר ההפרדה, ולא רק ל-30 הקילומטרים שנפסלו בבג"ץ. לדברי גורמים במשרד המשפטים, בכללים החדשים שנקבעו בצה"ל ושפורטו בדיון, לא נעשתה הבחנה בין קטע הגדר שכבר הושלם, בין סאלם לאלקנה, לקטעי הגדר שנמצאים בשלבי הקמה, ובין הקטעים האחרים הנמצאים בשלב תכנוני.

משמעות הדבר היא כי ייתכן שעבודות הקמת הגדר, באזורים שאינם נושקים לקו הירוק, עשויים להיעצר, אם במהלך שרטוט התוואי החדש יוחלט שהקטע הרלוונטי איננו עומד בכללים החדשים. עם זאת, גורמים משפטיים מעריכים כי הסבירות שקטעי הגדר שכבר הושלמו יפורקו היא קלושה, מאחר שעצם השלמת הגדר בקטעים אלה מלמדת שהיא לא היתה נתונה במחלוקת משפטית, ולא הוגשו לגביהם עתירות.

יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, ואנשי לשכתו, הזהירו באחרונה ראשי ארגוני הביטחון פלסטיניים, ראשי ערים וכפרים בגדה וברצועה, שלא לקיים פגישות עם גורמי צה"ל והמינהל האזרחי בענייני גדר ההפרדה או עניינים אחרים.

ערפאת מודאג מהבנות שקטות עם ישראל בעניין הגדר

האזהרות יצאו מלשכת ערפאת אחרי מתן חוות הדעת של בית הדין הבינלאומי בהאג, שקבעה שהגדר בלתי חוקית ועל ישראל לפרקה. האזהרה נועדה למנוע אפשרות של מו"מ עם גורמים פלסטיניים לישראליים.

גורמים פלסטיניים העריכו בימים האחרונים, שבכמה מקומות לאורך תוואי גדר ההפרדה יהיו כפרים וגורמים פלסטיניים שיגיעו להסדר עם ישראל, ויפגעו במאמץ הדיפלומטי הפלסטיני להביא לפירוק הגדר כולה.

בלשכת ערפאת מודאגים גם מהסכמות שהושגו בעניינים אחרים, בין גורמים ישראליים והנהגות פלסטיניות אזוריות. באזור חברון, למשל, הושגו, לאחר תקופת רגיעה ארוכה, הסכמות ללא מעורבות הרשות, להסרת רוב המחסומים ומתן אישורי תנועה למכוניות פלסטיניות בכבישים העוקפים.

גם במערכת הביטחון בישראל העריכו שהפסקת הפגישות נובעת מחשש של ערפאת שמנהיגים מקומיים ומפקדי המנגנונים יגיעו להבנות שקטות עם ישראל סביב גדר ההפרדה. חשש נוסף הוא מהסכמים להפסקת אש. כך, למשל, מנהלים ראשי העיירה בית חנון מגעים עם ישראל ועם המצרים, להפסקת ירי הקסאם מהעיירה ולנסיגת צה"ל ממנה.