נושאים חמים

ביה"ד בהאג: הגדר מנוגדת לחוק הבינלאומי ויש לפרקה

14 שופטי ביה"ד הבינ"ל קבעו כי על ישראל לפצות הפלסטינים וקראו למועצת הביטחון של האו"ם לשקול צעדים נגד ישראל

חדשות מתפרצות לפני כולם הורידו עכשיו הורידו עכשיו להורדת האפליקציה מ-Google Play להורדת אפליקציה מ-AppStore

בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג פסק אתמול נגד גדר ההפרדה הישראלית, וטען כי שיקולי הביטחון של ישראל אינם מצדיקים את בנייתה, המנוגדת לחוק הבינלאומי. בית הדין קרא לישראל להפסיק את בניית הגדר, ולפרק את כל החלקים שנבנו עד כה על שטחים שמעבר לקווי 67', וכן לשלם פיצויים לפלסטינים שנפגעו מבנייתה.

בהחלטה, שעוררה תגובות רבות בישראל ובעולם, נאמר כי "אי אפשר להצדיק את החומה בנימוקים צבאיים", וכי "בנייתה של החומה היא הפרת התחייבויותיה של ישראל תחת החוק ההומניטרי הבינלאומי". בית הדין, שאין בסמכותו לכפות על ישראל את מסקנותיו, קרא למועצת הביטחון של האו"ם לשקול צעדים נגד ישראל, כדי לכפות עליה את הפסקת הבנייה.

מההחלטה עולה כי הכרעת בית הדין ניתנה ברוב של 14 תומכים מול מתנגד יחיד - השופט האמריקאי תומס בורגנטל. השופט ההולנדי קוימאנס הצטרף אליו בהסתייגות מקריאת בית הדין לכל מדינות העולם לפעול נגד הפרויקט הישראלי ולא לסייע לו.

בית הדין קבע שיש לו סמכות לדון בגדר ההפרדה, אותה הוא מכנה "החומה שהוקמה בשטח הפלסטיני הכבוש", בהתאם להחלטת עצרת האו"ם. השופטים קבעו גם שהפעלת סמכותם במקרה הזה מוצדקת, וניתחו באריכות את המצב המשפטי ואת ההיסטוריה של הכיבוש הישראלי בשטחים. הם לא דנו בקטעי הגדר, שהוקמו בתחום הקו הירוק.

לדעת רוב השופטים, ישראל הפרה בהקמת הגדר את החוק ההומניטרי הבינלאומי ואת חוק זכויות האדם, בכך שפגעה בחופש התנועה של אזרחים פלסטינים, ופגעה בזכותם לעבודה, לחינוך ולבריאות. ישראל, לפי חוות הדעת, הפרה אמנות והסכמים בינלאומיים רבים שעליהם חתמה.

ישראל סובלת מ"אלימות חסרת אבחנה"

"על ישראל למלא את התחייבותה לכבד את זכותם של הפלסטינים להגדרה עצמית, ואת החוק ההומניטרי הבינלאומי וחוק זכויות האדם, וביחוד להעניק חופש גישה למקומות הקדושים", נאמר בהחלטת בית הדין.

השופטים השתכנעו, שהקמת הגדר עשויה לקבוע עובדות בהתוויית הגבול העתידי בין ישראל ומדינת פלסטין, וציטטו את דו"ח מזכ"ל האו"ם, קופי ענאן, שהצביע על הכנסת רוב המתנחלים לתחום הגדר. על ההתנחלויות אמרו השופטים, כי "אינן חוקיות לפי אמנת ז'נבה הרביעית".

השופטים דחו את טענת ישראל, שהקמת הגדר היתה הכרחית לצרכי ביטחון: "הפרת זכויות האדם של הפלסטינים אינה יכולה להיות מוצדקת בצורך צבאי, בביטחון לאומי או בשמירת הסדר", נאמר בהחלטה. "הקמת החומה עומדת בסתירה להתחייבויות משפטיות בינלאומיות של ישראל". השופטים גם דחו את טענת ישראל, שהקמת הגדר היתה מעשה של הגנה עצמית, לפי סעיף 51 במגילת האו"ם. "הסעיף אינו רלוונטי", נאמר בהחלטה.

בית הדין הבינלאומי הכיר בכך שישראל סובלת מ"אלימות חסרת אבחנה" נגד אזרחיה, וקבע כי זכותה וחובתה להגיב כדי להגן על חייהם - אבל לדעת השופטים, עליה לעשות זאת בהתאם לחוק הבינלאומי.

בית הדין התבקש לדון בגדר ההפרדה, לפי החלטת עצרת האו"ם מדצמבר 2003, והוא ימסור לאו"ם את עמדתו. ישראל ואש"ף נערכו מראש לקרב ההסברתי והדיפלומטי בעקבות המסקנות הצפויות. נציג אש"ף באו"ם, נאסר אל-קידווה, וחבריו בקבוצת המדינות הערביות, מתכוונים להגיש בשבוע הבא הצעה לכינוס "מושב החירום" של עצרת האו"ם, ולהציג הצעת החלטה שתקרא לאמץ את חוות הדעת של בית הדין הבינלאומי. לפי המידע בירושלים, הצעת ההחלטה הזאת תכלול כמה סעיפים: אימוץ חוות הדעת; תמיכה בבית הדין ובהחלטותיו; סעיף "אופרטיבי" שיקרא ליישום המסקנות וירמוז לצעדים "אופרטיביים" במקרה שישראל תסרב; והתייחסות להתנחלויות.